Jazzowy listopad i międzynarodowe koncerty w Stacji Kultura

Jazzowy listopad i międzynarodowe koncerty w Stacji Kultura
Reklama
Reklama

W rumskiej Stacji Kultura szykuje się nie lada gratka dla fanów muzyki jazzowej. W listopadzie w bibliotece odbędą się dwa międzynarodowe koncerty! Wstęp wolny!



Międzynarodowy koncert jazzowy Carrier/Lambert/Bożek/Gadecki (13.11.2019)

Pierwszy z koncertów odbędzie się 13 listopada (środa) o godzinie 18:30. Tego dnia w Stacji Kultura będziemy mogli posłuchać energetycznego freejazzowego kwartetu: François Carrier, Michel Lambert, Marcin Bożek i Tomasz Gadecki. Zespół właśnie wydał pierwszy wspólny album WIDE, zarejestrowany na żywo podczas ubiegłorocznej trasy koncertowej zespołu.

Reklama
Reklama

Międzynarodowy koncert jazzowy Cherry/Skolik Project+ (20.11.2019)

Z kolei tydzień później, 20 listopada (środa), również o 18:30, w rumskiej bibliotece zagrają Cherry/Skolik/Kitajewski/Palcowski.

Wstęp wolny!



Kim są zaproszeni artyści?

  • François Carrier (Kanada) – jako profesjonalny muzyk jazzowy występuje od 1979 roku. Pierwsze kroki stawiał w Vancouver, grając na saksofonie altowym. Od 1982 występował w Montrealu, zdobywając uznanie jako wykonawca muzyki improwizowanej. Muzyka Carriera jest energetyczna i nieprzewidywalna, a sam François z wielką wrażliwością i zrozumieniem potrafi eksplorować jej rejony, skutecznie przyciągając uwagę publiczności.
  • Michel Lambert (Kanada) jest perkusistą, kompozytorem i aranżerem, absolwentem Conservatoire de Musique de Quebec oraz Berklee College w Bostonie. Od 1982 r. brał udział w projektach muzycznych od Kanady po Stany Zjednoczone, Europę i Azję. Gość znanych festiwali, m.in. Berliner Jazztreff, Jazzfest Wien, Jak Jazz w Dżakarcie, Pori Jazz, Europa Jazz Festival du Mans, Internationales New Jazz Festival Moers. Współpracował z wybitnymi artystami (Gary Burton, Dewey Redman, Barre Phillips, Paul Bley, Herbie Spanier i wielu innych). Utytułowany kompozytor, artysta wizualny, stypendysta Conseil des Arts et des Lettres du Québec (1998). Dzięki wsparciu Kanadyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych odbył tournée po sześciu krajach europejskich z projektem Out Twice z udziałem Jeannette Lambert i Dave’a Younga. W 2004 roku ukończył Five Double Duets, serię duetów perkusyjnych i artystycznych z Danielem Humairem, Hanem Benninkem, Rakalam Bob Moses, Svenem Ake Johanssonem i Johnem Hewardem. Jego najnowszy projekt, Le Passant, zawiera partyturę dla orkiestry i improwizatorów z Dominic Duval, Ellery Eskelin i Malcolmem Goldsteinem.
  • Marcin Bożek (Polska) – muzyk, improwizator, nauczyciel. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, posiada dyplom magistra sztuki w zakresie gry na gitarze basowej ( 2003r ). Laureat wielu nagród w międzynarodowych konkursach i festiwalach. Etatowy basista Teatru Muzycznego w Gdyni od 2005 do 2015 roku. Od 2007 roku współtworzy polską scenę muzyki improv. Improwizuje z muzykami, aktorami, malarzami artystami, tancerzami oraz solo. Założyciel i dyrygent „Gdynia Improvisers Orchestra”. Projekty koncertujące artystyczne i edukacyjne: „Olbrzym i kurdupel”, „Bass Solo”, „Double trouble”, „Jazz dla dzieci”, „Gdynia Improvisers Orchestra”.
  • Tomasz Gadecki – Saksofonista, ostatnią dekadę poświęcił szeroko rozumianej muzyce improwizowanej. W swojej twórczości na pierwszym miejscu stawia kreatywność i poszukiwanie prawdy do ostatniego dźwięku. Współzałożyciel zespołów Olbrzym i kurdupel, Sambar, Band A, 250 Kg, TRC, Helaton . Współpracuje z wieloma muzykami z Polski i ze świata. Autor muzyki do spektakli teatralnych, muzyk sesyjny w wielu projektach np. Pure Phase Ensemble, Dreadles Lions, Galago, Artur Maćkowiak, Contemporary Noise Sextet, 7FAZ. Współtworzy duet taneczno-muzyczny Acoustic Body z Anną Haracz oraz trójmiejskie Lonker See, z którym wydał trzy albumy oraz otrzymał nagrodę DOKI 2016. Improwizacja, która jest bardzo ważnym elementem jego twórczości sprawia iż bardzo często pracuje z performerami, malarzami czy poetami i zdecydowanie nie powiedział w tej dziedzinie ostatniego słowa.
  • Ed Cherry – gitara. Jeden z najlepszych nowojorskich gitarzystów jazzowych, najbardziej znany z wieloletniej współpracy (od 1978 r. do 1992 r.) z trębaczem Dizzym Gillespiem. Występował w kwartecie Gillespiego, w big bandzie oraz w The United Nation Orchestra, której płyta „Live at Royal Festival Hall” (Enja) zdobyła nagrodę Grammy. Współpracował również z wieloma innymi wybitnymi wykonawcami jazzowymi jak Paquito D`Rivera, Henry Threadgill, John Patton, Jon Faddis, Hamiet Bluiett i Paula West. W latach 1997–1998 Cherry współtworzył latynoski jazz band „Crisol”, którego liderem był Roy Hargrove, i z którym występował w Havanie na Kubie. Obecnie jest liderem kilku własnych formacji i występuje na całym świecie – od Ameryki, przez Europę, aż po Azję.
  • Arek Skolik – perkusja. Zajmuje czołowe miejsca w ankiecie pisma „Jazz Forum” jako perkusista jazzowy. Należy do grona muzyków, którzy nie starają się być nowatorscy za wszelką cenę, raczej chyli on czoła przed dziesięcioleciami tradycji, starając się wpisać w nią swój muzyczny temperament. To nieprzeciętnie muzykalny perkusista o doskonałym warsztacie i poczuciu swingu, co stawia go w gronie najlepszych perkusistów w kraju. Lista jego współpracowników jest bardzo długa i obejmuje zdecydowaną większość najlepszych polskich jazzmanów. Od wielu lat nagrywał i koncertował z czołówką polskich muzyków jazzowych takich jak: Stanisław Soyka, Wojciech Karolak, Jarosław Śmietana, Janusz Muniak i wielu innych.
  • Maciej Kitajewski – kontrabas, gitara basowa. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary basowej i kontrabasu u Michała Barańskiego. Członek licznych zespołów jazzowych. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów jazzowych, m.in. I miejsce na 53. Festiwalu Jazz nad Odrą, I miejsce na Blue Note Jazz Competition, I miejsce na 19. Bielskiej Zadymce Jazzowej czy II miejsce na Big Sky Jazz Festival w Moskwie. Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami sceny jazzowej i rozrywkowej, takimi jak: Mike Moreno, Lukas Oravec, Rhonda L. Adams, Wojciech Myrczek, Beata Przybytek, Kasia Moś czy Adam Jarzmik.
  • Paweł Palcowski – trąbka, flugelhorn. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa. Laureat prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. The Akademia Music Awards w Los Angeles na utwór miesiąca (2017, I miejsce), Grand Prix Jazz nad Odrą z zespołem Adam Jarzmik Quintet (2017), Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej z zespołem Adam Jarzmik Quintet (2017), III nagroda B-Jazz International Contest w Belgii z zespołem Maciej Wojcieszuk Quintet (2016), Grand Prix Getxo Jazz Festival w Hiszpanii z zespołem Maciej Wojcieszuk Quintet – 2015 i wiele innych nagród i wyróżnień.

źródło: Stacja Kultura w Rumi


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *