Reklama
Stacja Kultura w Rumi obchodzi 5. rocznicę powstania! Z tej okazji rumską bibliotekę odwiedziła Hanna Śleszyńska, aktorka teatralna i filmowa, która oczarowała publiczność swoim recitalem.
Na swoje piąte urodziny miejska biblioteka przygotowała kulturalną perełkę – recital Hanny Śleszyńskiej. Podczas środowego koncertu (11 września) można było usłyszeć m.in. hity musicalowe z repertuaru Lizy Minnelli, piosenki ze spektaklu „Criminale Tango”, a także utwory z tekstami Adama Nowaka czy Wojciecha Młynarskiego. Wstęp był bezpłatny, obowiązywały jednak wejściówki. Wśród publiczności próżno było szukać wolnych miejsc oraz osób, których recital całkowicie by nie pochłonął.
Reklama
Świętowanie nie obyło się bez urodzinowego tortu oraz życzeń i podarunków, które wspólnie złożyli dyrektorowi biblioteki, Krystnie Laskowicz, wiceburmistrz Piotr Wittbrodt i przewodniczący rady miejskiej Ariel Sinicki.
– Pięć lat temu dostaliśmy niepowtarzalną szansę na stworzenie nowej biblioteki. Wykorzystaliśmy tę szansę najlepiej, jak to było możliwe – zapewnia Krystyna Laskowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi. – Stacja Kultura to miejsce piękne, nowoczesne i przyjazne mieszkańcom. Miarą sukcesu są świetne wyniki czytelnictwa, wypełniony kalendarz wydarzeń oraz frekwencja. Nagrody i wyróżnienia sprawiły, że jesteśmy rozpoznawalni w całej Polsce, a nawet na świecie. Często odwiedzają nas goście zagraniczni. Stacja Kultura stała się miejscem spotkań mieszkańców, a także ważnym miejscem na mapie turystycznej Rumi – podkreśla.
Jak podkreślają pracownicy Stacji Kultura, celebrowanie 5. urodzin nieco się przedłuży, ponieważ w październiku do rumskiej biblioteki zawitają kolejni znani i lubiani goście, a wśród nich Grupa Filmowa Darwin, czyli charyzmatyczni, pełni energii młodzi aktorzy, tworzący jeden z najbardziej profesjonalnych kanałów na polskim YouTube. Więcej informacji o tym wydarzeniu znajdziecie w osobnym wpisie.
Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi, początkowo jako gminna jednostka, powstała 1 grudnia 1948 roku w prywatnym mieszkaniu. Od tego czasu jej główna siedziba zmieniała się kilkukrotnie, by ostatecznie przenieść się na dworzec kolejowy, gdzie od 2014 roku funkcjonuje pod nazwą Stacja Kultura, podbijając serca czytelników i nie tylko.
Stacja Kultura jest pierwszą tego typu placówką w Polsce, która została otwarta na czynnym dworcu. Zapoczątkowała tym samym nowy trend rewitalizacji dworców na cele kulturalne. Społeczny charakter przemiany miejsca, przyjazny i otwarty stosunek do użytkowników oraz współtworzona przez rumian bogata oferta edukacyjna i kulturalna sprawiają, że jednostka odnotowuje rekordowe wzrosty liczby czytelników i odwiedzin. Mimo że w ogólnopolskim czytelnictwie zauważalna jest tendencja spadkowa.
Jednostka poza działalnością biblioteczną organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne. Odbywają się tu spotkania autorskie, zapraszani są znakomici goście ze świata sztuki, nauki i kultury. Organizowane są konferencje, koncerty, festiwale, wernisaże, wystawy, warsztaty: teatralne, plastyczne, taneczne czy fotograficzne, oraz rozmaite zajęcia dla dzieci i seniorów.
Tylko w 2018 roku z usług Stacji Kultura skorzystało prawie 13 tysięcy aktywnych czytelników, wypożyczonych zostało ponad 171 tysięcy książek, a organizowane przez placówkę wydarzenia przyciągnęły 17 tysięcy uczestników. Filie miejskiej biblioteki odnotowują łącznie ponad 12 tysięcy odwiedzin każdego miesiąca, a strona internetowa ponad 100 tysięcy wejść.
źródło: Urząd Miasta Rumi / Stacja Kultura w Rumi
Reklama