Reklama Reklama

Ferie 2023 w Rumi. Co dzieje się mieście?

W 2023 roku ferie zimowe w Rumi zaplanowano od 16 do 29 stycznia. Co dzieje się w MDK Rumia, MOSiR Rumia, Stacji Kultura w Rumi i innych? Jak spędzić wolny czas? Sprawdź darmowe i płatne wydarzenia, atrakcje oraz zajęcia dla dzieci i dorosłych.

Reklama Reklama

Poniżej zbieram informacje na temat zajęć i wydarzeń zaplanowanych podczas ferii 2023 w Rumi. Jeśli chciałbyś, aby znalazło się tutaj Twoje wydarzenie – napisz: Kontakt.

„Akcja Zima 2023” w Rumi

W ramach Akcji Zima 2023 w MOSiR Rumia, w dniach od 16 do 29 stycznia odbędą się:

 • godziny otwarte Boiska ORLIK 2012, Rumia ul. Świętopełka 24 – w dni powszednie w godz. 11.00-14.00 boisko będzie czynne dodatkowo pod opieką animatora,
 • Zimowy Turniej Tenisa Stołowego, antresola hali MOSiR Rumia, ul. Mickiewicza 49 – w dni powszednie, w godz. 10.00-14.00 będą zajęcia pod okiem opiekuna.

Wcześniejsze zapisy nie są konieczne, wystarczy wpisać się w danym dniu na listę obecności. Pełny harmonogram zajęć dostępny jest na stronie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi.

Co dzieje się w rumskiej bibliotece?

18 stycznia o godzinie 18:00 w Bibliotece Janowo (ul. Pomorska 11) w repertuarze kolędowym wystąpią zespoły prowadzone przez Marzenę Graczyk – MUZAika, Rumianie i Vox Universum. Wstęp wolny!

Oferta Miejskiej Biblioteki Publicznej

Stacja Kultura w czasie ferii 2023 otwiera swoją przestrzeń dla czytelników, zachęca do odpoczynku i  rozwoju pasji. W ramach hasła „Przyjdź, zrelaksuj się, spędź dobrze czas w bibliotece” instytucja proponuje kilka atrakcji:

 • Strefa relaksu – w sali konferencyjnej dostępne są planszówki, w które można pograć na miejscu lub wypożyczyć. Dostępny jest również kącik muzyczny z wyborem płyt oraz miejsce do czytania książek.
 • Strefa ruchu – sala lustrzana dostępna w godzinach otwarcia placówki z wyłączeniem wtorków od godziny 15:00. Joga? Pilates? Taniec? Wspólna medytacja? Nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy przyjść i korzystać.
 • Pracownia krawiecka – w podziemiach Stacji Kultura można korzystać z maszyn do szycia. Dostępne są materiały i łatwiejsze wykroje. Każdy może spróbować uszyć coś swojego.
 • Strefa komiksu – na wygodnych kanapach, na antresoli, można poczytać komiksy dla dzieci i dorosłych.
 • Rodzinne zestawy czytelnicze – do wypożyczenia są zestawy, w których znajdują się książki dla dzieci i dorosłych oraz gra planszowa.
Reklama Reklama

Korzystanie ze stref jest bezpłatne.

Półkolonie z Fundacją Dla Was

Strefa Dla Was zaprasza do zapisów na półkolonie zimowe dla dzieci.

Zachęcamy do odkrywania z nami wielu tajemnic świata. Jedną z atrakcji będzie poszukiwanie skarbu, który został już ukryty i czeka na ZWYCIĘZCE!

W programie między innymi: Strefa Eksperymentów, Olimpiada Umysłu, Strefa Kina, Familiada.
I turnus: 16.01-20.01.2023 r., II turnus: 23.01 -27.01.2023 r. Godziny: 8.00 – 14.00, wiek: 8-12 lat.
Koszt: 492 zł / turnus.

Obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem telefonu: 58 500 87 23 lub osobiste w Strefie Dla Was (w godzinach 9.00 – 20.00). Ilość miejsc ograniczona! Projekt dofinansowany przez Miasto Rumia.

