Symbol Rumi z nowymi lokatorami! Nowy narybek w Zagórskiej Strudze

Zarybianie rzeki Zagórska Struga w Rumi

Ponad 14 tysięcy pstrągów potokowych wpłynęło do Zagórskiej Strugi. Jest to efekt kolejnej akcji zarybiania rzeki, realizowanej co roku przez Urząd Miasta Rumi oraz tutejsze koło Polskiego Związku Wędkarskiego.

Zagórska Struga w Rumi

Reklama Reklama

Zagórska Struga to rzeka wypływająca z jeziora Marchowo Zachodnie. Ma około 28 km długości. W swoim górnym przepływie rynną polodowcową o długości 11 kilometrów przyjmuje kilka niewielkich dopływów z obszaru Pojezierza Kaszubskiego. W Koleczkowie stanowi północną granicę pasma Wzgórz Chwaszczyńskich i wpływa w leśny obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, mijając Piekiełko, Starą Piłę, Szmeltę i Zagórze. W Centrum Rumi rozpoczyna się odcinek ujściowy rzeki prowadzący poprzez znajdujące się na Pobrzeżu Kaszubskim Starą Rumię i Kazimierz. W odległości ok. 1,8 km na północny zachód od Kazimierza rzeka łączy się z Kanałem Łyskim. Stąd betonowym korytem, już jako Kanał Leniwy, kieruje się ku ujściu do Zatoki Gdańskiej w okolicy rezerwatu Beka w Nadmorskim Parku Krajobrazowym.

Rzeka zachowała charakter strumienia górskiego z licznymi meandrami i bystrzycami. W XIX wieku na odcinku między Piekiełkiem a Starą Piłą rzeka była używana do spławiania drewna. Umożliwiał to system śluz do spiętrzania wody.

Symbol Rumi z nowym narybkiem

Zagórska Struga już od 50 lat cyklicznie zyskuje nowych mieszkańców. Przedsięwzięcie z początku było finansowane i realizowane wyłącznie przez Polski Związek Wędkarski, natomiast od 2007 roku około 65% kosztów realizacji przedsięwzięcia pokrywa urząd miasta. Między innymi dzięki tym działaniom jesienią czy latem można dojrzeć w rzece nawet kilkudziesięciocentymetrowe trocie i pstrągi.

Zarybianie rzeki Zagórska Struga w Rumi
Zarybianie rzeki Zagórska Struga w Rumi (fot. UM Rumia)

Tegoroczne zarybianie odbyło się 9 maja. Około dwucentymetrowe pstrągi potokowe zostały wpuszczone do rzeki w dwóch lokalizacjach: w parku Starowiejskim oraz w pobliżu Piekiełka. Sześciotygodniowy narybek żerujący pochodził z hodowli mieszczącej się przy ulicy Świętego Józefa, będącej jedną z najstarszych w regionie i jedyną znajdującą się na cieku. Dzięki temu wypuszczone na wolność drapieżniki mają ułatwioną aklimatyzację.

Zagorska Struga Ryby Rzeka
Hodowla ryb przy ul. Św. Józefa w Rumi (fot. UM Rumia)

Czy w Zagórskiej Strudze można łowić ryby?

Obecność ryb nie jest jednoznaczna z możliwością ich łowienia. W wodach będących w użytkowaniu Polskiego Związku Wędkarskiego, takich jak Zagórska Struga, obowiązują określone regulacje dotyczące ochrony pstrąga potokowego.

Reklama Reklama

Osoby dopuszczające się nielegalnego połowu, w zależności od wartości ryb, popełniają wykroczenie lub przestępstwo. Jak informuje zarząd rumskiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego, choć straż wędkarska coraz częściej niszczy narzędzia kłusownicze i nie pozwala na używanie nielegalnych przynęt, to presja wędkarska na Zagórskiej Strudze nadal uznawana za stosunkowo niską.

Czy woda w Zagórskiej Strudze jest czysta?

Cieszyć może również ekologiczna kondycja Zagórzanki. Ostatnie badania, jakie przeprowadził Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku, wykazywały dobrą jakość wody (II klasę czystości). Przepływająca przez Rumię rzeka charakteryzowała się wówczas dobrym natlenieniem oraz niską zawartością substancji rozpuszczonych, związków azotu czy metali. Eksperci zauważyli również, iż Zagórska Struga odznacza się stabilnym ekosystemem.

Nadal jednak zdarzają się przypadki nielegalnego odprowadzania do Zagórskiej Strugi ścieków czy wód z przydomowych stawów, występują też zabrudzenia pochodzące z prywatnych budów. Mieszkańcy wrzucają również do rzeki skoszoną trawę, często nie wiedząc, że to działanie może mieć szkodliwe skutki. Problem ten dotyczy przede wszystkim Szmelty.

(we wpisie wykorzystałem materiały Urzędu Miasta Rumi)

Reklama Reklama

Reklama Reklama

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *