Reklama
„Komu śpiew sprawia radość, zapraszamy do wspólnego muzykowania!”- tak zdaje się brzmieć motto Chóru Kaszubskiego „Rumianie”, prężnie działającego w ramach sekcji muzycznej Miejskiego Domu Kultury w Rumi. W minioną sobotę (12 października) grupa oficjalnie świętowała 15-lecie istnienia.
Uroczystość przygotowana z okazji 15-lecia działalności chóru odbywała się w kościele pw. św. Józefa i św. Judy Tadeusza w Rumi. Na tę okazję „Rumianie” przygotowali pieśni zarówno w języku polskim, jak i kaszubskim. Wśród zgromadzonej w kościele publiczności znaleźli się nie tylko bliscy i przyjaciele chórzystów, ale także przedstawiciele lokalnej władzy i instytucji kulturalnych, m.in. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Miejskiego Domu Kultury w Rumi czy Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Janowo”.
Reklama
Głównym celem działalności zespołu jest krzewienie kultury i tradycji naszego regionu, dlatego chór występuje wyłącznie w kaszubskich strojach ludowych, a w jego repertuarze przeważają kaszubskie pieśni. Funkcję dyrygenta oraz kierownika artystycznego zespołu od początku, nieprzerwanie, pełni Marzena Graczyk.
– Podczas jubileuszowego koncertu zaprezentowaliśmy pieśni maryjne i patriotyczne. Nie jest to przypadek, ponieważ chór został powołany do życia w październiku 2004 roku, a październik jest miesiącem Maryi, stąd pieśni ku jej czci – wyjaśnia Marzena Graczyk, dyrygent Chóru Kaszubskiego „Rumianie” oraz instruktor w MDK-u. – Maryja jest również główną patronką Polski, jest czczona jako Królowa polskich serc i polskiej ziemi, dlatego też przygotowaliśmy pieśni o naszej ojczyźnie – uzupełnia.
Warto zauważyć, że w ciągu piętnastu lat swojej działalności „Rumianie” brali udział w wielu festiwalach i przeglądach pieśni chóralnej, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. drugie miejsce w XI Festiwalu Kolęd Kaszubskich w Pierwoszynie, trzecie miejsce w XII Festiwalu Piosenki Żołnierskiej o Złoty Buzdygan w Kosakowie czy też nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór patriotyczny w I Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym 50+ w Wejherowie. Niezwykle ciekawym doświadczeniem był także udział chórzystów w realizacji filmu o Gdyni pt. „Miasta z morza”.
Z kolei letnie trasy koncertowe pozwoliły rumskiemu chórowi zaprezentować pieśni kaszubskie mieszkańcom Podlasia, Małopolski, Wielkopolski, Roztocza Lubelskiego, Pomorza Zachodniego oraz Wilna i Berlina. Zespół aktywnie współpracuje z innymi kaszubskimi zespołami z regionu, zrzeszonymi w Radzie Chórów Kaszubskich, przygotowując wspólnie koncerty i wydarzenia muzyczne.
źródło: Urząd Miasta Rumi
Reklama