Droga popiołowa, Góra Markowca i Janowskie Błonia. Za nami V sesja Rady Miasta.

sesja rady miasta, janowskie błonia, droga popiołowa, budowa ulic rumia, ławki dla matek rumia, park starowiejski, park żelewskiego, jrg rumia, sprzęt ratowniczy, uchwała budżetowa, zmiany w budżecie
Reklama
Reklama

Drogi, budowa nowego urzędu miasta, węzły integracyjne, sprawozdania jednostek, Błonia Janowskie, bezpieczeństwo i oświetlenie uliczne – to główne tematy podejmowane przez Radę Miejską Rumi w czwartek, 28 marca.

Zobacz: Błonia Janowskie w Rumi. Co o nich wiemy? Kiedy powstaną? Najnowsze informacje.

Reklama
Reklama

Podczas V sesji Rady Miasta radni zagłosowali za wprowadzaniem zmian w uchwale budżetowej, a co za tym idzie – przeznaczeniem dodatkowych środków na realizację przedsięwzięć i inwestycji na terenie Rumi.

Ariel Sinicki, przewodniczący rady miejskiej:

„Największe zmiany w uchwale budżetowej dotyczyły przekazania dodatkowych środków na wykonanie dokumentacji oraz prac projektowych niezbędnych do budowy drogi popiołowej (trzeciej nitki komunikacyjnej do Gdyni), układu drogowego na Górze Markowca, ulicy Katowickiej, ulicy Harcerskiej, a także łącznika ulicy Batorego. „

Łącznie to 780 tysięcy złotych. Ponadto dodatkowy milion złotych został przekazany na wykup gruntów pod budowę dróg.

Wzgórze Markowca po rewitalizacji. (źródło: materiały prasowe Urzędu Miasta Rumi)

Rada zdecydowała się także zwiększyć o 100 tysięcy złotych wydatki na przygotowanie niezbędnych analiz dotyczących możliwości realizacji gminnych przedsięwzięć w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. W ostatnim czasie spośród urzędników powołany został zespół, którego zadaniem jest doprowadzenie do powstania nowej siedziby urzędu miasta.

Ariel Sinicki, przewodniczący rady miejskiej:

„To jedyny sposób, by realizując to zadanie, nie zablokować innych oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji oraz działań społecznych. W tym modelu to partner gwarantuje sfinansowanie obiektu oraz zagospodarowanie przestrzeni, a gmina zapewnia grunt.

Samorządowcy postanowili również przeznaczyć dodatkowe pieniądze na inwestycje związane z bezpieczeństwem mieszkańców, między innymi na zakup sprzętu dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Rumi oraz na modernizację rumskiego komisariatu. Przybędzie też lamp ulicznych, między innymi przy ul. Klonowej, Dębogórskiej oraz Towarowej, na co gmina wyda 400 tysięcy złotych.

Pierwsze pieniądze, w kwocie 300 tysięcy złotych, zostały też przeznaczone na stworzenie Błoni Janowskich. Pierwotnie, gmina starała się o 85-procentowe dofinansowanie inwestycji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zaskakująco jednak, po aktualizacji rankingu, opublikowanej 5 grudnia 2018 r., projekt znalazł się na 49 miejscu, jako rezerwowy.

osiedle janowskie blonia, deweloper, mieszkania, laki pomorska, inwestycje, rumia, bloki
Choć na razie nie doczekaliśmy się prac przy Błoniach, po drugiej strony linii drzew powstała już droga od ich imienia oraz osiedle, budowane przez firmę Euro Styl. Więcej TUTAJ.

Gmina przekazała również pieniądze na zakup ławek dla karmiących matek. Zgodnie z zapowiedziami, pojawią się one w parkach Żelewskiego i Starowiejskim, najpóźniej w maju. Oprócz tego samorządowcy obradowali nad kontynuacją działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz przeciwdziałaniu narkomanii w środowisku lokalnym. Przyjęto też program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt na terenie gminy w roku 2019 oraz plany zagospodarowania przestrzennego miasta w okolicach ulicy Łokietka oraz Żeglarzy. Ponadto podczas sesji swoje sprawozdania przedstawiali kierownicy i pracownicy miejskich jednostek.

Ariel Sinicki, przewodniczący rady miejskiej:

Jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni z działań, które realizują: Miejski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi, a także Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Janowo, który współfinansujemy. Tysiące mieszkańców korzysta z ofert wspomnianych jednostek. Swoje sprawozdania przedstawiły również administracja budynków komunalnych oraz cmentarz komunalny. Krótko mówiąc, pozytywnie podsumowaliśmy rok 2018.

Więcej informacji na temat przebiegu sesji i głosowania znajdziecie na tej stronie.

źródło: Informacja prasowa rumia.eu, opracowanie własne

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *