„Mobilne płuca” w Rumi

„Mobilne płuca” w Rumi
Reklama
Reklama

W Rumi stanęły tzw. „mobilne płuca”. To efekt współpracy władz miasta ze Stowarzyszeniem „Wejherowski Alarm Smogowy”.

„Mobilne płuca” umożliwiają realizację akcji pomiarowej, podczas której wszyscy chętni będą mogli się naocznie przekonać, jakim powietrzem oddychają. Projekt ma skłonić odbiorców do zmiany szkodliwych dla środowiska naturalnego nawyków.

Reklama
Reklama

Nowatorską instalację przygotowali działacze Wejherowskiego Alarmu Smogowego, wspólnie z młodzieżą Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 w Wejherowie. Stowarzyszenie zostało założone w marcu 2019 r.. Pod jednym szyldem łączy wiele różnych osobowości i wspólny cel – życie w czystym i przyjaznym środowisku. To najdalej wysunięty na północ alarm smogowy zrzeszony w Polskim Alarmie Smogowym (inicjatywie ruchów obywatelskich na rzecz czystego powietrza).

– Głównym celem naszej inicjatywy jest informowanie mieszkańców o stanie jakości powietrza, które nie zawsze jest u nas dobre. Gdy pojawia się mgła i spadek temperatury, brakuje przewiewu, wtedy wydobywające się z naszych kominów zanieczyszczenia zostają w powietrzu, a my nim oddychamy. Ta instalacja ma obrazować ten problem – podkreśla Tomasz Nowak, prezes Stowarzyszenia „Wejherowski Alarm Smogowy”.

Czym są mobilne płuca? Jak działają?

Mobilne płuca” składają się z przyczepy samochodowej wyposażonej w miernik, wentylator, wyświetlacz oraz włókninę filtracyjną w kształcie ludzkich płuc. To właśnie ten ostatni element „oddycha”, przybierając szary kolor, jeśli w powietrzu pojawią się szkodliwe dla zdrowia pyły. O przekroczeniu dopuszczalnych norm informuje również sygnalizator świetlny i dźwiękowy.

Mobilne płuca w Rumi (fot. Urząd Miasta Rumi)

Jaka jest jakość powietrza w Rumi?

Pierwsze na Pomorzu mobilne płuca ruszyły w trasę 5 listopada. Do tej pory odwiedziły Gościcino, gdzie były testowane, Bolszewo oraz Wejherowo. Od 6 do 20 grudnia akcja pomiarowa będzie kontynuowana na parkingu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi.

– Od lat realizujemy szereg działań przyczyniających się do poprawy jakości powietrza w naszym mieście, między innymi rozbudowując miejską sieć ciepłowniczą, przyznając dotacje na likwidację tzw. kopciuchów, instalując panele fotowoltaiczne na budynkach prywatnych i publicznych czy też inwestując w rozwój terenów zielonych. Powołaliśmy Wydział Klimatu i Ochrony Powietrza, pozyskujemy też dotacje na proekologiczne działania, w tym na edukacyjne projekty. W ten kierunek doskonale wpisuje się inicjatywa zapoczątkowana przez Wejherowski Alarm Smogowy, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni – podsumowuje Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

W Rumi „Mobilne płuca” stanęły przy hali widowiskowo-sportowej MOSiR Rumia. (fot. Urząd Miasta Rumi)

Mobilne płuca w Rumi. Gdzie śledzić odczyty?

Odczyty czujników jakości powietrza można śledzić na wyświetlaczu instalacji (przy ul. Mickiewicza) oraz na stronie internetowej: wejherowskialarmsmogowy.pl. Niepokojące wyniki mają mobilizować odbiorów np. do zmiany przyzwyczajeń transportowych czy grzewczych na bardziej ekologiczne.

Temat jakości powietrza w Rumi poruszyłem jeszcze pod koniec 2018 roku, we wpisie „Jaka jest jakość powietrza w Rumi?”. Zachęcam do sprawdzenia. 🙂

(wpis opracowałem na podstawie materiałów UM Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *