Reklama Reklama

Klub Integracji Społecznej w Rumi. Co to jest i czym się zajmuje?

Klub Integracji Społecznej w Rumi został oficjalnie otwarty! Czym się zajmuje? Gdzie jest w Rumi? Sprawdź!

Klub Integracji Społecznej w Rumi – gdzie jest i czym się zajmuje?

Reklama Reklama

Społeczny aspekt rewitalizacji Zagórza realizowany jest od stycznia 2018 roku. Od początku głównym celem gminnego projektu jest aktywizacja społeczno-zawodowa mieszkańców osiedla borykających się z bezrobociem. W tym celu utworzony został Klub Integracji Społecznej „Zagórze” (KIS) oraz Centrum Usług Społecznych „Zagórze” (CUS), które do tej pory funkcjonowały przy ul. Młyńskiej, w wynajmowanym przez miasto lokalu.

Klub Integracji Społecznej w nowym miejscu! Siedziba przy ul. Sabata

W ostatnim czasie działalność KIS-u oraz CUS-u przeniosła się do specjalnie przystosowanej przestrzeni, którą oficjalnie oddano do użytku 4 marca. Uroczystego otwarcia dokonali wspólnie: przewodniczący Rady Miejskiej Rumi Krzysztof Woźniak oraz burmistrz Rumi Michał Pasieczny.

Otwarcie nowej siedziby Klubu Integracji Społecznej, przy ul. Sabata. (fot. Urząd Miasta Rumi)

– Klub Integracji Społecznej i cała rewitalizacja społeczna to kompleksowy szereg wsparcia, czyli takiej pomocy systemowej dla mieszkańców: dla rodzin, dla dzieci, dla osób ogólnie potrzebujących – wyjaśnia Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Bardzo się cieszymy, że udało się zdobyć środki unijne, ponieważ dzięki temu powstał piękny, nowoczesny obiekt o wielu funkcjach. Chcemy wykorzystywać ten budynek nie tylko w ramach rewitalizacji, ale również szerzej, aby po godzinach regularnego funkcjonowania także organizacje pozarządowe prowadziły tu różne działania społeczne. Niech ten budynek tętni życiem – dodaje.

Klub Integracji Społecznej w Rumi – jak wygląda?

Klub Integracji Społecznej w Rumi (fot. Urząd Miasta Rumi)

Nowa siedziba posiada trzy piętra i jest dostosowywana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynek przy ul. Sabata 3 służy mieszkańcom Zagórza od 4 marca 2021 roku.

Poniżej znajdziecie zdjęcia, na których możecie podejrzeć, jak miejsce wygląda od środka!

Klub Integracji Społecznej w Rumi, przy ul. Sabata (fot. Urząd Miasta Rumi)

Klub Integracji Społecznej w Rumi – od środka!

W nowym budynku o łącznej powierzchni użytkowej 736 m2 mieszczą się 32 pomieszczenia, w tym pokoje biurowe, sala relaksacyjna, gabinety specjalistów oraz dwie sale przeznaczone do prowadzenia zajęć grupowych. Do dyspozycji mieszkańców rewitalizowanego osiedla są na co dzień: trzej pracownicy socjalni, doradca zawodowy, psycholog, asystent rodziny oraz koordynator. Natomiast w poszczególne dni swoje usługi świadczą: drugi psycholog, pedagog, radcy prawni, opiekunowie oraz inni specjaliści.

Pomoc dla bezrobotnych w Rumi. Wsparcie ekspertów i specjalistów.

Reklama Reklama

Podopiecznym KIS-u świadczona jest pomoc w znalezieniu zatrudnienia – osoby te mogą zostać skierowane na staż, kurs zawodowy czy do realizacji prac społecznie użytecznych. Z kolei rodziny objęte pomocą CUS-u mogą korzystać ze wsparcia psychologicznego, poradnictwa prawnego oraz nawiązać współpracę z asystentem rodziny. Dzięki bezpłatnej pomocy specjalistów już kilkadziesiąt osób zostało poddanych reintegracji społeczno-zawodowej.

Organizacje pozarządowe w Klubie Integracji Społecznej w Rumi. Klub młodzieżowy i świetlica.

Klub Integracji Społecznej jest też miejscem aktywności organizacji pozarządowych. Na parterze znajduje się klub młodzieżowy „Nasza Dzielnica”, prowadzony przez rumski hufiec Związku Harcerstwa Polskiego. Do klubu mogą uczęszczać dzieci i młodzież z Zagórza w wieku od 10 do 18 lat. Na tym samym poziomie funkcjonuje również świetlica „Zagórzanka”, gdzie Fundacja „Dla Was” świadczy opiekę nad dziećmi w wieku od 3 do 10 lat – pierwszeństwo ma potomstwo uczestników projektu.

W ramach Klubu Integracji Społecznej w Rumi działa Klub młodzieżowy „Nasza dzielnica” oraz świetlica „Zagórzanka”. (fot. Urząd Miasta Rumi)

– Budynek zmienia warunki pracy dla nas, ale przede wszystkim warunki uczestnictwa w projekcie – podkreśla Elwira Moskal, doradca zawodowy, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi. – Mieszkaniec Zagórza może tu otrzymać pomoc psychologiczną. Odbywają się warsztaty, konsultacje indywidualne, badanie predyspozycji zawodowych. Pomagamy też przygotować CV i wspieramy uczestników w poszukiwaniu pracy. Mamy również zajęcia dla dzieci. Jeżeli uczestnicy mają pod opieką dzieci w wieku od 3 do 10 lat, to w czasie zajęć my się tymi dziećmi zajmiemy – tłumaczy. 

Ile kosztowała budowa Klubu Integracji Społecznej w Rumi?

Łączny koszt adaptacji i wyposażenia budynku wyniósł ponad 5 milionów złotych.

Wartość całej rewitalizacji Zagórza to ponad 28 mln zł, z czego blisko 13 mln zł, uwzględniając działania społeczne, stanowi zdobyte przez urząd miasta unijne dofinansowanie. Projekt będzie realizowany do czerwca 2023 roku.

Reklama Reklama

Zrealizowana inwestycja jest częścią metropolitalnego programu rewitalizacji, w ramach którego odnawianych jest 13 dzielnic w 8 miastach: Rumi, Gdańsku, Gdyni, Kartuzach, Wejherowie, Tczewie, Pucku i Żukowie. Wartość wszystkich projektów to 334 mln zł, w tym 183 mln zł pochodzi z funduszy unijnych.

Zobacz również:

(wpis opracowałem na podstawie materiałów Urzędu Miasta Rumi)

Reklama Reklama

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *