Jesień z historią Rumi. Projekty historyczne dla mieszkańców i pasjonatów

Reklama
Reklama

Jesień 2022 roku przebiega w Rumi pod znakiem promowania lokalnego dziedzictwa historycznego. Wszystko za sprawą dofinansowania, jakie pozyskała Biblioteka Rumia w ramach konkursu „Patriotyzm Jutra 2022”.

Jednostka na realizację dwóch projektów zdobyła 65 tysięcy złotych. Za tę kwotę zrealizowane zostaną projekty, których celem jest promocja dziejów rumskiego lotniska i związków naszej miejscowości z zakonem oliwskich cystersów.

Reklama
Reklama

Skrzydła nad Rumią

Projekt zatytułowany „Skrzydła nad polskim Wybrzeżem – dzieje lotniska w Rumi Zagórzu” rozpoczął się od warsztatów modelarskich skierowanych do uczniów rumskich szkół. Stworzyli oni zarówno modele samolotów, jak i efektowne makiety, które później prezentowane będą w lokalnych placówkach oświatowych.

We wrześniu aleję wzdłuż ulicy Żwirki i Wigury w Rumi ozdobiła wystawa plenerowa zatytułowana „Kadeci, sportowcy, bohaterowie – rumscy piloci”. Na ośmiu planszach zaprezentowano zarówno historię Aeroklubu Gdańskiego, jak i lotniska w Rumi. Zwiedzający mogą zapoznać się z sylwetkami wybitnych pilotów, ale i słynnych gości rumskiego portu lotniczego.

Wydarzeniem kulminacyjnym projektu będzie dwudniowa konferencja tematyczna zatytułowana „Zlot do morza” 13-14 października 2022 roku. W Stacji Kultura pojawią się historycy i pasjonaci przedwojennego lotnictwa, którzy opowiedzą o dziejach rumskiego lotniska. W trakcie „Zlotu” odbędzie się też zwiedzanie wystawy plenerowej wzdłuż ulicy Żwirki i Wigury, dla uczestników przygotowane zostaną także liczne atrakcje towarzyszące.

– Nazwa wydarzenia nawiązuje do legendarnego wydarzenia lotniczego, jakie od połowy lat trzydziestych organizowano na terenie Rumi. Przedwojenne „Zloty do morza” realizowano równolegle do gdyńskich „Dni morza”. W ich trakcie Rumię odwiedzały tysiące pasjonatów lotnictwa, a przede wszystkim zawodnicy z innych polskich aeroklubów. Nad Rumią wykonywano pokazy lotnicze, piloci brali udział w zawodach, wydarzeniom towarzyszyły zmagania sportowe, gymkhany motocyklowe i inne – mówi Dariusz Rybacki, autor projektu, dyrektor Biblioteki Rumia. – Ostatni „Zlot do morza” zorganizowano w Rumi w 1939 roku. Można więc powiedzieć, że powracamy do tej tradycji, w nieco innej formie, po 83 latach – dodaje.

Skrzydła nad Rumią. Program:

Historia ukryta w ruinach

Drugi projekt realizowany przez Bibliotekę Rumia zatytułowano „Historia ukryta w ruinach – cysterskie dziedzictwo Rumi, Pomorza i Polski”. Jego celem jest promocja średniowiecznego dziedzictwa naszej miejscowości – ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką u zarania historii osady odegrali oliwscy cystersi. Punktem wyjścia dla projektu są ruiny pocysterskiego kościoła przy ulicy Kościelnej, jedyny materialny ślad wielowiekowej historii naszego miasta.

Projekt ten otworzyły warsztaty kaligrafii i iluminacji średniowiecznej zorganizowane w Stacji Kultura w okresie wakacji. Dwie edycje wydarzenia skierowane były zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Każda zgromadziła komplet uczestników. 26 września rozpoczął się kolejny cykl warsztatów dla uczniów rumskich szkół. Tym razem młodzież zaprojektuje mobilną grę terenową na smartfona zatytułowaną, tak jak i cały projekt, „Historia ukryta w ruinach”.

Wśród ogólnodostępnych wydarzeń, skierowanych do ogółu mieszkańców miasta, znajdą się natomiast: wystawa plenerowa na terenie ruin dawnego kościoła cysterskiego (dostępna będzie od 3 października 2022 roku), dwudniowy cykl wykładów o cystersach w Stacji Kultura (27-28 października) oraz koncert zespołu muzyki dawnej „Vocantus” (Stacja Kultura, 19 listopada).

– Naszym marzeniem jest, aby zwiększyć świadomość mieszkańców w zakresie najważniejszych kart dziejów naszego miasta. Cystersi władali Rumią przez wiele wieków. Nie pozostało po nich zbyt wiele śladów, ale ten najcenniejszy, pozostałości zakonnego kościoła, do dzisiaj ozdabia Starą Rumię. W tych malowniczych ruinach ukryta jest cysterska historia, którą chcemy przedstawić mieszkańcom – podsumowuje Dariusz Rybacki.

Autorką projektu „Historia ukryta w ruinach. Cysterskie dziedzictwo Rumi, Pomorza i Polski” jest pracowniczka Działu Gromadzenia Biblioteki Rumia – Justyna Sychowska.

Historia ukryta w ruinach

  • Październik 2022 – start wystawy plenerowej „Historia ukryta w ruinach” na terenie ruin cysterskiego kościoła w Rumi przy ulicy Kościelnej
  • 27-28 października – konferencja „Historia ukryta w ruinach” (Stacja Kultura) –cykl czterech otwartych wykładów popularnonaukowych dotyczących historii, architektury oraz kultury i życia codziennego zakonników cysterskich – szczegóły wkrótce
  • 19 listopada, godz. 18:00 – koncert zespołu muzyki dawnej „Vocantus” (Stacja Kultura)

Projekty „Skrzydła nad polskim Wybrzeżem. Dzieje lotniska w Rumi-Zagórzu” oraz „Historia ukryta w ruinach. Cysterskie dziedzictwo Rumi, Pomorza i Polski” dofinansowane zostały ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

(opracowano na podstawie materiałów organizatora)

Reklama
Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *