WOŚP Rumia 2022. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rumi

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rumi
Reklama
Reklama

Jak podaje Sztab Miejski WOŚP w Rumi, do tej pory podczas wszystkich finałów w naszym mieście udało się łącznie zebrać 680 tys. zł! W tym roku MOSiR Rumia organizował to wydarzenie po raz 13. Mimo niesprzyjającej pogody, „trzynastka” wcale nie okazała się pechowa, a frekwencja dopisała!

(Uwaga! Wpis został pierwotnie opublikowany 30 stycznia 2022 roku, Ostatnia aktualizacja: 16 marca 2022 r. Poznaliśmy dokładną kwotę zebraną podczas finału! Szczegóły poniżej.)

Reklama
Reklama

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od wielu lat Finałom WOŚP towarzyszą także akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które startują zazwyczaj z początkiem grudnia. W ciągu 29. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,5 mld PLN i kupiła ponad 67 300 urządzeń.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2022 roku – na co zbierane są środki?

Celem tegorocznej zbiórki jest zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u polskich dzieci. Zebrane podczas finału WOŚP w 2022 roku środki zostaną przeznaczone m.in. na:

 • angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci 
 • oftalmoskopy do badania dna oka  
 • lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka 
 • tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki) 
 • synoptofory do pomiaru kąta zeza 
 • urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń 
 • tomografia dna oka 
 • mikroskopy  
 • stoły operacyjne

Finał WOŚP w Rumi (30.01.2022 r.)

Rumski Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2022 roku rozpoczął się o 30 stycznia 2022 r. godzinie 13:00 i trwał do godziny 19:00. Wśród atrakcji przewidzianych w programie wydarzenia znalazły się specjalne licytacje, sprzedaż gadżetów WOŚP, koncerty, pokazy tańca, układy gimnastyczne oraz inne występy artystyczne rumskich uczniów oraz przedszkolaków.

Przed sceną odbył się także pokaz Rugby Club Arka Rumia. Burmistrz Michał Pasieczny osobiście udzielił wszystkim instruktażu gry w rugby. Na chętnych czekała kawiarenka z ciastem i napojami oraz stoisko z popcornem.

fot. MOSIR Rumia

Impreza zakończyła się symbolicznym „Światełkiem do Nieba” i zimnymi ogniami na scenie. Wydarzenie poprowadzili Leszek Winczewski i Jolanta Król. Jak co roku, opiekunem i koordynatorem wolontariuszy była Pani Barbara Niewiedziała z I LO w Rumi.

(fot. MOSiR Rumia)

Wydarzenia towarzyszące finałowi WOŚP:

 • Akcja Honorowego Oddawania Krwi. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Rumi ul. Stoczniowców 6, w godz. 9.00-14.00.
 • Kiermasz ciast i innych słodkości, w godz. 10:00-18:00. Miejsce: ul. Mieszka I 21B, Rumia Janowo.

Finał WOŚP w Rumi 2022 r. – jaka była kwota? Ile zebrano?

Według wstępnych informacji (30.01.2022 r, godz. 19.00), podczas 30. Finału WOŚP w Sztabie Miejskim w Rumi udało się uzbierać 12 440 zł z licytacji na żywo oraz 3073,53 zł z aukcji allegro. Członkowie sztabu liczą jeszcze pieniądze zebrane w puszkach wolontariuszy.

Aktualizacja (31.01.2022 r., godz. 13:14): Zadeklarowana kwota zebrana podczas 30. Finału WOŚP przez Sztab Miejski w MOSiR Rumia wyniosła 75 tys. zł. Ostateczna kwota będzie znana w ciągu ok. 2 tyg. po ponownym przeliczeniu całości (w tym wpłat w walutach obcych) przez sztab centralny Fundacji WOŚP.

Aktualizacja (16.03.2022 r., godz. 13:21):

Poznaliśmy dokładną kwotę zebraną w Sztabie Miejskim w MOSiR Rumia Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji podczas 30. finał WOŚP. To 79 883,80 zł. Na sumę tę składają się kwoty z: licytacji, zbiórek do puszki, z e-skarbonki oraz aukcji w serwisie Allegro.

fot. MOSiR Rumia

Dużym powodzeniem cieszyły się zarówno gadżety ze sklepiku, jak i licytacje. Już podczas pierwszego bloku licytacji udało się zebrać 2960 zł. Na aukcje trafiły tym razem m. in. dwa gigantyczne pluszowe misie, ponad 5-metrowy kajak, bony do restauracji i salonów piękności, zestawy kaw i herbat, obrazy rumskich artystów malarzy, ceramika, koszulki sportowe oraz piłki nożne i do rugby z autografami.

fot. MOSiR Rumia

Szefowa sztabu, Jolanta Król, podziękowała wszystkim, którzy od początku angażowali się w rumski Finał WOŚP:

– Bardzo się cieszę, że jesteśmy gospodarzem tej pięknej imprezy, która odbywa się w tak szczytnym celu – mówi Jolanta Król. – W tym roku organizujemy finał już po raz trzynasty. Rok temu, mimo pandemii, także graliśmy dla WOŚP, lecz w zupełnie innej formule. Jestem szczęśliwa, że tym razem możemy spotkać się na żywo – komentuje.

fot. MOSIR Rumia

Jak było w poprzednich latach? Finał WOŚP w Rumi w 2021, 2020 i 2019 roku. Ile zebrano środków?

Ubiegłoroczny, 29. Finał WOŚP w Rumi odbył się w niedzielę 31 stycznia, pod hasłem „Finał z głową”. Ten finał był inny od wszystkich. Sytuacja pandemiczna spowodowała, że coroczne atrakcje zostały znacząco ograniczone. Organizatorzy musieli zrezygnować m.in. z koncertów, pokazów tanecznych, występów artystycznych, a nawet charytatywnej licytacji. Większość standardowych działań przeniosła się do internetu. Największym zainteresowaniem w sieci cieszyły się wówczas wiosła, dzięki którym rumianin Jacek Pałubicki przepłynął kajakiem ponad 2000 kilometrów dla samotnych matek z Matemblewa, a także piłka z podpisem Rafała Siemaszki, dawnego zawodnika Orkana Rumia. Środki zebrane podczas wydarzenia – ponad 60 tysięcy złotych – zostały przeznaczone na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Z kolei w 2020 roku, podczas 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, mieszkańcy Rumi drugi rok z rzędu pobili rekord jeśli chodzi o zebrane środki. Zebrano wówczas 116 075,17 złotych! W 2019 r. było to nieco ponad 100 tysięcy złotych.

(we wpisie wykorzystałem materiały WOŚP, Urzędu Miasta Rumi oraz MOSiR Rumia)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *