Dla mieszkańcaWiadomości

Rozlicz PIT w Rumi! (2021 r.)

Rozlicz PIT w Rumi! (2021 r.)
Reklama Reklama

Władze miasta, jak co roku, zwracają się do mieszkańców z prośbą, aby w swoich zakładach pracy oraz podczas rozliczania uzyskanych w minionym roku dochodów (PIT-37, PIT-36, PIT-36L) wskazywali Rumię jako aktualne miejsce zamieszkania. Zgodnie z przepisami 38% tej kwoty może zasilić budżet miasta, pozwalając na realizację kolejnych inwestycji oraz działań społecznych. Pozyskanie środków finansowych z tego tytułu jest niezwykle istotne zwłaszcza w dobie pandemii.

Rozliczanie PIT-u w 2021 roku. Wskaż Rumię jako swoje miejsce zamieszkania!

Roczny podatek dochodowy od osób fizycznych, który płacony jest przez czynnych zawodowo obywateli, nie trafia w całości do Skarbu Państwa. Zgodnie z przepisami 38% tej kwoty zasila gminne budżety. Dzięki wzrastającej świadomości mieszkańców Rumia od kilku lat odnotowywała coraz większe wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych. W 2015 roku było to niewiele ponad 42 miliony złotych, dwa lata później kwota sięgnęła blisko 51 milionów złotych, natomiast w roku 2019 przekroczyła 61,4 miliona złotych. Niestety w 2020 roku wpływy spadły. To pokazuje, że pandemia i wprowadzane przez rząd zmiany podatkowe nie oszczędziły samorządów, mimo że pieniądze te są niezbędne do realizacji kolejnych inwestycji oraz codziennego funkcjonowania miasta.

– Z tych środków finansujemy między innymi: działalność przedszkoli i szkół, budowę oraz modernizację ulic, funkcjonowanie sygnalizacji świetlnej i oświetlenia ulicznego, obsługę linii autobusowych, budowę i modernizację placów zabaw, działalność organizacji pozarządowych, realizację programów senioralnych, a także organizację wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz wypoczynku dla dzieci i młodzieży – wymienia Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Wielu naszych mieszkańców niestety nie wskazuje swojego faktycznego miejsca zamieszkania, przez co do miejskiego budżetu wpływa mniej środków finansowych, niż by mogło. Jest to szczególnie odczuwalne dziś, podczas sytuacji pandemicznej, kiedy nam wszystkim, również samorządom, brakuje stabilnych i regularnych źródeł dochodu. To powoduje, że niestety zmuszeni jesteśmy ograniczać tak bardzo potrzebne mieszkańcom działania – podkreśla.

Jak rozliczyć PIT? Czas do końca kwietnia 2021 r.!

Uzyskane w 2020 roku dochody należy rozliczyć do końca kwietnia. Aby zapewnić Rumi dodatkowe wpływy do budżetu, każdy mieszkaniec powinien złożyć deklarację PIT do Urzędu Skarbowego w Wejherowie. Na pierwszej stronie formularza należy zgodnie z prawdą wskazać Rumię jako aktualne miejsce zamieszkania. Adres zameldowania nie ma znaczenia.

Jeśli rozliczenie PIT zostało już wysłane, możliwa jest jego modyfikacja za pomocą jednostronicowego dokumentu ZAP-3. Wystarczy go wypełnić i przesłać do Urzędu Skarbowego w Wejherowie.

– Tylko wspólnie możemy zapewnić miastu środki finansowe, które są niezbędne do utrzymania obecnie realizowanych przedsięwzięć, a także dynamicznego rozwoju Rumi – naszej małej ojczyzny. Wszystko jest w naszych rękach – podsumowuje burmistrz Rumi.

Zobacz również:

Reklama Reklama
Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *