Co oznaczają „żółte znaki z czołgiem” na DK nr 6 w Rumi? Wyjaśnienie

Co oznaczają „żółte znaki z czołgiem” na DK nr 6 w Rumi? Wyjaśnienie
Reklama
Reklama

Niektórzy z Was zastanawiają się pewnie, dlaczego na drodze krajowej nr 6 w Rumi pojawiły się nowe, żółte „znaki z czołgiem”. Co one oznaczają? O wyjaśnienie poprosiłem GDDKiA, czyli Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

„Żółte znaki z czołgiem” na DK nr 6 w Rumi

Wraz z początkiem maja na drodze krajowej nr 6 w Rumi pojawiły się rzadko spotykane, charakterystyczne żółte znaki przedstawiające czołg oraz strzałki wraz z liczbami. Znaki zostały wywieszone m.in. na przejeździe przy dworcu kolejowym PKP w Rumi.

Zdjęcie nadesłane przez czytelnika, Grzegorza.

Co to za oznakowanie?

Z prośbą o wyjaśnienie, co oznacza nowe oznakowanie, zwróciłem się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Jak się okazuje, znaki te są dodatkowymi znakami dla kierujących pojazdami wojskowymi. Nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych. W kodeksie oznaczono je literą W, od W-1 do W-7.

Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC, różniącej się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce. W skrócie – informują kierujących, w jaki sposób można przejechać przez dany most. Na znakach pojawia się też informacja o szerokości mostu lub szerokości/wysokości tunelu.

– Od 1 do 27 maja br. odbywają się ćwiczenia Defender Europe 2022 (DE22) oraz Swift Response 2022 (SR22) z udziałem polskich żołnierzy i związane z nimi przejazdy kolumn wojskowych. W związku z tym dodatkowo oznakowano obiekty inżynierskie w ciągu wybranych dróg krajowych znakami wojskowej klasy obciążenia. Znaki te kierowane są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych – wyjaśnia GDDKiA.

(źródło: materiały GDDKiA)

Od lewej do prawej:

  1. W-1 – Klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym.
  2. W-2 – Klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym.
  3. W-3 – Klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowych.
  4. W-4 – Klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów kołowych.
  5. W-5 – Klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów gąsienicowych.

Kolumny wojskowe na drodze. Jak się zachować?

Międzynarodowe ćwiczenia wojskowe DEFENDER-Europe 22 potrwają na terenie Polski do końca maja 2022 r. W tym okresie możemy spotkać na drogach przemieszczające się kolumny wojskowe. Najczęściej w godzinach nocnych, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały one utrudnienia w ruchu. 

Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności.

  • Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Wysłuchajmy apeli Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i nie publikujmy informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych czy danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności naszego kraju. 
  • Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania.
  • Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne.

Informacje dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych dostępne są na stronie www.drogi.gddkia.gov.pl oraz pod numerem telefonu: 19 111.

(źródło: materiały GDDKiA, opracowanie własne; komunikat dostępny jest tutaj)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *