Reklama
13 listopada zostało zarejestrowane Stowarzyszenia Gmin „Małe Trójmiasto Kaszubskie”. W jego skład wchodzą: Rumia, Reda i Wejherowo.
Zgodnie z podpisanym porozumieniem gmin, celem Małego Trójmiasta Kaszubskiego jest:
Reklama
- rozwijanie trwałych i partnerskich związków pomiędzy miastami należącymi do stowarzyszenia,
- aktywne współdziałanie i popieranie inicjatyw społeczno-gospodarczych,
- dążenie do zachowania kulturalnej i duchowej spuścizny Kaszub.
Liczący ponad 120 tysięcy mieszkańców zespół miast został oficjalnie zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym 13 listopada 2001 roku, gdzie widnieje pod numerem 0000051326. Decyzja o wyrażeniu zgody na utworzenie stowarzyszenia została jednak podjęta już rok wcześniej. W czerwcu 2000 roku, podczas uroczystej sesji w Juracie, rady miejskie: Rumi, Redy i Wejherowa jednomyślnie przegłosowały stosowne uchwały. Ich zapisy wciąż można znaleźć w miejskich Biuletynach Informacji Publicznej.
„Spoglądając na pierwszą dekadę prawdziwej samorządności w Polsce widzimy, że mamy wiele wspólnych celów, możliwości i szans, a także podobnych problemów i zagadnień. Często podejmujemy zbliżone działania. Wejherowo, Rumia i Reda to kulturowa, geograficzna i urbanistyczna wspólnota kaszubskich miast.” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały Rady Miejskiej w Rumi z 21 czerwca 2000 r.
Na przestrzeni mijających lat padały różne priorytety i koncepcje współpracy w ramach stowarzyszenia. Ponad dekadę temu, w 2007 roku, wśród planów padł nawet ciekawy pomysł wprowadzenia wspólnego biletu na terenie Rumi, Redy i Wejherowa. Niestety (?), w tym przypadku skończyło się tylko na zapowiedziach. 🙂
„Małe Trójmiasto Kaszubskie powstało, żeby połączyć siły i wspólnie (a przez to szybciej) rozwiązywać problemy i robić coś dla dobra mieszkańców.” – komentował dla Dziennika Bałtyckiego w 2016 roku jeden z prezesów stowarzyszenia, rumski radny- Piotr Bartelke. Jako efekty współpracy gmin, w artykule wymienia m.in. ciąg ulic Towarowa – Cegielniana – Leśna, czy przedłużenie ulic Kosynierów i Obwodowej, łączących obecnie Rumię i Redę.
Zobacz:
- Uwaga, remont ul. Grunwaldzkiej i utrudnienia w ruchu!
- Sportowy Plac Królewski w Rumi
- Co buduje się przy wjeździe na Janowskie Błonia?
- Zabytek w Rumi z nowym, starym obliczem
- Parking pomiędzy ul. Kościelną i Świętopełka
Reklama