Reklama
Pawilony przy ul. Pomorskiej. Dawne (i współczesne?) centrum Janowa, czyli popularne “blaszaki”. To tutaj znajduje się m.in. Urząd Pocztowy czy filia Biblioteki Rumskiej. Coraz częściej, gdy szukam w internecie informacji o tym miejscu w przeszłości, nie znajduję żadnych rezultatów. Może dzięki blogowi (i Waszej pomocy?) uda się zapełnić istniejące „luki”?
Pamiętajcie, że ten wpis to moje skojarzenia z tym miejscem i jest mocno subiektywny. Pod koniec lat 90-tych i na początku nowego tysiąclecia byłem jeszcze dzieckiem (lub nastolatkiem), więc pawilony przy ul. Pomorskiej darzę pewną nostalgią. Pewnie trudno będzie spojrzeć na to miejsce jako nowy mieszkaniec, który dopiero wprowadził się do Rumi. 🙂 Tym bardziej, że IMO obecnie pawilony nie budzą już takiego zainteresowania, co kiedyś.
Salon gier Kobra
W pawilonach przy ul. Pomorskiej znajdował się popularny wśród młodszych mieszkańców tej dzielnicy sklep: Kobra (lub Cobra, teraz ciężko powiedzieć, jak dokładnie pisało się tą nazwę). Napisałem sklep? Właściwie całe centrum multimedialne, ponieważ funkcjonowała tam również wypożyczalnia gier i filmów czy serwis konsol do gier.
Pod koniec lat 90-tych osiedla przy ul. Pomorskiej były pełne dzieci, które w pochmurny dzień chciały gdzieś (poza boiskiem) spędzać czas. Miejsce było dobrze znane między innymi przez uczniów z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 9 i “Ekologicznej”.
W Kobrze za drobną opłatą (z tego co pamiętam, były to okolice 2 złotych za pół godziny gry) i po odstaniu “swojego” w kolejce, można było skorzystać z kilku konsol do gier. W salonie dostępne były Playstation 1 (PSX) czy Nintendo 64 (N64). Do każdej z nich podłączone było kilka kontrolerów, dlatego prym święciły tytuły z trybem multiplayer.
Generalnie, w salonie Kobra można było załatwić wiele spraw dotyczących wirtualnej rozrywki. Zarówno tych legalnych, jak i tych…trochę mniej. Takie czasy. 😉 „Piractwo” było bardzo powszechne i dużo bardziej akceptowane przez społeczeństwo, niż obecnie. Tak samo jak przerabianie konsol czy kopiowanie nośników. Kto nie miał okazji wybrać się na Hale Targowe w Gdyni, mógł zajrzeć nieco bliżej, na ul. Pomorską. 😉
Nie do końca pamiętam, kiedy i dlaczego zamknięto to miejsce. Obecnie bardzo trudno jest znaleźć jakiekolwiek informacje o Kobrze. Może Wy mi pomożecie, w komentarzach? Później w lokalu po sklepie znajdowało się jeszcze kilka innych działalności, m.in. ciucholand.
Zresztą, gdzie w Rumi nie było jeszcze ciucholandu?
Filia nr 1 Biblioteki Rumia
W pawilonach przy ul. Pomorskiej znajduje się Filia nr 1 Biblioteki w Rumi. Rok założenia: od zawsze. :))
Miłośnicy książek znajdą tam kolekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mi filia (z czasów, gdy dorastałem) oprócz literatury kojarzy się jeszcze z zajęciami dodatkowymi w ferie i wakacje oraz ze stanowiskami komputerowymi i dostępem do internetu czy drukarki. 🙂 Podobno obecnie dla młodzieży dostępna jest też konsola X-Box (z grami).
Miejsce czynne jest w poniedziałki, wtorki, czwarki i piątki w godzinach 10:00 – 18:00. Środa i sobota: nieczynne.
Bar „Caro”
Starsi mieszkańcy pamiętają pawilony przy Pomorskiej także z baru “Caro“. Istnieje on zresztą do dzisiaj. Nie jest to takie oczywiste, biorąc pod uwagę losy innych miejsc tego typu w Rumi. 🙂
Miejsce otwarte jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 12:00 do 21:00 oraz w niedziele i święta, od 15:00 do 24:00.
Zobacz: Gdzie w Rumi wyjść na piwo czy drinka ze znajomymi?
Dom Kultury SM Janowo
Do niedawna w pawilonach przy ul. Pomorskiej funkcjonował również Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Janowo. Niestety, został zamknięty w końcówce 2020 roku. Czy jeszcze kiedyś wznowi swoją działalność? Na ten moment trudno powiedzieć.
Więcej o zamknięciu tego miejsca możecie przeczytać w osobnym wpisie: Znamy dalsze losy Domu Kultury SM Janowo!
Zobacz:
- “Literka” – jedna z pierwszych księgarni w Rumi Janowie
- “Piłkarskie debile”. Historyczna wypowiedź trenera MKS Orkan Rumia.
- Jak wyglądała budowa Centrum Handlowego Port Rumia? (ZDJĘCIA)
- Spaceruj po Rumi – nie ruszając się z domu!
Reklama
W 2003 roku kupiłem tam przerobioną PS2 i trzy gry (GTA Vice City, Tomb Raider TAoD oraz Gran Turismo 3). Magia tego dnia jest do dziś w moich wspomnieniach. Jako ciekawostkę napiszę, że za wszystko zapłaciłem ok. 2700 zł przy ówczesnych zarobkach ok. 1000 zł. Proszę sobie wyobrazić w obecnych czasach zestaw PS5 plus trzy gry za ok. 15 tysiecy (trzykrotność obecnej pensji). To tylko pokazuje jak wzbogaciliśmy się po wejściu do UE, przecież ceny konsol i gier w dolarach były na zbliżonym poziomie co dziś. W tamtych latach kupno gry w dniu premiery było niemożliwe o polskim dubbingu czy nawet napisach nikt nawet nie śnił. Niech to będzie przestrogą szczególnie dla młodych, uważajcie na kogo głosujecie w wyborach, jest to bardzo ważne i przekłada się na wasze przyszłe życie. Pozdrawiam.
Ile totam sie godzin spedziło? 😛 kobra centrum spotkan młodziezy