Spacer historyczny po Górze Markowca i okolicach

spacer historyczny rumia historia rumi darek rybacki tymczasem w rumi
Spacer historyczny po Rumi (zdjęcie archwialne, fot. Stacja Kultura)
Reklama
Reklama

Kurort z hotelami, szlakami i pejzażami, które przyciągały turystów – tak kiedyś wyglądała Rumia! Czy zostały jeszcze ślady, które przypominają o tych kartach historii?

Postaramy się odkryć je podczas 𝘀𝗽𝗮𝗰𝗲𝗿𝘂 𝗵𝗶𝘀𝘁𝗼𝗿𝘆𝗰𝘇𝗻𝗲𝗴𝗼, którego trasa poprowadzi przez Górę Markowca i jej malownicze okolice.

Reklama
Reklama

Zapraszamy w piątek 10 maja o godzinie 18:00 na miejsce zbiórki, z którego rozpocznie się spacerprzed budynkiem Stacji Kultura (dworzec PKP Rumia, ul. Starowiejska 2).

O historii rumskiego kurortu opowie 𝗗𝗮𝗿𝗶𝘂𝘀𝘇 𝗥𝘆𝗯𝗮𝗰𝗸𝗶 – pasjonat historii, społeczny pełnomocnik burmistrza Rumi ds. historii miasta i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi.

Rumia ma w swojej historii wiele interesujących epizodów. Na przełomie XIX i XX wieku miejscowość miała charakter kurortowy. Tereny dzisiejszego miasta cieszyły się zainteresowaniem letników z całej Europy. Mogli oni korzystać z bogatej oferty turystycznej: hoteli, restauracji, szlaków rowerowych i spacerów. Przede wszystkim zaś wypocząć w malowniczej Dolinie Zagórskiej Strugi, którą dziś podziwiać można z wieży widokowej na szczycie Góry Markowca.

Wydarzenie jest związane z obchodzoną w 2024 roku 800. rocznicą pierwszej, historycznej wzmianki o Rumi. Znalazła się ona w dokumencie wydanym przez księcia pomorskiego Świętopełka II, który potwierdzał nadania ziemskie zakonowi cystersów z Oliwy.

Serial dokumentalny o historii Rumi

Sprawdź serial dokumentalny o historii naszego miasta „Śladami dawnej Rumi”. Wszystkie odcinki dostępne są bezpłatnie.

(mat. organizatora)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *