Reklama
Od soboty (3 października) cały powiat wejherowski, a więc także Rumia, znajduje się w tzw. „żółtej strefie”. Obowiązują nas w związku z tym regionalne obostrzenia.
Rumia w tzw. „żółtej strefie”
Od soboty (3 października) powiat wejherowski (w tym Rumia) znalazł się w tzw. „żółtej strefie„. Decyzją rządu wiąże się to z następującymi zmianami obostrzeń sanitarnych:
Reklama
- Podczas organizacji kongresów i targów na każdą osobę muszą przypadać co najmniej 4 m² dostępnej powierzchni.
- Podczas wydarzeń sportowych maksymalna liczba widzów ograniczona jest do 25%.
- Podczas wydarzeń kulturalnych maksymalna liczba widzów w pomieszczeniach zamkniętych ograniczona jest do 25% oraz do 100 osób na otwartej przestrzeni.
- W lokalach gastronomicznych na każdą osobę muszą przypadać co najmniej 4 m² dostępnej powierzchni.
- W wesołych miasteczkach, parkach rozrywki i parkach rekreacyjnych na każdą osobę musi przypadać co najmniej 10 m² dostępnej powierzchni.
- W siłowniach na każdą osobę musi przypadać co najmniej 7 m² dostępnej powierzchni.
- W kinach maksymalna liczba widzów ograniczona jest do 25%.
- W weselach może uczestniczyć maksymalnie 100 osób (nie licząc obsługi).
- W imprezach i spotkaniach różnego rodzaju może uczestniczyć maksymalnie 100 osób (nie licząc obsługi)
(źródło: https://www.facebook.com/RumiaUM/posts/1569751743204273)
Aktualizacja, 06.10.2020, godz. 15:35:
Jak się okazuje, to jednak nie koniec. Minister Adam Niedzielski 6 października (we wtorek) podczas konferencji poinformował: „Razem z Komendantem Głównym Policji Jarosławem Szymczykiem rozmawialiśmy na temat egzekwowania obowiązku zasłaniania ust i nosa. Wprowadzamy politykę zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa.” W związku z planami ministerstwa, zaktualizowałem informacje poniżej.
Zmiany od 10 października (sobota):
- „Wprowadzamy zakaz udostępnienia miejsc do tańczenia w lokalach gastronomicznych lub w innych zamkniętych przestrzeniach.”
- „Ograniczymy liczbę uczestników zgromadzeń: nie może być większa niż 150 osób. Odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.”
- Nowe reguły dotyczące obowiązku zasłaniania ust i nosa (więcej poniżej).
Źródło: https://www.facebook.comu/MZGOVPL/posts/3297190103683737, https://www.facebook.com/RumiaUM/posts/1574323639413750
Zmiany od 17 października (sobota):
- Od 17 października liczba uczestników wydarzeń okolicznościowych zostaje zmniejszona ze 100 do 75 (np. stypy, wesela).
Źródło: https://www.facebook.com/RumiaUM/posts/1574323639413750
Obowiązek zasłaniania ust i nosa (noszenia maseczki)
Obowiązek zasłaniania ust i nosa (do 10 października):
A jak to wygląda, jeśli chodzi o obowiązek noszenia maseczek/zasłaniania ust i nosa (do 10 października)? Posilę się tutaj informacjami ze strony wejherowskiej policji:
„W przypadku obowiązku zasłaniania ust i nosa obostrzenia się nie zmieniły.
Używanie masek nadal obowiązuje w środkach publicznego transportu zbiorowego, w miejscach ogólnodostępnych, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny, oraz w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.”
(01.10.2020 r., źródło: https://www.wejherowo.policja.gov.pl/m16/informacje/wiadomosci/93703,Powiat-wejherowski-w-zoltej-strefie-policjanci-przypominaja-o-obowiazku-przestrz.html)
Obowiązek zasłaniania ust i nosa (od 10 października):
„Od soboty (10 października) obowiązek zasłaniania ust i nosa będzie wprowadzony zarówno w strefie żółtej jak i czerwonej. Zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa są m.in. osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.”
Źródło: https://www.facebook.com/MZGOVPL/posts/3297190103683737
Więcej informacji i szczegółów
Informacje na temat regionalnych obostrzeń dla wybranych powiatów znajdziecie na stronie ministerstwa: https://www.gov.pl/web/koronawirus/regionalne-obostrzenia-dla-wybranych-powiatow
Reklama
Sytuacja stała się na tyle poważna, że nie ma już miejsca na sentymenty. Szpitale pękają w szwach, ludzi do pracy brakuje, a pandemia nie jest w odwrocie, a przynajmniej do takiej sytuacji daleko. Maseczki to dobre rozwiązanie, ale zobaczymy na ile skuteczne.