Więcej do czytania w rumskiej bibliotece

Reklama
Reklama

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi otrzymała dofinansowanie w wysokości 27 tysięcy złotych na zakup nowości wydawniczych.

O przyznaniu dofinansowania instytucja poinformowała za pomocą oficjalnego profilu na Facebooku.

Reklama
Reklama

Miło jest nam poinformować Państwa, że Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi otrzymała dofinansowanie w wysokości 26 923 zł na zakup nowości wydawniczych w ramach zadania: Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0 .

Środki zostaną przyznane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Jest to program uchwalony na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów. Jego celem jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Planowany budżet Programu na lata 2021-2025 wynosi blisko 1,1 mld zł, w tym 635 mln z budżetu państwa.

Jakie nowe pozycje będziemy mogli wypożyczyć w rumskiej bibliotece? Przekonamy się już wkrótce – bibliotekarze zapowiedzą je w mediach społecznościowych. 🙂

Stacja Kultura w Rumi

Stacja Kultura jest główną siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi i jest pierwszą tego typu placówką w Polsce, która została otwarta na czynnym dworcu. Zapoczątkowała tym samym nowy trend rewitalizacji dworców na cele kulturalne.

Powstała z potrzeby uratowania zrujnowanego dworca kolejowego, a także poszerzenia bazy kulturalnej w Rumi. Dworcowy budynek, utrzymany w stylu modernizmu lat 50. XX wieku był wyjątkowo zaniedbany. Z zewnątrz został jedynie doczyszczony i odświeżony. Na potrzeby kolejowe pozostawiono zaledwie 20 proc. powierzchni. Natomiast resztę obiektu o powierzchni 1,5 tys. m kw. zamieniono w rodzaj nowoczesnego centrum kultury, w którego centralnym miejscu mieści się wypożyczalnia dla dorosłych i dzieci oraz czytelnia ze stanowiskami komputerowymi. Ponadto w obiekcie znajdują się: galeria, dwie sale konferencyjne, sala lustrzana, pracownia malarska, fotograficzna, ceramiczna oraz komiksowa.

Stacja Kultura poza działalnością biblioteczną organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne. Odbywają się tu spotkania autorskie, zapraszani są znakomici goście ze świata sztuki, nauki i kultury. Organizowane są konferencje, koncerty, festiwale, wernisaże, wystawy, warsztaty: teatralne, plastyczne, taneczne czy fotograficzne, oraz rozmaite zajęcia dla dzieci i seniorów.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym, wyjątkowej estetce i funkcjonalności Stacja Kultura zyskała uznanie mieszkańców, a także jurorów konkursów krajowych i zagranicznych. Społeczny charakter przemiany miejsca, przyjazny i otwarty stosunek do czytelników, bogata oferta edukacyjna i kulturalna współtworzona przez mieszkańców sprawiają, że Stacja Kultura notuje rekordowy wzrost liczby czytelników i odwiedzin.

(źródło: Stacja Kultura w Rumi / gov.pl)

Reklama
Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *