Zmiany komunikacyjne w Rumi (od 1 czerwca)

komunikacja miejska rumia po 1 czerwca 2020 autobusy zkm gdynia kupowanie biletow u kierowcy
Reklama
Reklama

Czerwiec przyniósł sporo zmian w funkcjonowaniu komunikacji na terenie Rumi. Postanowiłem zebrać je w jednym miejscu – sprawdźcie komunikaty ZKM Gdynia i Urzędu Miasta Rumi.



  • Rondo Armii Krajowej – ponownie otwarte
    Od sobotniego popołudnia (30 maja) zostało otwarte rondo Armii Krajowej w Rumi. Jednocześnie przywrócona została wcześniejsza organizacja ruchu na ulicach Ceynowy oraz Żwirki i Wigury.
  • Zmiana rozkładu jazdy linii 86
    Z dniem 1 czerwca 2020 r. (poniedziałek), wprowadzony zostaje nowy rozkład jazdy autobusu linii 86. Ze względu na niewielką frekwencję pasażerów, w dni powszednie zlikwidowane zostają zajazdy do Dębogórza Słonecznikowej w kursach o godz. 7:31 i 14:10 z Dworca PKP w Rumi. Skorygowane zostają godziny odjazdów w czasie porannego szczytu przewozowego w celu wyeliminowania opóźnień.
  • Przywrócenie stałych tras linii 85 i 173

W związku z zakończeniem przebudowy ronda Armii Krajowej w Rumi, od 1 czerwca 2020 r. przywrócona zostaje – w obu kierunkach – stała trasa autobusów linii 85 oraz kursu linii 173 wykonywanego w Rumi przez ul. Żwirki i Wigury. Autobusy ponownie kursować będą ul. Kosynierów, Żwirki i Wigury, Żeromskiego i Starowiejską.

Reklama
Reklama

Przywrócone zostaje zatrzymywanie na przystankach:

  • Okrzei 02 przy ul. Kosynierów (w kierunku Rumi Dw. PKP);
  • Reja n/ż 01 przy ul. Żwirki i Wigury (w kierunku Rumi Dw. PKP);
  • Ceynowy 01 i 02 przy ul. Żwirki i Wigury (w obu kierunkach);
  • Żeromskiego n/ż 01 przy ul. Żeromskiego (w kierunku Rumi Dw. PKP);
  • Żwirki i Wigury n/ż 02 przy ul. Żeromskiego (w kierunku Rumi Partyzantów).
  • Od 1 czerwca 2020 r. nowy limit pasażerów w komunikacji miejskiej (ZKM Gdynia)

W związku ze znoszeniem kolejnych obostrzeń przez rząd, od 1 czerwca 2020 r. (poniedziałek) więcej osób będzie mogło pojechać jednocześnie jednym pojazdem komunikacji miejskiej

Nowy limit dopuszcza możliwość zajęcia 50% wszystkich miejsc siedzących i stojących, z uwzględnieniem zasady, że połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Oznacza to, że przeciętnie, w zależności od typu pojazdu z autobusu/trolejbusu przegubowego będzie mogło skorzystać ok. 73 pasażerów, a ze standardowego ok. 43.

Pamiętajmy o konieczności zasłaniania ust i nosa oraz zachowaniu bezpiecznej, 2 metrowej odległości od siebie przy oczekiwaniu na przystanku.

Na każdych drzwiach pojazdu (z wyjątkiem pierwszych) umieszczone zostaną plakaty przypominające o obu nowych zasadach (możliwość zajęcia 50% wszystkich miejsc i połowa miejsc siedzących nadal wolna). Pojawią się też takie, które szerzej będą informować o zasadach bezpieczeństwa przy korzystaniu z komunikacji miejskiej. W dalszym ciągu na co drugim siedzeniu wyeksponowane będą plakaty informujące o wyłączeniu danego miejsca z użytku.

  • Przywrócenie sprzedaży karnetów przez kierowców ZKM Gdynia

Informujemy, że z dniem 1 czerwca 2020 r. przywrócona zostaje sprzedaż karnetów biletowych w pojazdach – prowadzona przez kierowców gdyńskiej komunikacji miejskiej. Wszystkie karnety składają się z dwóch odcinków, z których każdy stanowi bilet ulgowy, zatem w ramach jednej transakcji możliwy jest zakup biletu normalnego (złożonego z dwóch biletów ulgowych).

Od 1 czerwca 2020 r. oferuje się trzy rodzaje karnetów:

  • jednoprzejazdowy – w cenie 3,80 zł (2 x 1,90 zł) – ważny na liniach zwykłych i nocnych;
  • jednogodzinny na wszystkie linie lub jednoprzejazdowy na linie pospieszne – w cenie 4,40 zł (2 x 2,20 zł);
  • 24-godzinny – w cenie 14,00 zł (2 x 7,00 zł) – ważny na liniach zwykłych, pospiesznych i nocnych,

W celu zakupu karnetu uprasza się o wcześniejsze przygotowanie odliczonej kwoty. Dla ułatwienia transakcji pomniejsza się wydzielone strefy bezpieczeństwa kierowców – udostępniając pasażerom pierwszy rząd siedzeń i przestrzeń pomiędzy nimi. W dalszym ciągu nieczynne pozostają jednak pierwsze drzwi autobusów i trolejbusów.

ZKM nadal rekomenduje nabywanie biletów poprzez aplikacje mobilne: GoPay, jakdojade.pl, moBiLET, mPay, SkyCash i zbiletem.pl. Dla osób korzystających często z komunikacji miejskiej najlepszym rozwiązaniem jest zakup biletu okresowego w sklepie internetowym lub w punktach stacjonarnych ZKM w Gdyni – ich adresy oraz godziny otwarcia udostępnione są w serwisie internetowym zkmgdynia.pl.

(wpis opracowałem na podstawie komunikatów Urzędu Miasta Rumi i ZKM Gdynia)

Zobacz;


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *