Nowe mieszkania komunalne i blok „SIM” w Rumi

Reklama
Reklama

Miasto Rumia ogłosiło przetarg na budowę trzech wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Termin składania ofert minie 24 czerwca tego roku.

Cześć! Jeśli przybyłeś tu z fanpage’u Tymczasem w Rumi – wpisy na blogu (WWW) pojawiają się jeszcze częściej, niż te na Facebooku! Dzięki nim będziesz wiedział, co dzieje się w Rumi.

Nowe mieszkania komunalne w Rumi

Rumia pozyskała środki z Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa mieszkaniowego. Dzięki tym pieniądzom samorząd wybuduje dwa odrębne 4-kondygnacyjne budynki mieszkalne przy ulicy Reja. Znajdą się tam 72 lokale (maksymalnie czteropokojowe) z balkonami lub tarasami, a także wózkarnie, pomieszczenia gospodarcze i windy. Bloki będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Teren pod budynek mieszkalny A przy ul. Reja. (fot. Urząd Miasta Rumi, grudzień 2021)

Oprócz robót związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych przewidziano realizację ciągów pieszych, dróg i miejsc parkingowych. Wokół bloków nie zabraknie też placów zabaw, ławek, oświetlenia, wiat śmietnikowych oraz urządzonej zieleni, w tym ogrodów deszczowych zbierających wodę opadową, co stanowi kontynuację polityki ekologicznej miasta.

Szacowany koszt całej inwestycji to ponad 18,9 mln zł, z czego 80% pokryje zdobyte dofinansowanie. Pracownicy urzędu miasta przygotowują się już do ogłoszenia przetargu, w ramach którego wyłoniony zostanie wykonawca. Projekt musi zostać zrealizowany w ciągu trzech lat.

– Mieszkania komunalne to szansa dla tych, którzy ze względu na niepełnosprawność, trudną sytuację życiową, niskie dochody, a tym samym brak zdolności kredytowej, nie są w stanie samodzielnie sfinansować zakupu ani wynajmu lokalu. Ponowne pozyskanie dotacji na budynki komunalne jest wielkim sukcesem i ogromnie cieszy, że kolejnym rodzinom będzie można pomóc w ciężkiej sytuacji życiowej. To również spełnienie naszej obietnicy jeszcze z 2014 roku, kiedy deklarowaliśmy wsparcie zarówno w rewitalizacji najbardziej zaniedbanych budynków, jak i budowę nowych – mówił w grudniu 2021 roku Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Teren pod budynek mieszkalny B przy ul. Reja. (fot. Urząd Miasta Rumi, grudzień 2021)

Społeczna inicjatywa mieszkaniowa – SIM Rumia

We wrześniu 2021 roku w Rumi została powołana spółka SIM Rumia sp. z o.o. zajmującą się społeczną inicjatywą mieszkaniową (SIM). Jej celem jest budowanie na terenie miasta lokali przeznaczonych na wynajem. Pierwszy taki budynek ma powstać również przy ulicy Reja.

– Cieszę się niezmiernie, że udało nam się powołać tę spółkę, ponieważ jest to nowa, udoskonalona formuła TBS-ów – przyznaje burmistrz Michał Pasieczny. – To kolejna oferta dla mieszkańców Rumi, którą jako samorząd będziemy mogli zaproponować osobom potrzebującym wsparcia. Chcemy wspomóc tych, którzy pracują, nie spełniają kryteriów na mieszkania komunalne, ale też niestety nie mają zdolności kredytowej i ciężko im wynajmować mieszkania po cenach rynkowych. Projekt SIM zakłada najem mieszkań w cenach preferencyjnych z możliwością dojścia do własności, wykupu po cenie rynkowej. Zależy nam, aby te rodziny nie wyjeżdżały z Rumi w poszukiwaniu pracy, aby zarobić na własne mieszkanie, tylko mogły w naszym mieście spokojnie funkcjonować. Udało nam się już zdobyć dwie dotacje na ten cel: trzy miliony złotych na założenie spółki zajmującej się SIM-em i ponad milion złotych na budowę pierwszego budynku w tej formule – wylicza.

Tereny pod budynek SIM Rumia, ul. Reja (fot. Urząd Miasta Rumi, grudzień 2021)

Dla kogo przeznaczone będą lokale?

Lokale będą mogły wynająć m.in. osoby młode i rodzice samotnie wychowujący dzieci, którzy do tej pory nie mieli szans na własne „M” ze względu na brak możliwości uzyskania kredytu hipotecznego, a jednocześnie są w stanie regularnie opłacać czynsz i media.

Jak zapowiada miasto, wynajem będzie znacznie tańszy niż na rynku komercyjnym. Z czasem najemcy będą mogli stać się właścicielami mieszkań. Aby zamieszkać w takim lokalu, trzeba jednak wpłacić maksymalnie 20-procentową partycypację, która częściowo pokrywa koszt jego budowy.

– W praktyce gmina nie będzie finansowała tej inwestycji. Idea jest taka, że koszt budowy SIM-owskich mieszkań zwraca się w ramach opłat ponoszonych przez najemców. Korzystają wszyscy, ponieważ niższe niż rynkowe opłaty pozwolą tym osobom spokojnie mieszkać czy też gromadzić oszczędności. W przypadku uzyskania zdolności kredytowej będzie można zrezygnować z mieszkania w ramach SIM-u, otrzymać z powrotem partycypację i mieć tę kwotę do dyspozycji, na przykład na wkład własny do kredytu hipotecznego. Jest to dobre rozwiązanie dla osób będących na dorobku – podsumowywał burmistrz Rumi w momencie ogłaszania inwestycji.

Źródłem finansowania przedsięwzięcia jest Fundusz Dopłat w Banku Gospodarstwa Krajowego zasilany środkami budżetu państwa, w ramach rządowego programu bezzwrotnego wsparcia budownictwa mieszkaniowego.

Kiedy inwestycja zostanie zrealizowana?

23 maja 2022 roku Urząd ogłosił przetarg na wykonanie inwestycji. Ogłoszenie o przetargu dostępne jest na platformie zamówień (kliknij, aby przejść). Potencjalnych wykonawców poznamy 24 czerwca.

(źródło: Urząd Miasta Rumi)

Co buduje się w mieście Rumia?

Sprawdź kategorię INWESTYCJE, gdzie znajdziesz wiadomości o przetargach, remontach, modernizacjach i nowych miejscach biznesowych w Rumi.

Reklama
Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *