MKS Orkan Rumia – najważniejsze informacje

MKS Orkan Rumia – najważniejsze informacje
Reklama
Reklama

Miejski Klub Sportowy ORKAN RUMIA. Adres: ul. Mickiewicza 49, 84-230 Rumia. Data powstania: 1.06.1976. Barwy: niebiesko-żółto-czerwone.

Reklama
Reklama

MKS Orkan Rumia. Historia i przeszłość…

Najstarsi kaszubi pamiętają czasy, kiedy Orkan grał w III lidze (po obecnej reformie nazywanej drugą ligą). Klub występował pod nazwą sponsora – Semeko Orkan Rumia, a w składzie znajdowali się późniejsi gracze Arki GdyniaRafał Siemaszko i Marcus Da Silva.

[Marcus da Silva w programie „Ekstraklasa po godzinach”]

W sezonie 2011/2012 klub zajął 2. miejsce w III lidze (grupa: pomorsko-zachodniopomorska), odnosząc 20 zwycięstw, 4 razy remisując i przegrywając 6 meczów. W sumie zgromadził 64 punkty, a więc tyle samo, co lider- Gryf Wejherowo. Ze względu na mniej korzystny bilans bramek, nie wystarczyło to jednak do awansu. Po tym sezonie wycofał się sponsor tytułowy, a klub stanął na granicy bankructwa. Ostatecznie, rozgrywki sezonu 2012/2013 rumianie zaczęli od A klasy. [Archiwalne wyniki]

Orkan Rumia…i teraźniejszość

fot. Paweł Jałoszewski

Po upadku rumianie stopniowo pięli się w górę. W sezonie 2015/2016, po wygranym meczu z Orlętami Reda (3:0), Orkan awansował do IV ligi, gdzie (z różnym szczęściem) gra do dzisiaj. Na zdjęciu powyżej drużyna cieszy się ze swojej pierwszej bramki w sezonie 2016/2017, mecz z Drutexem-Bytovią Bytów.

Zobacz: Gdzie w Rumi obejrzeć wydarzenia sportowe?

Orkan Rumia posiada zarówno sekcję seniorską, jak i sekcje juniorskie: „trampkarzy”, „młodzików” i „orlików”. Klub współpracuje z rumskimi szkołami, gdzie organizuje i prowadzi zajęcia treningowe dla młodzieży.

Warto podkreślić, że mimo różnych trudności i wydarzeń, z klubem cały czas są kibice. Jedną z najlepiej zorganizowanych grup są „Rumscy Fanatycy”. Na zdjęciu piłkarze dziękują fanom za wsparcie po wygranym meczu z Cartusią Kartuzy, 2:1. Sezon 2016/2017.

Orkan Rumia. 40-lecie klubu.

31 sierpnia 2016 r. w ramach świętowania 40-lecia klubu, zorganizowano mecz sparingowy pomiędzy MKS Orkanem Rumia, a pierwszą drużyną Arki Gdynia SSA. Rumianie przegrali 0:5, tracąc bramkę po strzale swojego wychowanka- Rafała Siemaszki. Kolejne dwa trafienia dołożył Mateusz Szwoch a po jednym- Paweł Abbott i Przemysław Stolc. Niebiesko-żółto-czerwoni odpowiedzieli jednym strzałem w słupek. Mimo pogromu, stadion Miejski w Rumi już dawno nie był tak zapełniony jak tego dnia.

[Relacja tekstowa z meczu, arka.gdynia.pl]

Stadion w Rumi. To tu gra MKS Orkan Rumia.

Trybuna kryta stadionu przy ul. Mickiewicza to 780 krzesełek. W 2018 roku, podczas remontu, została rozebrana trybuna zachodnia, gdzie mieściły się ławeczki przewidziane dla 500 osób. Rozmiary boiska: długość- 100m, szerokość – 64m. Na stadionie zamontowane jest sztuczne oświetlenie.

fot. Paweł Jałoszewski

Okres gry w Redzie i w Rumi przy ul. Gdyńskiej

Ze względu na trwający remont na Stadionie Miejskim w Rumi, w rundzie jesiennej sezonu 2018/2019 Orkan mecze w roli gospodarza rozgrywał na stadionie w pobliskiej Redzie. Rumianie zakończyli rundę na przedostatnim, 18 miejscu w tabeli.

Wiosną 2019 r. Orkan otrzymał warunkową zgodę na rozgrywanie meczów na boisku MOSIR przy ul. Gdyńskiej. Była to o tyle ciekawa kwestia, że w tym samym miejscu swoje spotkania i treningi rozgrywali już OKS Janowo i RC Arka Rumia.

Pod koniec marca 2019 roku boisko przy ul. Gdyńskiej (z racji swojego położenia przez wielu miejscowych zwane Estadio Wieżowce :)), aby spełnić wymogi licencyjne Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, zyskało nowe trybuny oraz kontener służący za szatnie.

oks janowo, rumia, boisko

Zawodnicy MKS Orkan Rumia zagrali ponownie u siebie w 25. kolejce IV ligi, 7 kwietnia 2019 roku o godzinie 15:00. Zmierzyli się z Gromem Nowy Staw.

[Opis stadionu MKS Orkan Rumia na mosir.rumia.pl]

źródła: mat. własne, 90minut.pl

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *