Dla mieszkańcaInwestycjeWiadomości

Węzeł i tunel w Rumi Janowie. Co dzieje się z budową? [Aktualizacja]

Węzeł i tunel w Rumi Janowie. Co dzieje się z budową? [Aktualizacja]
Reklama Reklama

Jak informował urząd miasta, realizacja węzła integracyjnego z tunelem w Rumi Janowie “powoli dobiega końca”. 7 grudnia 2021 roku nastąpiło pierwsze symboliczne przejście pod wiaduktem kolejowym, co stanowiło zwieńczenie najtrudniejszego etapu tej inwestycji. Z tunelu będzie można skorzystać najprawdopodobniej w drugiej połowie 2022 roku.

(wpis został pierwotnie opublikowany 8 grudnia 2022 roku i zaktualizowany 6 czerwca 2022 roku)

Aktualizacja, 6 czerwca 2022 r.:

 Jak obecnie przebiegają prace związane z budową tunelu? Na początku grudnia nastąpiło pierwsze symboliczne przejście pod wiaduktem kolejowym, co zostało nazwane przez przedstawicieli ratusza “zwieńczeniem najtrudniejszego etapu tej inwestycji”. Według zapowiedzi, z tunelu mieliśmy skorzystać najprawdopodobniej w drugiej połowie 2022 roku. Czy termin ten został utrzymany?

Zadałem to pytania w Urzędzie Miasta Rumi. Oto odpowiedź, którą otrzymałem:

Obecnie trwają prace związane z wyposażeniem tunelu (ściany, strop, kanalizacja deszczowa, chodniki, ścieżka rowerowa, jezdnia), montażem wiat rowerowych w rejonie ul. Sobieskiego i ul. Kolejowej oraz budową parkingu przy ul. Gdańskiej (pomiędzy ul. Świętojańską, a ul. Janowską).

Termin oddania tunelu, jak i całej inwestycji, nie jest w żaden sposób zagrożony.

(26.05.2022 r.)

Przy okazji, zapytałem także o planowane linie ZKM Gdynia, które będą kursować z wykorzystaniem tunelu pod SKM Janowo. Na ten moment jest jednak zbyt szybko, żeby podać szczegóły.


Wpis z 8 grudnia 2021 roku:

Realizacja węzła integracyjnego z tunelem w Rumi Janowie rozpoczęła się 23 marca 2020 roku. Władze nazywają ją “epokową inwestycją”– tunel ma połączyć dwie części miasta i rozładować ruchu na drodze krajowej nr 6.

Reklama Reklama

Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 60 milionów złotych, a jego kluczowym elementem jest stworzenie tunelu pod torami i stacją kolejową. Zgodnie z głównymi założeniami projektu, krajowa “szóstka” zostanie w ten sposób odciążona, ponieważ rumianie będą mogli dojechać do swoich domów „na skróty”. To z kolei spowoduje, że mieszkańcy Redy, Wejherowa i okolic szybciej dotrą do swoich miejscowości.

W ramach inwestycji powstają również m.in. ścieżki rowerowe, wiaty autobusowe oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Węzeł ma więc nie tylko usprawnić ruch drogowy, ale też umożliwić integrację różnych środków transportu.

7 grudnia 2021 roku nastąpiło pierwsze symboliczne przejście pod wiaduktem kolejowym. Według urzędników, wydarzenie stanowi zwieńczenie najtrudniejszego etapu tej inwestycji.

– Myślę, że dla wielu osób jest to dzień symboliczny, a jednocześnie historyczny. Widzimy już tunel pod torami, a w zasadzie wiadukt kolejowy, jak to fachowcy nazywają. Ten etap jest już za nami. Nastąpiło pierwsze oficjalne przejście na drugą stronę, pod torami. Tak że czekamy z utęsknieniem na koniec tej gigantycznej inwestycji, która przywróci funkcję przedwojenną, bo kiedyś wiadukt nad torami tutaj był. Po praktycznie 80 latach będziemy mogli jako rumianie znowu przejechać z ulicy Gdańskiej na ulicę Sobieskiego – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

fot. Urząd Miasta Rumi

– Mamy za sobą kolejny etap inwestycji, czyli widać już nie tylko światełko w tunelu, ale i przejście na drugą stronę. Został nam tak naprawdę, jeżeli chodzi o tunel, ostatni etap, czyli betonowanie całego ustroju w środku. Większość inwestycji jest już oddana do użytkowania: mieszkańcy korzystają z obu parkingów, ulica Gdańska jest niemal w pełni przejezdna, wspólnie z miastem wykonaliśmy prace związane z zielenią. Przed nami jeszcze chodniki, ścieżki rowerowe, wiaty, malowanie, oznakowanie pionowe i tego typu elementy – tłumaczy Wojciech Kołacki, kierownik budowy i dyrektor grupy kontraktów w firmie Budimex SA.

Zgodnie z umową, realizacja inwestycji powinna się zakończyć najpóźniej w październiku 2022 roku.

Zobacz: Zapadnięcie się peronu SKM w Rumi – co dalej? Budowa tunelu w Janowie

Inwestycje i budowy na terenie Rumi

Jakie inwestycje zaplanowano w Rumi? Co buduje się w mieście Rumia? Sprawdźcie wiadomości o inwestycjach, przetargach, remontach, modernizacjach i nowych miejscach biznesowych w Rumi.

Piszę w niej między innymi o:

(wpis opracowałem na podstawie materiałów Urzędu Miasta Rumi)

Daj znać innym mieszkańcom!


Co sądzisz na ten temat?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.