Reklama
W ostatnim czasie sporą dyskusję wśród mieszkańców wywołuje targowisko miejskie przy ul. Dębogórskiej i kwestia tego, czy powinno pozostać otwarte w czasie ogłoszonego stanu epidemii i szalejącego koronawirusa covid-19. Postanowiłem przyjrzeć się temu tematowi i zebrać dostępne informacje.
Może zacznijmy od początku i postawmy sobie pytanie:
Reklama
Dlaczego targowisko w Rumi jest wciąż otwarte?
Z odpowiedzią spieszą sami organizatorzy „Remsczie renku”, w oświadczeniu opublikowanym na facebookowym profilu Targowisko Rumia w dniu 22 marca br.:
(…) Czy zarazić się łatwiej w Lidl, Biedronka, innym sklepie – czy na otwartej przestrzeni o powierzchni pół hektara? Czy zamknąć miejsce, prawdopodobnie jedyne w naszej okolicy ze zdrową, świeżą żywnością? Czy można ludzi odciąć od żywności?
Trudniej czasem podjąć decyzję co jest dobre, a co złe. My stanęliśmy przed taką decyzją. Dla nas naprawdę łatwiej i spokojniej byłoby zamknąć targowisko. I może tak się w końcu stanie. Wiele targowisk zostało zamkniętych, bo to proste. Zostawić otwarte jest trudniej, bo to spore koszty i większe zaangażowanie. Do tego z jednej strony wdzięczność ludzi, a z drugiej niemało „hejterów”.Jednak na tę chwilę musieliśmy wziąć pod uwagę takie zagadnienia i informacje:
wpis z 22 marca 2020 r. , fanpage Targowisko Rumia.
– świeże warzywa, owoce i inne towary spożywcze są potrzebne – klienci prosili byśmy nie zamykali;
– nasi handlowcy – mają na utrzymaniu rodziny, dzięki temu też mogą jakoś przetrwać i pomóc swoimi towarami społeczeństwu;
– zarażenie na świeżym powietrzu, to mniejsze ryzyko niż w zamkniętych pomieszczeniach;
– opinię SANEPiD – która daje zalecenia jak postępować.
Odpowiadając zatem: targowisko w Rumi pozostaje czynne, przynajmniej w najbliższym czasie. Został jednak wprowadzony nowy regulamin rynku i kolejne zasady, które mają zapewnić korzystającym bezpieczeństwo. W związku z zaostrzonymi przepisami wprowadzonymi przez ministerstwo zdrowia, kierujący targowiskiem zaapelowali do klientów o bardzo sprawne zakupy i podporządkowanie się wskazówkom pracowników porządkowych.
Podstawowe zasady obowiązujące na rynku w Rumi:
Klienci po targowisku w Rumi mogą poruszać się maksymalnie po 2 osoby, w zalecanych odstępach (na rynku zostały rozklejone taśmy wspomagające). Do stanowisk należy podchodzić pojedynczo. Nie należy dotykać towarów – podaje je sprzedawca. Handlowcy sprzedający artykuły spożywcze nieopakowane (czyli np. ryby, mięso czy ciasto) zobowiązani są do skutecznego zabezpieczenia towarów przed możliwością zakażenia ich przez klientów, poprzez foliowe opakowania i przykrycia.
„Informujemy iż punkty spożywcze sprzedające towary takie jak mięso, pieczywo, warzywa, owoce, nabiał czy chemia i kosmetyki, będą czynne, jednak handel będzie się odbywał na specjalnych zasadach bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego. Prosimy o zrozumienie i stosowanie się do regulaminu mając na uwadze zdrowie i szacunek dla naszych bliskich i znajomych” – czytamy w komunikacie Targowiska Rumia, zamieszczonym na Facebooku.
Organizację pracy rynku określa także zaktualizowany 16 marca br. regulamin.
Regulamin targowiska w Rumi w czasie epidemii
1. Handlowcy wjeżdżający na targowisko oświadczają, iż znają przepisy obowiązujące, związane z wprowadzonym stanem epidemicznym.
2. Na targowisku preferowane są punkty handlowe, sprzedające artykuły pierwszej potrzeby: mięso, pieczywo, nabiał, warzywa, owoce, jaja, chemia i kosmetyki itp.
3. Wjazd handlowców na targowisko powinien być poprzedzony telefoniczną informacją do biura rynku.
4. Handlowcy zobowiązani są do dbania o higienę i bezpieczeństwo sanitarne: stosowanie rękawic ochronnych, płynów dezynfekujących, zabezpieczenie art, spożywczych niepakowanych przed bezpośrednim
kontaktem z klientem itp.
5. Handlowcy pilnują by przy stoisku nie było więcej jak 2-3 osoby w bezpiecznej odległości 1m.
6. Nie dopuszczamy, by na targowisku był tłok, więc Zarząd Targowiska może w niektórych sytuacjach, wpuszczać klientów w niewielkich grupach.
7. Zarząd Targowiska dopuszcza możliwość wjazdu autem na teren targowiska, zrobienie zakupów niemal przez okienko auta lub postawienie auta na terenie rynku by sprawnie spakować zakupione towary.
8. Klientów prosimy o szybkie zdecydowane zakupy, by nie przedłużać czasu oczekiwania pozostałym.
9. Toalety wyposażone w ręczniki jednorazowe, mydła w płynie będą systematycznie dezynfekowane i korzystanie z nich będzie bezpłatne.
10. W razie pytań, dodatkowych informacji, proszę dzwonić pod numer: 501-746-724.
– Nie wykluczamy zamknięcia targowiska, gdy będzie to konieczne. Sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. Tak my – zarządzający rynkiem jak i nasi handlowcy, też obawiamy się by nie doszło do zarażenia. Na razie trwamy, a co będzie za kilka dni – zobaczymy – komentuje Targowisko Rumia.
Zobacz:
- Nowy lokal w Galerii Rumia. Niedługo otwarcie
- Potrącenie rowerzysty na ul. Gdańskiej w Rumi
- Niepokojący incydent w rejonie MOSiR Rumia
- Budżet Obywatelski 2025 w Rumi. Na co przeznaczyć 1,5 miliona złotych? 💸
- Wypadek na ul. Dębogórskiej w Rumi
Reklama