Ferie z MDK Rumia

 • Akcja Zima – Półkolonie z MDK Rumia odbędą się od 16 do 27 stycznia 2023 r. (poniedziałek – piątek), w godzinach od 9.00 do 13.00. Informację wrzucam czysto „formalnie” – niestety, nie ma już miejsc i nie można się zapisać.
 • Bajkospotkanie – znane głosy czytają dzieciom. Gość: Ola Lis, aktorka. 19.01.2023 r, godz. 17.00. Wstęp wolny!
Reklama Reklama

MDK tradycyjnie zaprasza młodych mieszkańców do udziału w półkoloniach. Oferta skierowana jest do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Jak co roku w programie „Akcji Zima” znalazły się codzienne wyjścia na basen MOSiR-u, warsztaty i wycieczka.

W  pierwszym tygodniu ferii (16-20 stycznia) Anna Kozub poprowadzi warsztaty z projektowania, odbędzie się również wycieczka na kulig.

W drugim tygodniu ferii (23-27 stycznia) Agnieszka Grynkiewicz poprowadzi warsztaty manualne.

W czwartek 26 stycznia dzieci pojadą do Gadolandii i Papugarni w Redzie.

Bezpłatne spektakle teatralne podczas ferii zimowych w Galerii Rumia

Galeria Rumia wychodzi naprzeciw potrzebom dzieci, które spędzają ferie w Rumi. Czeka na nie bliskie spotkanie z kulturą połączoną z edukacją i zabawą, która z pewnością przypadnie do gustu również rodzicom. W dwie soboty podczas ferii zimowych, tj. 21 i 28 stycznia w Galerii Rumia odbędą się bezpłatne spektakle teatralne dla dzieci.

Reklama Reklama

21 stycznia o godz. 14:00, zaprosimy na „Baśń Zimową”. Wesoły spektakl o przygodach Bałwanka, uczący dzieci zasad bezpieczeństwa w zimowej porze roku. W przedstawieniu pojawia się wiele barwnych postaci, między innymi Zajączek i Pani Mróz. Czy wszystkie śnieżynki są takie same? Bałwanek będzie próbował rozwiązać tę zagadkę. Wszystkiemu towarzyszyć będzie świąteczna
muzyka, wprowadzając dzieci w zimowy nastrój.

W kolejną sobotę ferii zimowych, tj. 28 stycznia o godz. 14:00 odbędzie się spektakl teatralny pt. „Kosmiczna Przygoda”. Kosmicznie śmieszny i kosmicznie edukujący spektakl- o obrotach ciał niebieskich. Szalony naukowiec i jego mało rozgarnięty robot konstruują na oczach dzieci wielką, srebrną rakietę.

Niezdarny robot opóźnia pracę, ale w końcu następuje WIELKIE ODLICZANIE. Lecimy w kosmos, gdzie przygoda goni przygodę. Wspaniała scenografia, kosmiczne kostiumy, efekty specjalne i piękna muzyka. Wiele radości dostarczy forma spektaklu – jego interaktywność pozwoli najmłodszym gościom galerii czynnie uczestniczyć w tworzeniu przygód.

Spektakle odbędą się na poziomie -1 w Galerii Rumia.
Wstęp jest bezpłatny.

Lodowisko w Rumi? Gdzie pójść na łyżwy? (2023 r.)

Niestety, w 2023 roku firma nie zdecydowała się na otwarcie lodowiska w Rumi przy ul. Bukowej. Gdzie w takim razie wybrać się na łyżwy? Sprawdzam w osobnym wpisie!

Gdzie pójść na sanki w Rumi?

Reklama Reklama

Gdzie pójść pojeździć na sankach w Rumi? W jakich miejscach najczęściej zjeżdżają mieszkańcy Rumi? Jeśli szukasz górki, żeby pozjeżdżać w Rumi- podpowiadam, z własnego doświadczenia. 🙂

Kino w Rumi

rumia kino multikino jak dojechac gdzie obejrzec repertuar kiedy otwarcie

Jeśli masz ochotę na film na dużym ekranie, w Rumi działa Multikino. Obiekt znajduje się na najwyższym poziomie Galerii Rumia. Swoim klientom Multikino w Rumi oferuje komfortowe seanse w jednej z pięciu sal kinowych, z których największa ma 282 fotele.

Repertuar Multikina w Rumi dostępny jest na stronie https://multikino.pl/repertuar/rumia.

GDZIE PÓJŚĆ NA BASEN? Jak obecnie funkcjonuje pływalnia w Rumi?

Kryta pływalnia MOSiR Rumia mieści się przy ul. Marii Rodziewiczówny 8. To trzykondygnacyjnym budynek o powierzchni całkowitej ok. 2 200 m2 oraz kubaturze blisko 11 000 m3. Jest to tzw. „krótki basen” sportowy, czyli niecka długości 25 m, szerokości 12,5 m, głębokości 1,2 – 1,8 m. Mieści się na nim 6 torów, w tym jeden „wypłycony”, do głębokości 0,9 m. Wodę zapewnia nowoczesny system uzdatniania z m.in. ozonowaniem oraz automatyką kontroli parametrów wody. Szczegóły znajdziesz na stronie mosir.rumia.pl.

Bezpieczeństwo podczas ferii

W czasie ferii należy również pamiętać o wielu niebezpieczeństwach, które mogą zagrażać najmłodszym. Oto zasady, które sprawą, że zimowy odpoczynek będzie bezpieczny:

 • Nie wbiegaj na jezdnię, ponieważ zimą droga hamowania pojazdu jest znacznie dłuższa.
 • Nie rzucaj w kolegów śnieżkami, do których włożyłeś coś ciężkiego, bo łatwo o zrobienie komuś krzywdy.
 • Nie zjeżdżaj na sankach z pagórków, które znajdują się przy drogach, czy też rzekach.
 • Nie wchodź na lód, który pod ciężarem szybko może się załamać.
 • Jeśli chcesz skorzystać z lodu, to idź na ślizgawkę, czy też lodowisko.
 • Przechodź przez jezdnię w miejscach dozwolonych,
 • Nie wychodź na jezdnię zza przeszkody, pojazdów i bezpośrednio przed jadący pojazd
 • Stosuj się do sygnalizacji świetlnej,
 • Pamiętaj o posiadaniu elementów odblaskowych

Kierowco:

 • Dostosuj prędkość do panujących warunków drogowych i atmosferycznych,
 • Nie wyprzedzaj na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi,
 • Pamiętaj o udzieleniu pierwszeństwa przejazdu,
 • Korzystaj z pasów bezpieczeństwa, przewoź dzieci w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci),
 • Sprawdź stan techniczny pojazdu,
 • Zadbaj o swój stan psychofizyczny,

Bądź bezpieczny w domu:

W celu zapewnienia bezpieczeństwa dziecku:

 • Poproś sąsiadów o zwrócenie uwagi na obcych, którzy pojawili się w pobliżu domu,
 • Często telefonuj do domu, aby dzieci nie czuły się samotne,
 • Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej,
 • Schowaj w domu lekarstwa, aby dzieci omyłkowo ich nie zażyły,
 • Zamontuj w drzwiach odpowiednie zamki, które uchronią przed włamaniem,
 • Zapewnij dzieciom odpowiednie miejsce do zabawy,
 • Zaplanuj racjonalny czas korzystania przez dziecko z Internetu,
 • Miej kontrolę, z jakich stron internetowych korzysta Twoje dziecko.

Wydarzenia i imprezy w Rumi

W kategorii “Imprezy, kultura i rozrywka” dowiecie się na temat tego, gdzie w Rumi warto spędzać wolny czas (przez cały rok :)). Jeśli chcesz zareklamować swoje wydarzenie, zapraszam do działu: KONTAKT.

źródło: Spółdzielnia Mieszkaniowa Janowo, Urząd Miasta Rumi, MOSiR Rumia, Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie. Zdjęcie tytułowe: pixabay.com.

Reklama Reklama

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *