Potrącenie rowerzystki w Rumi

Reklama
Reklama

Na ul. Dębogórskiej w Rumi doszło do potrącenia 10-latki jadącej na rowerze. Na szczęście, w zdarzeniu nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

We wtorek (7 listopada) przed godziną 18:00 kierowca Opla najechał na 10-latkę jadącą na rowerze po przejściu dla pieszych. Jak ustalili policjanci, mężczyzna wjechał na przejście na czerwonym świetle. Na szczęście, w zdarzeniu nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Reklama
Reklama

65-latek został ukarany mandatem karnym w wysokości 5000 zł. Rowerzystka została przekazana pod opiekę rodzica. Opiekun również został ukarany mandatem, w wysokości 300 zł, z powodu udostępnienia roweru osobie nie posiadającej uprawnień do kierowania.

– Każdy, kto porusza się rowerem po drogach, musi wiedzieć, że rower, tak samo jak inne pojazdy, ma spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem. Natomiast rowerzysta pomiędzy 10 a 18 rokiem życia musi posiadać uprawnienia do jazdy rowerem czyli kartę rowerową – przypomina Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie.

Policjanci przypominają:

Kask i kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe. Warto jednak mieć je na sobie podczas jazdy na rowerze. Kask chroni głowę podczas ewentualnego upadku, natomiast kamizelka odblaskowa zwiększa twoją widoczność na drodze. 

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście, z zastrzeżeniem ust. 1a.

(…) 4. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

Przejście dla pieszych – przejeżdżanie rowerem przez „zebrę”. Zgodnie z przepisami drogowymi rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych, jeśli chce je przekroczyć. Przejeżdżanie rowerem po „zebrze” jest niedozwolone, a ignorowanie tego przepisu grozi mandatem karnym.

Przejazd dla rowerów. W sytuacji, kiedy obok przejścia dla pieszych jest wydzielony i odpowiednio oznakowany znakami przejazd dla rowerzystów, rowerzysta nie musi zsiadać z roweru i może przez nie przejechać. Taki przejazd jest wyraźnie widoczny obok przejścia dla pieszych i najczęściej występuje w miejscu skrzyżowania drogi rowerowej i jezdni. Pamiętajmy jednak, że nie zwalnia to rowerzysty z obowiązku zachowania ostrożności i upewnienia się czy na pewno bezpiecznie może przekroczyć jezdnię.

Przepisy zabraniają jeżdżenia rowerem po chodniku, jednak istnieją wyjątki:

  • korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem;
  • gdy są spełnione jednocześnie trzy warunki: chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości, ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h i brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego;
  • podczas złej pogody (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) – wówczas kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Kto powinien i ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów?

Okazuje się, że mimo wielu przypomnień nadal dorośli rowerzyści jadący z dzieckiem na rowerze poniżej 10 roku życia (które nie posiada karty rowerowej) jeżdżą po drodze rowerowej, a powinni korzystać z chodnika, zwłaszcza jeśli jest dostępny. Zatem, kto powinien i ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów?

  • rowerzyści pełnoletni oraz dzieci i młodzież pod warunkiem, że posiadają kartę rowerową.
  • osoby, które jadą na hulajnodze elektrycznej ale także tylko ci, którzy są pełnoletni lub posiadają kartę rowerową
  • rowerzyści z uprawnieniami z przyczepką rowerową także jeżdżą drogą rowerową.
  • Dorosła osoba na rowerze jadąca wspólnie z dzieckiem na rowerze , które nie ukończyło roku życia, a zatem nie posiadające karty rowerowej, poruszają się po chodniku, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami korzystają z uprawnień przysługujących pieszym.
  • Osoba jadąca na zwykłej hulajnodze odpychanej siłą mięśni także korzysta z chodnika.
  • Dziecko pomiędzy 10 do 18 rokiem życia może jeździć rowerem po drogach publicznych, tylko pod warunkiem posiadania karty rowerowej.

Co jeszcze dzieje się w Rumi?

(wpis opracowałem na podstawie komunikatu KPP Wejherowo / zdjęcie tytułowe: pexels.com)

Reklama
Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *