Dla mieszkańcaWiadomości

Nowa kamera termowizyjna dla strażaków w Rumi!

Nowa kamera termowizyjna dla strażaków w Rumi!
Reklama Reklama

Straż Pożarna w Rumi została wyposażona w nowoczesną kamerę termowizyjną! Zakup urządzenia, będącego od początku listopada na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Rumi, sfinansował urząd miasta.Zakupiony przez urząd sprzęt dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Rumi to kamera firmy Scott – model X380. Jest to zaawansowane technologicznie, inteligentne urządzenie służące do obrazowania termicznego. Kamera została zaprojektowana do pracy w najtrudniejszych warunkach i umożliwia identyfikację najgorętszego oraz najzimniejszego punktu w przeszukiwanym obszarze. Jej koszt to 20 tysięcy złotych.

Wybuch pieca centralnego ogrzewania, poszukiwanie zaginionych osób, pożar pojazdu przewożącego odpady…Do czego strażacy używają nowej kamery termowizyjnej?

Nowy sprzęt już teraz przydaje się strażakom podczas codziennych akcji, między innymi podczas poszukiwań zaginionego w rumskim lesie mężczyzny, o których pisałem w jednym z poprzednich wpisów. (zobacz) Dzięki temu, że kamera pozwala na identyfikację najzimniejszych punktów, jest szczególnie przydatna np. podczas ustalania lokalizacji wycieku gazów sprężonych (takich jak popularna mieszanina propan-butan).

W codziennej służbie kamera używana jest zarówno podczas pożarów, w celu lokalizacji ognia lub lokalizacji rozgrzanych elementów, jak i w zadymionych pomieszczeniach, gdzie ułatwia odnalezienie osób poszkodowanych i pozwala ograniczyć zużycie wody, co diametralnie zmniejsza szkody popożarowe – wyjaśnia kapitan Tomasz Ziarek z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie.

Co ważne, kamera umożliwia nagrywanie obrazu z prowadzonych działań. Pozyskany w ten sposób materiał filmowy może później zostać wykorzystywany w celach szkoleniowych.

W oficjalnym przekazaniu sprzętu uczestniczyli m.in. starosta wejherowski Gabriela Lisius, wicestarosta Jacek Thiel oraz przewodniczący Rady Miejskiej Rumi Ariel Sinicki. Urządzenie pozostanie na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Rumi.

wpis opracowałem na podstawie materiałów prasowych Urzędu Miasta Rumi

Reklama Reklama

Zobacz więcej:


Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *