PEWiK z nowoczesnym laboratorium w Rumi

PEWiK z nowoczesnym laboratorium w Rumi
Reklama
Reklama

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni otworzyło w Rumi nową bazę. Obiekt, którego powierzchnia użytkowa wynosi blisko 2400 metrów kwadratowych, znajduje się przy ul. Dąbrowskiego w Janowie.

PEWIK Gdynia budowę nowoczesnego laboratorium w Rumi ogłosił w marcu 2019 roku. Wtedy też doszło do podpisania umowy z wykonawcą, a zapowiedź inwestycji zbiegała się w czasie z 89-leciem istnienia gdyńskich wodociągów. 

Podpisanie umowy, 30 marca 2019 roku. (fot. PEWIK Gdynia)

Nowy obiekt PEWIK w Rumi

W ciągu dwóch lat na terenie Rumi powstał nowoczesny obiekt biurowo-usługowy wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną. Ma 2356 m² powierzchni użytkowej i został zaprojektowany przez gdyńską pracownię Arch-Deco Architecture, z zachowaniem szczególnych wymagań technologicznych dla laboratoriów. Wykonawcą robót budowlanych jest konsorcjum na czele z Przedsiębiorstwem Produkcyjno-Handlowo-Usługowym MARBUD.

Budowa nowego obiektu PEWIK Gdynia w Rumi, 2019 rok. (fot. Weronika / Rośliny Trójmiejskie)

Nowoczesne pracownie

W laboratorium znajdują się nowocześnie wyposażone pracownie: fizykochemii wody, fizykochemii ścieków, biologiczna, instrumentalne (w tym pracownie chromatografii gazowej i jonowej oraz spektrometrii absorpcji atomowej), a także utworzona od podstaw nowa pracownia mikrobiologii wody i punkt przyjmowania próbek z łatwym dostępem.

Pracownie zostały wyposażone w nowoczesne instalacje oraz urządzenia pozwalające prowadzić nadzór nad przeprowadzanymi badaniami we właściwych warunkach temperaturowych i wilgotności oraz czystości pomieszczeń. To właśnie dla funkcjonowania laboratorium ma szczególne znaczenie nowa baza.

Nowy obiekt PEWIK współcześnie, 2022 r. (źródło: UM Rumia)

Dwa laboratoria – teraz w jednej lokalizacji

Jedną z korzyści budowy nowego laboratorium jest połączenie laboratorium wody i laboratorium ścieków, które dotychczas znajdowały się w osobnych lokalizacjach – Gdyni i Dębogórzu. Wspólna lokalizacja pozwoli na lepszą organizację pracy, optymalne wykorzystanie wyposażenia oraz skrócenie czasu oczekiwania na wyniki badań, co stanowi niezwykle ważny aspekt pracy każdego laboratorium. Znacząco poprawią się też warunki pracy zespołu pracowników laboratorium.

Oprócz Działu Laboratorium Wody i Ścieków znalazły się tu także pomieszczenia biurowe, socjalne i warsztatowe oraz baza sprzętu używanego przez służby eksploatacyjne – Dział Sprzętu Technicznego, a także część służb Wydziału Sieci Wodociągowej i Wydziału Sieci Kanalizacyjnej. Nowy obiekt ma potencjał by stać się siedzibą jednego z tych dwóch działów.

PEWIK wykonuje rocznie badania 2331 próbek wody i 2919 próbek ścieków, osadów ściekowych i popiołów. (fot. UM Rumia)

Otwarcie nowego obiektu odbyło się 26 maja. Wzięli w nim udział samorządowcy gmin i udziałowcy PEWIK, którym dostarcza wodę: Gdynia, Rumia, RedaWejherowo oraz przedstawiciele gminy wiejskiej Wejherowa.

Jakie inwestycje zaplanowano w Rumi?

Co buduje się w mieście Rumia? Sprawdź kategorię INWESTYCJE, gdzie znajdziesz wiadomości o przetargach, remontach, modernizacjach i nowych miejscach biznesowych w Rumi.

(wpis opracowałem na podstawie: materiałów prasowych PEWIK Gdynia oraz Urzędu Miasta Rumi i Urzędu Miasta Gdyni)


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *