Historia RumiSerial dokumentalny o Rumi

W cieniu “Wielkiej Gdyni”. Zmiany w Rumi i Zagórzu po 1926 r. (Śladami dawnej Rumi, odcinek 14)

W cieniu “Wielkiej Gdyni”. Zmiany w Rumi i Zagórzu po 1926 r. (Śladami dawnej Rumi, odcinek 14)
Reklama Reklama

W 14 odcinku serialu dokumentalnego “Śladami Dawnej Rumi” przyjrzymy się Rumi i Zagórzu w kontekście budowy nowoczesnego portu towarowego, rybackiego i pasażerskiego, a także stoczni w Gdyni. Nie da się ukryć, że powstanie tak ważnego gospodarczo ośrodka miejskiego miało ogromny wpływ na dalszy rozwój okolicznych miejscowości, które całkowicie zmieniły swój charakter.Seria “Sladami dawnej Rumi” zaplanowana została na 24 odcinki (2 miesięcznie), które będą systematycznie umieszczane na platformie YouTube. Jej przygotowaniem zajmuje się Darek Rybacki, wcześniej m.in. autor bloga Szum Rumi (niestety, już nieistniejącego). Kopie epizodów na nośnikach cyfrowych trafią do zbiorów Miejskiego Domu Kultury w Rumi, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi, Domu Kultury SM Janowo oraz placówek oświatowych.

Śladami Dawnej Rumi. Odcinek 14. W cieniu “Wielkiej Gdyni”. Zmiany w Rumi i Zagórzu po 1926 r.:

Opis odcinka: 10 lutego 1926 roku Gdynia otrzymała prawa miejskie. Wówczas, już od kilku lat, trwała budowa nowoczesnego portu towarowego, rybackiego i pasażerskiego, a także stoczni. Powstanie tak ważnego gospodarczo ośrodka miejskiego miało ogromny wpływ na dalszy rozwój okolicznych miejscowości, w tym Rumi i Zagórza, które całkowicie zmieniły swój charakter.

Poprzednie odcinki:

Produkcja serialu realizowana jest w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019, w którym projekt uzyskał 890 głosów mieszkańców. Łączny koszt jego realizacji to 35 tysięcy złotych.
Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *