Rumianin z „Nagrodą Remusa”! Za nami Gala Kultury Powiatu Wejherowskiego

Reklama
Reklama

W piątek (30 września) odbyła się uroczysta Gala Kultury Powiatu Wejherowskiego. W trakcie wydarzenia nagrodzono osoby, które swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju i promocji lokalnej kultury.

Wydarzenie odbyło się w auli Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Wejherowie. Medalem „Za Zasługi dla Powiatu Wejherowskiego” uhonorowano: Wejherowski Chór Mieszany „Camerata Musicale”, Klub Hafciarski „Tulpa”, Jaromirę Labuddę, Justynę Pomierską, Leszka Walkowiaka, Waldemara Szczypiora, Wandę Kantecką oraz Mieczysława Formelę.

Reklama
Reklama

W Gali Kultury wzięła udział delegacja z Rejonu Święciańskiego, z którym Powiat Wejherowski współpracuje od wielu lat. Goście z zaprzyjaźnionego samorządu przyjechali z zespołem „Aukstaitija”, który wystąpił podczas Gali. Spotkanie uświetnił także występ chóru „Camerata Musicale” oraz Artura Sychowskiego.

Marek Gerwatowski z Nagrodą Remusa

Marek Gerwatowski podczas Gali Kultury Powiatu Wejherowskiego. (fot. Powiat Wejherowski)

Podczas gali nie zabrakło rumskiego akcentu. Nagrodę Remusa, za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, zdobył Marek Gerwatowski. Pochodzący z Rumi tenor Opery Krakowskiej, znany jest w naszym mieście między innymi jako pomysłodawca i organizator Rumskich Spotkań Muzycznych oraz Domowych Spotkań Muzycznych.

– Z serca dziękuję Zarządowi Powiatu, na czele z Panią Starostą Gabrielą Lisius i Panem Wicestarostą Jackiem Thielem za to wyjątkowe wyróżnienie. To dla mnie wielki zaszczyt i wspaniała niespodzianka! Dziękuję za docenienie i zauważenie mojej pracy na rzecz kultury. Czuję ogromną radość i wdzięczność! Dziękuję wszystkim ludziom, którzy wspierają moje działania. Wam Droga publiczności za to że jesteście. Dziękuję moim wzorcom, którzy od najmłodszych lat uczyli mnie szacunku do kultury. Dziękuję Artystom i osobom, z którymi mam przyjemność współpracować przy wydarzeniach. Jestem szczęśliwy i wzruszony. Nie spoczywam na laurach, działam dalej! – komentował na gorąco Marek Gerwatowski.

Rumskie Spotkania Muzyczne

Rumskie Spotkania Muzyczne to inicjatywa, która rozpoczęła się w 2012 roku. W ramach projektu, do tej pory, cyklicznie odbywały się m.in. koncert z okazji nadania praw miejskich Rumi, występy dla dzieci i młodzieży z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, a także koncert świąteczno-noworoczny.

Koncert z okazji 65 rocznicy nadania praw miejskich Rumi, 2019 r. (fot. Paweł Jałoszewski)

Celem projektu jest przybliżenie różnych gatunków muzycznych mieszkańcom i gościom Rumi. Repertuar koncertów obejmuje przede wszystkim muzykę klasyczną i operową, a także operetkową, musicalową, filmową, a nawet rozrywkową. Dzięki temu grono odbiorców jest równie różnorodne. Przed widownią występują artyści polskich i zagranicznych scen oraz instrumentaliści na stałe związani z instytucjami kulturalnymi w całej Polsce. Dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą projektu jest Marek Gerwatowski, który nawet podczas epidemii nie zrezygnował z jego realizacji. Tak powstały „Domowe Spotkania Muzyczne”.

Domowe Spotkania Muzyczne. Prawie prywatne koncerty

Podczas epidemii rumianin skontaktował się nie tylko z zaprzyjaźnionymi artystami, ale i osobami, z którymi styczność miał po raz pierwszy. Pytał wprost, czy byliby chętni zrealizować domowe wydanie Rumskich Spotkań Muzycznych. Artyści bez wahania się zgadzali. Dzięki temu cykl ruszył, a występy zostały opublikowane na facebookowym profilu projektu.

Domowe Spotkania Muzyczne 2020 rumskie spotkania muzyczne tymczasem w rumi marek gerwatowski (1)

W ramach cyklu Domowe Spotkania Muzyczne mogliśmy usłyszeć przede wszystkim utwory z gatunku muzyki klasycznej oraz rozrywkowej. Na „domowych ekranach” pojawili się m.in. współpracująca z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie Paulina Łaba-Torres, sopranistka i solistka Teatru Wielkiego w Łodzi Hanna Okońska oraz trębacz zespołu Enej Łukasz Przyborowski. W drugiej odsłonie cyklu zabrzmiały przede wszystkim przeboje musicalowe, hity muzyki filmowej, melodie z bajek, a także utwory operowe. Pojawili się aktorzy musicalowi, aktorzy serialowi, czołowi artyści polskich scen musicalowych – znani i lubiani – między innymi Barbara Kurdej-Szatan.

Wydarzenia kulturalne w Rumi

Gdzie w Rumi (i bliskiej okolicy) warto spędzać wolny czas? Jakie są najważniejsze wydarzenia kulturalne i rozrywkowe w Rumi? Dowiesz się w kategorii: Imprezy, wydarzenia i kultura (kliknij, aby przejść).

(we wpisie wykorzystałem materiały: Powiat Wejherowski, Rumskie Spotkania Muzyczne, archiwum własne)

Reklama
Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *