Reklama
Na ulicach i w rumskich parkach pojawiło się w ostatnim czasie sporo kwiatów i różnorodnych roślin. Jak się okazuje, cieszą się one sporym zainteresowaniem…złodziei.
Część nowo posadzonych kwiatów bardzo szybko znika z miejskiej przestrzeni. Najczęściej są one zadeptywane bądź….stają się „prywatną własnością”. Coraz częściej mieszkańcy trafiają na wybrakowane miejskie rabaty i donice.
Reklama
„Staramy się, aby w miejskiej przestrzeni pojawiało się coraz więcej roślin. Szukamy najlepszych ofert, a żeby dodatkowo zaoszczędzić, nie zlecamy realizacji nasadzeń firmom, tylko wykonujemy je samodzielnie – rękoma pracowników urzędu. Niestety nie jesteśmy w stanie upilnować każdej donicy czy rabaty. Zdarza się, że zanim zdążymy się z Wami podzielić efektami prac, rośliny po prostu znikają.”
komentuje zjawisko Urząd Miasta Rumi na Facebooku.
Gdzie najczęściej działają złodzieje kwiatów? Przy ścieżce wzdłuż Zagórskiej Strugi, na osiedlu ks. Lucjana Gierosa, przy sanktuarium oraz w parku przy ul. Filtrowej.
„Każdego złodzieja srogi mag zaklina…”
Jako że pouczenie „ludzkiego szkodnika” czy złapanie złodzieja na gorącym uczynku nie zawsze jest możliwe, w maju 2020 roku pracownicy rumskiego urzędu postanowili przemówić do ich sumienia za pomocą nietypowych tabliczek, przestrzegających przed „nieodpowiednim traktowaniem” roślin. Przedstawiały one m.in.:
- postać czarodzieja (hasło: „Każdego złodzieja srogi mag zaklina, jeśli przez niego zniknie ta roślina!”),
- policjanta (hasło: „Kto zabierze stąd rośliny, tego dorwą srogie gliny!”)
- czy rozgadane kwiaty (hasło: „Bardzo proszę, nie biegaj po mnie. O skakaniu już nawet nie wspomnę. Lepiej przypatrz się mym kwiatom. Ja ukłonie Ci się za to!”) .
fot. Urząd Miasta Rumi
– Mamy nadzieję, że żartobliwe rymowanki i ilustracje skłonią potencjalnych wandali czy złodziejaszków do pewnych przemyśleń, a ostatecznie do rezygnacji z wybryków – mówił wówczas Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi.
Niestety, jak się okazuje, na złodziejów miejskich roślin w Rumi nie pomagają nawet magiczne zaklęcia czarodzieja. Pamiętajcie, aby zawsze zgłaszać tego typu kradzieże pracownikom urzędu bądź straży miejskiej.
(wpis został pierwotnie opublikowany w maju 2020 roku i zaktualizowany: 5 października 2022 r. Opracowałem go na podstawie materiałów Urzędu Miasta Rumi)
Zobacz:
- Uwaga, remont ul. Grunwaldzkiej i utrudnienia w ruchu!
- Sportowy Plac Królewski w Rumi
- Co buduje się przy wjeździe na Janowskie Błonia?
- Zabytek w Rumi z nowym, starym obliczem
- Parking pomiędzy ul. Kościelną i Świętopełka
Reklama