Czy ruch przy tunelu w Rumi Janowie wymaga usprawnienia?

Czy ruch przy tunelu w Rumi Janowie wymaga usprawnienia?
Reklama
Reklama

Konfederacja w Rumi złożyła pismo do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku ws. skrzyżowania przy nowo powstałym tunelu przy przystanku SKM w Rumi Janowie. W piśmie zostały przedstawione rozwiązania, które (według Konfederatów) mają przyczynić się do usprawnienia ruchu na węźle integracyjnym.

Z treścią pisma możecie się zapoznać poniżej, bez zmian:

Reklama
Reklama

„Trzy miesiące temu oddano do użytku długo wyczekiwaną inwestycję przez mieszkańców Rumi tj. tunel przy Węźle Janowo.  

Z całą pewnością jest to inwestycja, która już teraz wpływa pozytywnie na poziom komunikacji w naszym mieście. Nowy tunel umożliwia przejechanie bezpośrednio z ulicy Sobieskiego na ulicę Gdańską. Wcześniej, aby dojechać na Janowo było trzeba kierować się, aż do skrzyżowania na wysokości dworca głównego w Rumi bądź jechać od ul. Hutniczej w Gdyni.  

Natomiast mieszkańcy zwracają uwagę na mankamenty związane z organizacją ruchu na skrzyżowaniu znajdującym się przy nowo powstałym tunelu.  

Obecnie największym utrudnieniem jest zator powstający na lewym pasie prowadzącym z tunelu do skrzyżowania z ulicą Sobieskiego. Często liczba samochodów kierująca się z tunelu w kierunku Gdyni jest tak duża, że powstaje zator rozciągający się aż do samego tunelu.

Najprostszym rozwiązaniem tej sytuacji byłoby umożliwienie skrętu w lewo na ul. Sobieskiego również z prawego pasa. Takie rozwiązanie drastycznie usprawniłoby wjazd na ul. Sobieskiego w kierunku Gdyni. Warto odnotować, że jest to główna destynacja samochodów przejeżdżających przez tunel od strony Janowa. Liczba samochodów kierująca się z tunelu w kierunku Rumi głównej jest zdecydowanie mniejsza. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania byłby brak konieczności pokrycia zmian dużymi kosztami. W końcu wystarczy tylko zmiana oznakowania pasów i samego skrzyżowania. 

Ponadto problematyczna jest sygnalizacja świetlna tzn. brak świateł zezwalających na skręt w prawo z ul. Sobieskiego. Ten problem dotyczy jazdy w obu kierunkach, ale jest szczególnie widoczny, gdy chcemy skierować się z ulicy Sobieskiego do tunelu łączącego byłą drogę krajową nr 6 z ulicą Gdańską. W ten sposób powstaje zupełnie niepotrzebny zator na prawym pasie ul. Sobieskiego w kierunku Rumi głównej. Kierowcy chcący skręcić do tunelu są zmuszeni czekać na zielone światło, a gdy już takie się pojawi, to w tym samym momencie zielone światło mają również piesi i rowerzyści, przez co cały prawy pas ruchu jest blokowany. W tym przypadku umożliwienie warunkowego skrętu w prawo z całą pewnością znacząco upłynni ruch i analogicznie do poprzedniej propozycji nie wiąże się z dużymi kosztami.  

W związku z powyższym apeluję do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku o uwzględnienie przedstawionych propozycji oraz kieruję następujące pytania: 

  • Czy przedstawione powyżej propozycje Państwa zdaniem wpłynęłyby pozytywnie na płynność ruchu pomiędzy ul. Sobieskiego i ul. Gdańską? 
  • Jeśli tak, to czy w najbliższym czasie można się spodziewać działań mających doprowadzić do wprowadzenia powyższych zmian? 
  • Jeśli nie, to czym spowodowany jest brak możliwości skrętu w kierunku Gdyni z prawego pasa prowadzącego z tunelu na Janowie oraz dlaczego kierowcy chcący zjechać z ul. Sobieskiego na ww. skrzyżowaniu nie mają możliwości warunkowego skrętu w prawo?”

Podpisano: Piotr Skelnik, Asystent Posła na Sejm RP Michała Urbaniaka

Komentarz władz Rumi

O komentarz do problemu z korkami przy tunelu w Janowie poprosiłem Urząd Miasta Rumi. Oto odpowiedź, którą otrzymałem od Ariela Sinickiego, wiceburmistrza:

„Od momentu otwarcia tunelu cały czas analizujemy temat węzła. Działamy wedle ustalonego jeszcze przed otwarciem planu. Aby być pewnym, czy trzeba wprowadzić jakieś ulepszenia, które ” nie wyleją dziecka z kąpielą”, trzeba odczekać 2-3 miesiące od otwarcia i zobaczyć, jak ten ruch funkcjonuje po takim czasie.

Tunel uruchomiono na koniec października, praktycznie do końca grudnia trwała przebudowa skrzyżowania Sobieskiego z Kombatantów, która miała duży wpływ na ruch na węźle Janowo. Później mieliśmy czas świąteczno-noworoczny, a teraz ferie. Tak naprawdę dopiero teraz możemy przeprowadzić badania ruchu, które będą wiarygodne dla normalnego ruchu i przeanalizować, czy powinniśmy wprowadzić jakieś zmiany na węźle.

Głównie analizujemy, czy jest potrzeba zmiany, aby kierowcy jadący z Janowa do Gdyni mieli również możliwość jazdy z prawego pasa. Po szczegółowej analizie z projektantami ruchu i inżynierami drogowymi zapadną wiążące decyzje.”

A co Wy sądzicie o całej sytuacji? Dajcie znać w komentarzach pod wpisem na blogu.

Problemy mieszkańców Rumi

Więcej tematów, o których poruszenie proszą mnie czytelnicy i o których mówi się Rumi znajdziecie w dziale Problemy mieszkańców. Swoje propozycje możecie przesyłać na fanpage’u Tymczasem w Rumi oraz mailowo, na adres: kontakt@tymczasemwrumi.pl.

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

2 Comments

  1. Rumianin

    Brawo Konfederacja! Mam nadzieję, że się uda, trzymam kciuki!

  2. Bronek

    A nic na temat czasu czekania pieszych na zielone światło? To jest największy problem wg mnie. A umożliwienie skrętu z Janowa do Gdyni z prawego pasa, spowoduje, że pojazdy które chcą zjechać z Janowa w prawo do rumi, będą przyblokowane przez pojazdy kierujące się do Gdyni, które czekają na zielone światło na prawym pasie. Więc wątpie, żeby korek zniknął, ale można to łatwo potwierdzić, wystarczy pojść i policzyć ilość aut skręcającyc w lewo i w prawo.
    To może przy okazji powiecie też o ulicy górniczej z której nie da się w ogóle wyjechać motocyklem czy skuterem, nie mówiąc o rowerze, bo indukcyjny system nie wykrywa pojazdu? To jest dopiero absurd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *