Reklama
Stacja Kultura – Biblioteka Rumia zaprasza w piątek 10 marca o godz. 18:00 na uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Ludmiły Lawrowej i Wictora Levchenko pt. „Bałtyckie historie”.
Wydarzenie wieńczy cykl warsztatów artystycznych prowadzonych przez Ludmiłe Lawrową. Wystawa prezentuje również prace, które powstały w trakcie warsztatów.
Reklama
Wieczór uświetni muzyka. W części artystycznej wystąpi chór dziecięcy oraz duet młodzieżowy pod dyrekcją Ludmiły Venhrynovskiej. Rozlegną się piękne melodie polskiej i ukraińskiej muzyki ludowej. Na zakończenie wystąpi pianistka, Ola Mońko, która zaprezentuje repertuar chopinowski.
Ludmiła Lawrowa. Ukraińska artystka-malarka. Wykładowczyni na Akademii Sztuki w Kijowie, członkini Związku Artystów Plastyków Ukrainy. Pracuje w różnych dziedzinach: malarstwa (sztalugowego, monumentalnego m.in. kreowała malowidła naścienne), grafiki, designu. Preferuje realistyczny kierunek artystyczny, gdzie głównie realizuje się w technice malarstwa olejnego. Wśród tematów jej prac są: pejzaże, dzieła marynistyczne, martwa natura, portrety, abstrakcja i nawet – dzieła malarstwa religijnego (ikony). W martwej naturze – królują kwiaty, w portretach – osobowość portretowanego, a pejzaże „błyszczą” słońcem. Ludmiła uważa, że twórczość „uchyla drzwi” do nowych możliwości, do zbliżenia się z widzem, gdzie artysta „otwiera swój wewnętrzny świat”. Malarka z wielkim zaangażowaniem przekazuje wiedzę swoim uczniom. Wspiera i kształtuje talenty w każdym stylu i technice, w której uczniowie chcieliby wypróbować swoich twórczych sił.
Victor Levchenko. Znany i zasłużony mistrz kijowskiej szkoły malarstwa. Docent i wykładowca Akademii Sztuki i Designu na Ukrainie w Kijowie. Członek Krajowego Związku Artystów i Plastyków oraz Rady Naukowej Akademii Sztuk Pięknych w Kijowie. Aktywny działacz kultury, malarz – praktyk, restaurator i konserwator dzieł sztuki. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Najbliższy jest mu realistyczny nurt artystyczny. Tworzy ikony, uwielbia plenery, ale przede wszystkim jest wybitnym portrecistą. Jego wyjątkowy talent i mistrzostwo przejawią się w kreowanych przez niego portretach psychologicznych. Pędzlem i farbą potrafi przekazać tkwiące w człowieku uczucia i emocje. Jego obrazy doceniane są przez kolekcjonerów na całym świecie, m.in. w USA, Izraelu, Niemczech i Polsce
Ola Mońko. Pianistka i kompozytorka czerpiąca inspirację z twórczości takich muzyków jak Krzysztof Komeda, Bobby Timmons, McCoy Tyner, Horace Silver, Lee Morgan, John Coltrane czy Art Blakey. Absolwentka studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Wojciecha Niedzieli. Dwukrotnie zdobyła pierwszą nagrodę na Konkursie Kompozytorskim im. K. Komedy w 1999 i 2003 roku. Koncertowała w Polsce i USA. Współpracowała z takimi muzykami jak Eric Allen, Ephraim Wolfolk i Catarina Racha.
Ludmiła Venhrynovska. Dyrektora artystyczna Zespołu Pieśni i Tańca Domu Kultury. Artystka Chóru Zespołu Pieśni i Tańca Zasłużonej Bukowiny w Państwowej Filharmoni w Czerniowcach.
W składzie muzycznego projektu wystąpią:
Danylo Hlazunov 13 lat, Taisa Baranouskaya 9 lat, Nonna Khrustalova 10 lat, Tymofii Syvak 9 lat, Dmytro Klymenko 5 lat, Stanislaw Chykaliuk 16 lat, Kristina Protchenko 15 lat, Marta Yankevych 17 lat, Yelizaveta Lozko 8 lat
Wydarzenie współorganizowane przez Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych.
Co jeszcze dzieje się w Rumi? Imprezy, wydarzenia, koncerty, spektakle
Więcej informacji na temat warsztatów, imprez, koncertów i wydarzeń w Rumi (jak zawsze) znajdziecie w kategorii bloga: “Imprezy, kultura i rozrywka”.
(źródło: Stacja Kultura w Rumi)
Reklama