Reklama
Dariusz Rybacki objął obowiązki dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Floriana Ceynowy w Rumi. Na stanowisku zastąpił przechodzącą na emeryturę Krystynę Laskowicz, która kierowała rumską biblioteką przez ostatnie 30 lat.
Stanowisko dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi Krystyna Laskowicz pełniła nieprzerwanie od kwietnia 1991 roku. Karierę rozpoczynała w małym gabinecie, w starej książnicy zlokalizowanej przy ulicy Pomorskiej 11. Pod jej skrzydłami rumska biblioteka przeszła znaczącą metamorfozę – zaczęła podejmować różnorodne działania edukacyjne, kulturalne i komunikacyjne, co przełożyło się m.in. na rekordowy wzrost liczby czytelników i wypożyczanych książek, bogatą ofertę oraz liczne nagrody na ogólnopolskiej arenie. Wielokrotnie pisałem o nich później we wpisach na blogu (kliknij). 🙂 Tym samym jednostka stała się nowoczesnym centrum, które trwale wpisało się w kulturalną mapę miasta.
Reklama
Oficjalne pożegnanie Pani Krystyny odbyło się 1 września 2021 r. w Stacji Kultura, podczas koncertu Kingi Rataj z zespołem. Za lata współpracy dziękowali ustępującej dyrektorce samorządowcy, na czele z burmistrzem Michałem Pasiecznym, przedstawiciele miejskich jednostek, bibliotekarze, ludzie kultury i nauki oraz czytelnicy.
– Te 30 lat mojej pracy to okres pełen wyzwań związanych z okresami transformacji ustrojowej oraz rewolucji cyfrowej. Wydaje mi się, że kluczowe były dwie daty: 1989 rok, czyli zmiana ustrojowa, oraz 2004 rok, czyli zmiana cywilizacyjna po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej – przyznała Krystyna Laskowicz. – Oczywiście te daty traktuję umownie, bo w obu przypadkach był to proces, który miał również wpływ na biblioteki. W 1991 roku wygrałam konkurs na dyrektora i wraz z nowym ustrojem budowałam samodzielną instytucję, mocno osadzoną w lokalnym środowisku. Natomiast po 2004 roku nastąpiła zmiana cywilizacyjna – dzięki programom unijnym zmieniła się sytuacja finansowa samorządów, w tym również bibliotek. Zanim w 2014 roku powstała Stacja Kultura, biblioteka w Rumi została w pełni skomputeryzowana, zyskała dostęp do szerokopasmowego internetu, w 2011 roku wybudowana została nowoczesna, świetnie wyposażona filia, a inna zyskała większy lokal. Spektakularny jednak pozostanie sukces Stacji Kultura – podsumowała.
Dariusz Rybacki nowym dyrektorem rumskiej biblioteki
Jak wszyscy wiemy – coś się kończy, coś zaczyna. 🙂 Dariusza Rybacki oficjalnie objął swoją nową funkcję we wtorek (2 listopada). Jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego (filologia polska) i Uniwersytetu Warszawskiego (dziennikarstwo i komunikacja społeczna). To były pracownik m.in. Działu Edukacji i Promocji Muzeum Historycznego Miasta Gdańska czy Działu Promocji Gdyńskiego Centrum Sportu.
W ciągu ostatnich lat pełnił funkcje rzecznika prasowego oraz kierownika Działu Marketingu i Promocji Literatury Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni. Równolegle współpracował z Urzędem Miasta Rumi w kwestii zagadnień związanych z promocją dziedzictwa historycznego miasta. Mogliście go wcześniej poznać m.in. jako pomysłodawcę i producenta seriali dokumentalnych „Śladami dawnej Rumi” czy „Świadkowie historii” oraz twórcę Wirtualnego Muzeum Rumi. Od 2020 roku działa jako społeczny pełnomocnik burmistrza Rumi do spraw historii miasta.
– Do tej pory moja działalność w Rumi koncentrowała się wokół zagadnień związanych z utrwalaniem lokalnego dziedzictwa historycznego, to moja pasja – przekonuje nowy dyrektor. – Natomiast zawodowo pełniłem funkcję kierownika Działu Marketingu i Promocji Literatury Biblioteki Gdynia. Odpowiadałem za dziesiątki dużych projektów bibliotecznych o różnym charakterze: współtworzyłem koncepcje nowoczesnych bibliotek (Biblioteka z Pasją, Biblioteka Śródmieście), odpowiadałem za rebranding gdyńskich bibliotek realizowany we współpracy z stowarzyszeniem Traffic Design, współorganizowałem jedną z największych konferencji dla pracowników bibliotek Kierunek-Wizerunek. Ponadto kierowany przeze mnie zespół był odpowiedzialny za organizację spotkań autorskich, warsztatów, spektakli, gier miejskich i innych wydarzeń kulturalnych. Teraz swoje doświadczenie chciałbym wykorzystać w nowym miejscu pracy – podkreśla.
W ostatnich tygodniach Dariusz Rybacki wdrażał się w nowe obowiązki (z pomocą ustępującej dyrektor). Rozmowy i wymiana doświadczeń pozwoliły nawet na wstępne określenie kierunków rozwoju miejskiej jednostki.
– Jestem bardzo wdzięczny pani Krystynie Laskowicz za udzielone wsparcie, wdrożenie mnie w sytuację placówki – przyznaje .
Co dalej z miejską biblioteką w Rumi?
Jak zapowiada nowy dyrektor, w rumskich bibliotekach wciąż będzie można spotkać się z czołowymi polskimi pisarzami i artystami, a także wziąć udział w licznych wydarzeniach o różnorodnym charakterze. Natomiast zasób książek będzie systematycznie powiększany w oparciu o głosy czytelników.
– Stacja Kultura to marka sama w sobie, jedna z najnowocześniejszych i najpiękniejszych bibliotek w Polsce. Teraz kolej na pozostałe filie. W dalszym ciągu będziemy starali się o zewnętrzne fundusze na budowę nowej biblioteki przy placu Kaszubskim, modernizacji wymaga też biblioteka w Janowie. W nieco lepszej sytuacji jest placówka przy ulicy Górniczej, którą uruchomiono stosunkowo niedawno, w 2011 roku. Niemniej pandemia znacznie utrudniła prowadzenie działalności instytucjom kultury w całej Polsce. Dzisiejszej rzeczywistości bibliotecznej nie można nawet porównywać z tą sprzed dwóch lat. Jest to o tyle smutne, że ta działalność przynosi w zasadzie same korzyści – przede wszystkim społeczne, ale także promocyjne i wizerunkowe.
– Chciałbym również, aby biblioteka w większym stopniu otworzyła się na przestrzeń miejską, była widoczna podczas różnorodnych wydarzeń, wychodziła ze swoją ofertą do czytelnika, nie ograniczała się wyłącznie do budynków. Takie inicjatywy, jak choćby projekt „Z książką na walizkach” w parku Żelewskiego, były już podejmowane, ale chciałbym je zintensyfikować. Spotkania z pisarzami poza placówkami bibliotecznymi, wystawy zewnętrzne, inicjatywy urbanistyczne czy architektoniczne, włączenie się w dyskusję o charakterze i przyszłości naszego miasta – to nowe cele, które chciałbym sukcesywnie realizować. Chciałbym też skupić się na bibliotecznym zespole. Zawód bibliotekarza jest wyjątkowy. Pracownicy to najczęściej pasjonaci, osoby posiadające szerokie kompetencje i liczne umiejętności. Dzisiaj bibliotekarze to tak naprawdę animatorzy kultury, działacze społeczni, osoby aktywne i nastawione na rozwój. Moim podstawowym zadaniem będzie zapewnienie im wsparcia, aby praca na rzecz mieszkańców Rumi wciąż stała na najwyższym poziomie – podsumowuje Dariusz Rybacki.
Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi
Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi powstała 1 grudnia 1948 roku w prywatnym mieszkaniu. Od tego czasu jej główna siedziba zmieniała się kilkukrotnie, by ostatecznie przenieść się na dworzec kolejowy, gdzie od 2014 roku funkcjonuje pod nazwą Stacja Kultura, podbijając serca czytelników i nie tylko.
Stacja Kultura jest pierwszą tego typu placówką w Polsce, która została otwarta na czynnym dworcu. Zapoczątkowała tym samym nowy trend rewitalizacji dworców na cele kulturalne. Społeczny charakter przemiany miejsca, przyjazny i otwarty stosunek do użytkowników oraz współtworzona przez rumian bogata oferta edukacyjna i kulturalna sprawiają, że jednostka odnotowuje rekordowe wzrosty liczby czytelników i odwiedzin, mimo że w ogólnopolskim czytelnictwie zauważalna jest tendencja spadkowa.
Jednostka poza działalnością biblioteczną organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne. Odbywają się tu spotkania autorskie, zapraszani są znakomici goście ze świata sztuki, nauki i kultury. Organizowane są konferencje, koncerty, festiwale, wernisaże, wystawy, warsztaty: teatralne, plastyczne, taneczne czy fotograficzne oraz rozmaite zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów.
(we wpisie wykorzystałem materiały Urzędu Miasta Rumi oraz Stacji Kultura)
Reklama