Co grozi za jazdę na hulajnodze elektrycznej po alkoholu?

Hulajnoga elektryczna
Reklama
Reklama

Jakie są konsekwencje jazdy na hulajnodze elektrycznej po pijanemu? Na tytułowe pytanie na pewno zna odpowiedź 26-latek z Redy, który został zatrzymany do kontroli drogowej w miniony weekend.

O zdarzeniu poinformowała w komunikacie Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie.

Reklama
Reklama

Policjanci z wydziału ruchu drogowego w niedzielę rano prowadzili kontrole drogowe. W czasie jednej z takich kontroli w Redzie na ul. Jana Pawła II policjanci podjęli interwencję wobec mężczyzny jadącego hulajnogą elektryczną. 26-latek został sprawdzony alko-testem i okazało się, że miał prawie promil alkoholu w organizmie.

Co grozi za jazdę hulajnogą elektryczną po alkoholu?

Za jazdę hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych, natomiast za jazdę hulajnogą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 złotych.

Prowadzenie hulajnogi elektrycznej czy roweru w tym stanie jest wykroczeniem z art. 87§1a Kodeksu Wykroczeń.

Art.  87.  [Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu]

§1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

§1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.

§2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych.

§3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

§4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.

źródło: Kodeks wykroczeń, Dz.U.2022.0.2151 t.j. – Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. , stan prawny aktualny na dzień: 01.02.2023.

Funkcjonariusze, zgodnie z nowymi przepisami, ukarali mieszkańca Redy mandatem w wysokości 2500 zł.

Reklama
Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *