Reklama
Pisownia nazwy naszej miejscowości to dla wielu nie lada problem. Osoby mieszkające poza naszym regionem bardzo często odmieniają nazwę naszego miasta pisząc „Rumii” zamiast „Rumi”. Czy popełniają błąd? Niech rozstrzygnie to prawdziwy autorytet w kwestii poprawnej polszczyzny – profesor Jan Miodek!
Jak pisać: „Rumi” czy „Rumii”? Wyjaśnia ekspert języka polskiego.
Szczegółowe wyjaśnienie często popełnianego błędu możecie zobaczyć w poniższym fragmencie programu Słownik polsko@polski, odcinek 401:
Reklama
Na temat odmiany nazwy miasta Rumi wypowiada się profesor Jan Miodek:
– (…) Proszę państwa, bierze się to (mówiąc fachowo) z tzw. asynchronicznej wymowy spółgłosek miękkich wargowych. Mówiąc prościej: po wargowych spółgłoskach mamy w tej chwili ochotę (jako osobny dźwięk) wprowadzić między tę miękką spółgłoskę (w tym wypadku nosową), a samogłoskę jeszcze “i”. To dlatego coraz częściej dzieci (…) wyraz “Ziemi” potrafią napisać przez dwa “i”. Coraz częściej się to zdarza. To dlatego, że coraz więcej osób w Polsce mówi nie “Ziemia”, tylko “Ziemi(ii)a”- jak Dani(ii)a. (…) W trakcie odczytywania tego listu przez panią redaktor, napisałem na tablecie: „Rumi”, przez jedno „i”. Tak jest w zgodzie z normą ortograficzną (…) – tłumaczy profesor.
Cały odcinek programu „Słownik polsko@polski” dostępny jest w serwisie VOD Telewizji Polskiej.
„Rumi” czy „Rumii”? To nie dla wszystkich takie oczywiste.
Z najbardziej spektakularnych pomyłek, w mojej opinii „wygrałaby” pewna pizzeria (sieciówka) otwierająca swój lokal w Rumi, która kilka lat temu „machnęła” się w ten sposób na setkach ulotek i plakatach reklamowych.
Nie mówiąc już o deweloperach. 🙂
Na łamach bloga pisałem również o popularnej sieci dyskontów Biedronka, która popełniła wpadkę w 2019 roku:
Błędów było jednak na tyle dużo, że można byłoby z nich stworzyć osobny ranking. 🙂 Być może kiedyś taki powstanie.
Reklama
Jest to spowodowane tym, że ludzie błędnie wymawiają słowo Rumia. Mówią „Rumja” zamiast Rumia. Przy takiej wymowie rzeczywiście byłoby poprawnie pisać „Rumii”, podobnie jak np. Lamia -> Lamii. (Lamia wymawia się jak „Lamja”.) Ale jeśli słowo Rumia wymawia się poprawnie, to oczywistym jest, że powinno się pisać „w Rumi”.
Podobny problem jest też z Orunią.
Drodzy epskerci, czy piszemy w Bibli czy Biblii? W Uni czy w Unii?