Uważajcie na kradzieże na lokalnych cmentarzach!

Uważajcie na kradzieże na lokalnych cmentarzach!
Reklama
Reklama

W sobotę (24 października) policjanci otrzymali dwa zgłoszenia o kradzieżach na cmentarzu w Wejherowie. W obu przypadkach złodziej kradł rzeczy pozostawione przy grobach. W jednym z przypadków świadkowie pomogli schwytać sprawcę.W sobotę (23 października) w godzinach popołudniowych policjanci z powiatu wejherowskiego otrzymali zgłoszenia o dwóch kradzieżach na cmentarzu. Jak ustalili funkcjonariusze, w jednym przypadku złodziej wykorzystał sytuację, że pokrzywdzona pozostawiła torebkę w reklamówce przy nagrobku i poszła po wodę do kwiatów i wtedy ukradł całą zawartość reklamówki.

Reklama
Reklama

Kolejne zgłoszenie było podobne, ponieważ pokrzywdzona przy ławce położyła torebkę i odeszła na moment pożyczyć od innych osób grabie. Kiedy wracała zauważyła mężczyznę, który kręcił się w pobliżu jej torebki. Jak dotarła na miejsce sprawdziła zawartość torebki i okazało się że brakowało portfela. Kobieta zaalarmowała krzykiem inne osoby, że mają „łapać złodzieja” i trzy przypadkowe osoby ujęły sprawcę tej kradzieży.Nie dajmy się okraść złodziejowi!

Zatłoczone miejsca to wspaniałe warunki do działania dla kieszonkowców. Spośród otaczających osób wybierają swoją ofiarę i przyglądają jej się przez pewien czas. Obserwują, gdzie chowa pieniądze, a następnie podchodzą blisko i przypadkowo dotykają, sprawdzając czy będzie reagować w sytuacji opróżniania kieszeni. Ich zadanie jest ułatwione, gdy osoba ma na sobie grubą kurtkę, czy płaszcz. Wówczas bardzo trudno jest wyczuć, moment opróżniania kieszeni. Nie dajmy się okraść złodziejowi – apelują w komunikacie policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.

Sprawcą kradzieży okazał się 65-latek. Niebawem zostanie przesłuchany i usłyszy zarzuty. Za kradzież mienia grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy nawet do 5 lat.

Jak ustrzec się przed kieszonkowcem? Policjanci przypominają i apelują:

 • powinniśmy mieć cały czas w zasięgu wzroku bagaż, torebkę i inne cenne przedmioty, nie tylko na cmentarzu ale także w innych miejscach tj. sklepy czy podczas wsiadania do autobusu czy pociągu, nie możemy ich pozostawiać nawet na chwilę bez nadzoru,
 • należy dobrze zabezpieczyć noszone przy sobie dokumenty i pieniądze,
 • pieniądze trzymajmy przy sobie w dwóch miejscach – pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty,
 • powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na osoby znajdujące się obok nas,
 • w autobusach lub pociągach powinniśmy wybierać zawsze miejsce w pobliżu znanych osób lub kierującego,
 • nie zasypiajmy podróżując publicznymi środkami komunikacji,
 • podczas zakupów – nie należy odstawiać od siebie torebki, na podłogę lub ladę – złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment, by nas okraść,
 • klucze do mieszkania powinniśmy nosić w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść mieszkanie zanim osoba poszkodowana zdąży zareagować.

Zobacz: Komunikacja miejska w okresie Wszystkich Świętych w 2020 r.

(wpis opracowałem na podstawie komunikatu Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie)


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *