Kiedy powstanie przystanek SKM Rumia Biała Rzeka? [AKTUALIZACJA]

Reklama Reklama

Czy i kiedy zostanie zbudowany nowy przystanek SKM Trójmiasto w Rumi, pod nazwą „Rumia Biała Rzeka”? W tym wpisie na blogu śledzę wiadomości, które pojawiają się na ten temat – sprawdźcie poniżej! 🙂

Aktualizacja, 08.07.2021 r.

W czwartek (8 lipca) pojawiły się nowe informacje i komunikat Urzędu Miasta Rumi na temat budowy przystanku SKM Rumia Biała Rzeka. Zamieszczam go w całości poniżej:

„Jedną z inwestycji, o którą najczęściej pytają mieszkańcy naszego miasta, jest budowa przystanku kolejowego Rumia Biała Rzeka. Nowoczesna stacja ma powstać na wysokości centrum handlowego Port Rumia, a za projekt i realizację odpowiada spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Rozpoczęcie robót budowlanych wstępnie zostało zaplanowane na rok 2020, jednak do tej pory nie nastąpiło symboliczne wbicie pierwszej łopaty. Dlaczego? O to spytaliśmy przedstawiciela spółki.”

źródło: Urząd Miasta Rumi

Zgodnie z planem budowa przystanku Rumia Biała Rzeka ma nastąpić w ramach modernizacji linii kolejowej nr 202 na odcinku Gdynia Chylonia – Słupsk. Inwestycja ma objąć m.in. budowę dwutorowej linii kolejowej, dostosowanie geometrii torów do prędkości 200 km/h, a także modernizację obiektów związanych z prowadzeniem ruchu pociągów i obsługą podróżnych. Trudno jednak mówić o jakichkolwiek terminach, ponieważ dokumentacja projektowa dla tego zadania nie została jeszcze ukończona, a bez niej rozpoczęcie budowy przystanku nie jest możliwe.

W ramach projektu pn. „Prace na linii kolejowej nr 202 na odcinku Gdynia Chylonia – Słupsk” planowana jest budowa przedmiotowego przystanku zlokalizowanego przy planowanym przedłużeniu linii kolejowej nr 250 (w obrębie km 33,920 linii kolejowej nr 202). W planie jest budowa jednego peronu dwukrawędziowego o długości 225 m i wysokości 0,96 m. Dojście do peronów zrealizowane będzie poprzez przejście podziemne, a z myślą o osobach o ograniczonych możliwościach poruszania się zostanie zamontowana winda prowadząca na peron – czytamy w piśmie podpisanym przez Jarosława Wałaszewskiego, zastępcę dyrektora regionu północnego do spraw projektów unijnych w spółce PKP PLK. – Realizacja wyżej wymienionej inwestycji uwarunkowana jest pozyskaniem dofinansowania. Aktualnie inwestycja znajduje się na etapie projektowania, a po jego zakończeniu, tj. uzyskaniu niezbędnych decyzji i pozwoleń (m.in. pozwolenia na budowę), możliwe będzie rozpoczęcie robót.

Z wieloletnich doświadczeń Auchan wynika, że zawsze w momencie budowy nowego centrum handlowego następuje szybki rozwój mieszkaniowy terenów wokół niego. Tak jest i w tym przypadku. Praktycznie wszystkie grunty, które od zawsze należały do prywatnych właścicieli, są już zabudowane lub tworzone są plany ich zabudowy. To dzielnica z największym potencjałem rozwoju mieszkaniowego, dlatego tak ważne dla nas jest powstanie stacji Rumia Biała Rzeka, która zachęci mieszkańców do podróżowania koleją – podkreśla Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi do spraw inwestycji. – Mamy podpisane porozumienie z PKP w sprawie wspólnego działania na tej dzielnicy. Na jego mocy PKP wybuduje stację kolejową, tunel dla samochodów na wysokości Auchan oraz drugi przejazd samochodowy na wysokości ulicy Hodowlanej, co pozwoli na zamknięcie niebezpiecznego przejazdu na ulicy Zbychowskiej. Porozumieliśmy się także w sprawie równie potrzebnej modernizacji stacji Rumia Główna oraz przebudowy przejścia pieszego pod torami na wysokości urzędu miasta. Naszym zadaniem, jako miasta, będzie wybudowanie połączeń drogowych, które skomunikują istniejące ulice z budowanymi przez PKP przejazdami pod torami. Inną bardzo ważną inwestycją związaną z rozwojem Białej Rzeki jest budowa nowej szkoły podstawowej. Z myślą o tej placówce zakupiliśmy działkę przy ulicy Formeli, obok ogrodów działkowych. Trwają również prace nad kolejnymi połączeniami drogowymi z Redą: Drogą Trzech Powiatów oraz ul. Partyzantów.

(we wpisie wykorzystałem grafiki i informację prasową Urzędu Miasta Rumi, 08.07.2021 r.)

Reklama Reklama

Treść wpisu z 22 maja 2018 r.:

W styczniu 2018 roku w Gdańsku podpisano umowę na zaprojektowanie modernizacji linii 202 między Gdynią Chylonią a Słupskiem.

Inwestycja (możecie o niej poczytać chociażby tutaj: https://bit.ly/2GEyodh) łączy się m.in. z powstaniem kilku nowych przystanków, uwzględnionych na grafice „prognozowej” Urzędu Marszałkowskiego. Na liście jest również budowa przystanku Rumia Biała Rzeka. 😊

Skupiając się bardziej na naszych, „rumskich” interesach. 😊

Oprócz samego przystanku, w jego pobliżu powstanie także połączenie dla pieszych/samochodów oraz parking. Zgodnie z uzyskanymi informacjami, dodatkowo miasto porozumiało się z koleją także w kwestii:

  • budowy wiaduktu kolejowego z przejazdem dla samochodów i trasą dla pieszych przy ulicy Hodowlanej, 
  • zamknięcia przejazdu na ulicy Zbychowskiej
  • remontu dworca PKP Rumia (remont tunelu z budową wind na peron oraz od strony Towarowej, budowa nowego peronu od ulicy Towarowej).
  •  oraz remontu tunelu pieszego przy urzędzie miejskim.

Obecnie każda z inwestycji jest na etapie projektowania, ale co ważniejsze- muszą zostać rozliczone do 2023 roku. Ich realizacja zaplanowana jest na lata 2020 – 2022.

[wpis pierwotnie ukazał się na fanpage’u Tymczasem w Rumi, 22 maja 2018 roku]

Reklama Reklama

Dodaj komentarz