Koronawirus – komunikaty i informacje dla mieszkańców Rumi

zkm gdynia koronowirus cieply przycisk komunikat
Reklama
Reklama

Poniżej zamieszczam oficjalne komunikaty Urzędu Miasta Rumi, SKM Trójmiasto, ZKM Gdynia i innych instytucji w związku z działaniami profilaktycznymi dotyczącymi Koronawirusa SARS-Cov-2.

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 r.

Reklama
Reklama

#ZOSTANWDOMU

Koronawirus może zabierać z tego świata osoby słabsze od nas. Nie lekceważmy go. Bądźmy odpowiedzialni. To nie jest czas na zabawę i nocne imprezy w klubach. Przez najbliższe dwa tygodnie pozostańmy w izolacji. To jedyna forma w jakiej społeczeństwo może pomóc w walce z wirusem.

Aktualizacja (31.03.2020 r.)

Polski rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa. Restrykcje zaczną obowiązywać od 1 kwietnia (środa) do odwołania.  Więcej: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki

Aktualizacja (25.03.2020 r.)
Zmiany w rozkładzie jazdy ZKM Gdynia (od 30.03.2020 r.).

Aktualizacja (24.03.2020 r.)
Zamknięte place zabaw i siłownie w Rumi #ZostanWDomu

Aktualizacja (18.03.2020 r.)
Uwaga – interesanci Straży Miejskiej w Rumi! Wejście do komendy stale zamknięte!

Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zawieszam do odwołania zgłoszenia osobiste w sprawach wykroczeń. Proszę zgłaszać wykroczenia poprzez kontakt telefoniczny z dyżurnym tel. 671 94 73 lub poprzez formularz interaktywny na stronie: www.sm.rumia.pl.

Zawieszam do odwołania osobiste wysłuchanie skarg i zażaleń przez komendanta. Proszę kontaktować się telefonicznie z komendantem 671 94 73 w. 13 lub poprzez formularz interaktywny na stronie: www.sm.rumia.pl.

W razie bezwzględnej konieczności rozmowy z dyżurnym SM (np. okoliczność „rozliczenia” wykroczenia) proszę otworzyć pierwsze szklane i drzwi i zawołać dyżurnego głosem. Podejdzie do kraty i odbierze informację.

Za utrudnienia przepraszam. Komendant Straży Miejskiej w Rumi, Roman Swirski.

Aktualizacja (17.03.2020 r.)

Ruszyły dwie akcje charytatywne/pomocowe, o których piszę w osobnych wpisach:
Zbiórka na środki ochrony dla ratowników z Wejherowa
Pomoc w robieniu zakupów w Rumi. Poszukiwani wolontariusze!

 • Aktualizacja (16.03.2020 r.)

Zaplanowano poważne zmiany w funkcjonowaniu pociągów SKM Trójmiasto. Więcej informacji w osobnym wpisie. (kliknij).

 • Aktualizacja (13.03.2020 r.)

Komunikat Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni z 13 marca 2020 r. w sprawie działań profilaktycznych mających na celu ograniczenie rozszerzania się koronawirusa, wywołującego chorobę COVID-19

W ramach działań profilaktycznych, mających na celu ograniczenie rozszerzania się koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19, wprowadza się ze skutkiem natychmiastowym – do odwołania – następujące zasady obowiązujące we wszystkich pojazdach gdyńskiej komunikacji miejskiej:

 • wyłączenie z użytku pierwszych drzwi w pojeździe i przestrzeni przy kabinie kierowcy – wraz z pierwszym rzędem siedzeń;
 • obowiązek przewietrzania pojazdów komunikacji miejskiej na pętlach;
 • zakaz włączania urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, które powodują wymuszony obieg powietrza wewnątrz przestrzeni pasażerskiej pojazdu.

Wciąż aktualny pozostaje zakaz sprzedaży karnetów biletowych przez kierowców oraz wyłączenie stosowania tzw. ciepłego guzika, co oznacza, że wszystkie drzwi – poza pierwszymi (które w ogóle nie mają być otwierane) – muszą być otwierane zdalnie przez kierowców.

Bez zmian pozostaje funkcjonowanie przystanków na żądanie – pasażerowie, którzy nie chcą używać przycisków STOP mogą zgłaszać żądanie zatrzymania pojazdu ustnie. Nie ulega również zmianie obowiązek wykładania rampy przez kierowcę, w przypadku zgłoszenia takiej potrzeby przez pasażera.

ZKM przypomina również, że przeprowadzana jest regularna dezynfekcja wszystkich autobusów i trolejbusów.

 • Aktualizacja (13.03.2020 r.)

Ograniczenie działalności gastronomicznej, rozrywkowej oraz funkcjonowania galerii handlowych.

Ograniczamy funkcjonowanie centrów i galerii handlowych. Jednak wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne – Polacy bez przeszkód kupią jedzenie, lekarstwa i środki czystości. Inaczej działać będą także restauracje, kawiarnie i bary. Tutaj zamówienie złożycie na wynos lub z dowozem.

czytamy w najnowszym komunikacie Ministerstwa Zdrowia (13.03.2020 r.)

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/koronawirus/ograniczenia-dzialalnosci-gastronomicznej-rozrywkowej-oraz-funkcjonowania-galerii-handlowych

Aktualizacja (12.03.2020 r.)

Tymczasowe zmiany w funkcjonowaniu Urzędu Miasta Rumi

W związku z aktualnymi zagrożeniami i w trosce o wspólne zdrowie, w Urzędzie Miasta Rumi profilaktycznie wprowadzone zostały tymczasowe zmiany organizacyjne. Oznacza to, że w miarę możliwości wszelkie wnioski należy składać drogą elektroniczną, a pytania zadawać telefonicznie lub mailowo. Jedynym miejscem przyjmowania dokumentów papierowych i bezpośrednich kontaktów z mieszkańcami jest Biuro Obsługi Mieszkańców. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć w załączonym zarządzeniu.

Informacja Urzędu Miasta Rumi z dn. 13.03.2020 r.:

W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich, w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronowirusa, informujemy, że od 13 marca do odwołania Urząd Miasta w Rumi profilaktycznie zostaje zamknięty dla interesantów i pracuje w trybie wewnętrznym.

 • Prosimy, aby najpilniejsze sprawy urzędowe załatwiać telefonicznie (58 679 65 00 oraz 58 679 65 67), drogą elektroniczną (urzad@um.rumia.pl oraz ePUAP – https://pz.gov.pl/pz/index i Cyfrowy Urząd – http://cu.rumia.eu/) lub w późniejszym terminie.
 • W przypadku rejestracji aktu zgonu, po uprzednim umówieniu się, klientów przyjmuje Urząd Stanu Cywilnego (58 679 65 21 i 58 679 65 22).
 • W holu Biura Obsługi Mieszkańców została ustawiona skrzynka, w której można składać dokumenty bez konieczności kontaktu z urzędnikami.
 • Punkt Banku Rumia Spółdzielczego, który zlokalizowany jest na kondygnacji 0 urzędu, jest nieczynny.
 • O ewentualnych zmianach będziemy na bieżąco informować. Za wszystkie utrudnienia przepraszamy i z góry dziękujemy za zrozumienie.

Informacja Urzędu Miasta Rumi z dn. 11.03.2020 r.:

Koronawirus, a funkcjonowanie przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w Rumi

W związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronowirusa SARS-CoV-2 informujemy, że Rząd RP zdecydował o tymczasowym zawieszeniu zajęć w szkołach, przedszkolach i uczelniach. Ponadto profilaktycznie zamknięte zostają wszystkie miejskie jednostki. Do tej pory na terenie województwa pomorskiego nie odnotowano żadnego potwierdzonego zachorowania.

By zapobiegać rozpowszechnianiu się koronawirusa, decyzją rządu od 12 do 25 marca funkcjonowanie jednostek oświatowych zostaje czasowo ograniczone. W tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe (publiczne i niepubliczne) nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W czwartek i piątek (12 i 13 marca) szkoły i przedszkola będą zapewniać opiekę, prosimy jednak o pozostawienie dzieci w domach. Natomiast od poniedziałku (16 marca) wszystkie placówki zostaną zamknięte. Terminy egzaminów na razie pozostają bez zmian. Więcej szczegółowych informacji dla dyrektorów, rodziców oraz uczniów można znaleźć na stronie rządowej.

Miejskie jednostki w Rumi. Wstrzymanie organizacji wydarzeń, koncertów i imprez.

Decyzją burmistrza Michała Pasiecznego od 12 do 25 marca miejskie jednostki będą zamknięte ze względów profilaktycznych (Miejski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wraz z boiskami i krytą pływalnią oraz filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi). Oznacza to, że na ich terenie nie będą organizowane żadne ogólnodostępne spotkania i wydarzenia o charakterze edukacyjnym, sportowym i kulturalnym. Aktualne informacje na temat działalności miejskich jednostek można śledzić na poniższych stronach internetowych:

Informacja ZKM Gdynia z dn. 11.03.2020 r.:

Wstrzymanie sprzedaży karnetów biletowych

W ramach działań profilaktycznych związanych z zagrożeniem koronawirusem, decyzją Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni z dniem 11 marca 2020 r. do odwołania wstrzymuje sprzedaż karnetów biletowych w pojazdach. – czytamy w komunikacie opublikowanym dziś przez Związek Komunikacji Miejskiej Gdynia.

Przewoźnik w swoim oficjalnym komunikacie rekomenduje nabywanie biletów metropolitalnych MZKZG za pomocą urządzeń mobilnych lub w stacjonarnych punktach sprzedaży. W przypadku dokonywania zakupu biletów w kasach najlepiej dokonywać płatności kartami płatniczymi.

Gdzie kupić bilet na autobus online?

Uwaga! Brak możliwości zakupu biletu w pojeździe nie zwalnia z obowiązku posiadania ważnego biletu w czasie przejazdu.

Rozkłady jazdy – jak w dni wolne od nauki szkolnej

W związku z odwołaniem zajęć w szkołach i uczelniach, w dniach 16 – 27 marca 2020 r., obowiązywać będą w dni powszednie rozkłady jazdy ważne w dni wolne od nauki szkolnej (w ferie). Nie funkcjonują linie 244 i 265. W soboty, niedziele i święta obowiązują stałe rozkłady jazdy.

„Ciepły Guzik” – wciąż nieaktywny

Od 6 marca w pojazdach przewoźnika ZKM Gdynia została zawieszona funkcja “ciepłego guzika”. Przyczyną – koronawirus. Więcej informacji na ten temat w osobnym wpisie (kliknij).

Ogólne zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z koronawirusem SARS-Cov-2

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do: Chin, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Francji (departament Oise w Regionie Hauts-de-France, region Ile-de France, departament Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, departament Morbihan w regionie Bretania), Niemiec (Nadrenia Północna-Westfalia) i Japonii.

Osoby, które odwiedziły którekolwiek z wyżej wymienionych państw w ciągu ostatnich 14 dni i zaobserwowały u siebie objawy koronawirusa (gorączkę, kaszel, bóle mięśni, przewlekłe zmęczenie, duszności i problemy z oddychaniem), proszone są o bezzwłoczny kontakt telefoniczny z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczna w Wejherowie – tel. 58 677 79 01; 58 672 74 27; 58 672 74 23; 58 672 74 24 lub całodobowy telefon alarmowy (w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu ludzi wywołanych złym stanem sanitarnym lub epidemiologicznym) +48 697 611 090.

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

1 Comment

 1. dociekliwy

  rząd zamknął przedszkola i szkoły, a co z placówkami prywatnymi, za które płaci się określone pieniądze? One też będą zamknięte? Co z opłatami za niewykorzystany czas?

  pzdr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *