Klub Integracji Społecznej w Rumi. Co to jest i czym się zajmuje?

Klub Integracji Społecznej w Rumi. Co to jest i czym się zajmuje?
Reklama
Reklama

Klub Integracji Społecznej w Rumi został oficjalnie otwarty! Czym się zajmuje? Gdzie jest w Rumi? Sprawdź!

Klub Integracji Społecznej w Rumi – gdzie jest i czym się zajmuje?

Społeczny aspekt rewitalizacji Zagórza realizowany jest od stycznia 2018 roku. Od początku głównym celem gminnego projektu jest aktywizacja społeczno-zawodowa mieszkańców osiedla borykających się z bezrobociem. W tym celu utworzony został Klub Integracji Społecznej „Zagórze” (KIS) oraz Centrum Usług Społecznych „Zagórze” (CUS), które do tej pory funkcjonowały przy ul. Młyńskiej, w wynajmowanym przez miasto lokalu.

Reklama
Reklama

Klub Integracji Społecznej w nowym miejscu! Siedziba przy ul. Sabata

W ostatnim czasie działalność KIS-u oraz CUS-u przeniosła się do specjalnie przystosowanej przestrzeni, którą oficjalnie oddano do użytku 4 marca. Uroczystego otwarcia dokonali wspólnie: przewodniczący Rady Miejskiej Rumi Krzysztof Woźniak oraz burmistrz Rumi Michał Pasieczny.

Otwarcie nowej siedziby Klubu Integracji Społecznej, przy ul. Sabata. (fot. Urząd Miasta Rumi)

– Klub Integracji Społecznej i cała rewitalizacja społeczna to kompleksowy szereg wsparcia, czyli takiej pomocy systemowej dla mieszkańców: dla rodzin, dla dzieci, dla osób ogólnie potrzebujących – wyjaśnia Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Bardzo się cieszymy, że udało się zdobyć środki unijne, ponieważ dzięki temu powstał piękny, nowoczesny obiekt o wielu funkcjach. Chcemy wykorzystywać ten budynek nie tylko w ramach rewitalizacji, ale również szerzej, aby po godzinach regularnego funkcjonowania także organizacje pozarządowe prowadziły tu różne działania społeczne. Niech ten budynek tętni życiem – dodaje.

Klub Integracji Społecznej w Rumi – jak wygląda?

Klub Integracji Społecznej w Rumi (fot. Urząd Miasta Rumi)

Nowa siedziba posiada trzy piętra i jest dostosowywana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynek przy ul. Sabata 3 służy mieszkańcom Zagórza od 4 marca 2021 roku.

Poniżej znajdziecie zdjęcia, na których możecie podejrzeć, jak miejsce wygląda od środka!

Klub Integracji Społecznej w Rumi, przy ul. Sabata (fot. Urząd Miasta Rumi)

Klub Integracji Społecznej w Rumi – od środka!

W nowym budynku o łącznej powierzchni użytkowej 736 m2 mieszczą się 32 pomieszczenia, w tym pokoje biurowe, sala relaksacyjna, gabinety specjalistów oraz dwie sale przeznaczone do prowadzenia zajęć grupowych. Do dyspozycji mieszkańców rewitalizowanego osiedla są na co dzień: trzej pracownicy socjalni, doradca zawodowy, psycholog, asystent rodziny oraz koordynator. Natomiast w poszczególne dni swoje usługi świadczą: drugi psycholog, pedagog, radcy prawni, opiekunowie oraz inni specjaliści.

Pomoc dla bezrobotnych w Rumi. Wsparcie ekspertów i specjalistów.

Podopiecznym KIS-u świadczona jest pomoc w znalezieniu zatrudnienia – osoby te mogą zostać skierowane na staż, kurs zawodowy czy do realizacji prac społecznie użytecznych. Z kolei rodziny objęte pomocą CUS-u mogą korzystać ze wsparcia psychologicznego, poradnictwa prawnego oraz nawiązać współpracę z asystentem rodziny. Dzięki bezpłatnej pomocy specjalistów już kilkadziesiąt osób zostało poddanych reintegracji społeczno-zawodowej.

Organizacje pozarządowe w Klubie Integracji Społecznej w Rumi. Klub młodzieżowy i świetlica.

Klub Integracji Społecznej jest też miejscem aktywności organizacji pozarządowych. Na parterze znajduje się klub młodzieżowy „Nasza Dzielnica”, prowadzony przez rumski hufiec Związku Harcerstwa Polskiego. Do klubu mogą uczęszczać dzieci i młodzież z Zagórza w wieku od 10 do 18 lat. Na tym samym poziomie funkcjonuje również świetlica „Zagórzanka”, gdzie Fundacja „Dla Was” świadczy opiekę nad dziećmi w wieku od 3 do 10 lat – pierwszeństwo ma potomstwo uczestników projektu.

W ramach Klubu Integracji Społecznej w Rumi działa Klub młodzieżowy „Nasza dzielnica” oraz świetlica „Zagórzanka”. (fot. Urząd Miasta Rumi)

– Budynek zmienia warunki pracy dla nas, ale przede wszystkim warunki uczestnictwa w projekcie – podkreśla Elwira Moskal, doradca zawodowy, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi. – Mieszkaniec Zagórza może tu otrzymać pomoc psychologiczną. Odbywają się warsztaty, konsultacje indywidualne, badanie predyspozycji zawodowych. Pomagamy też przygotować CV i wspieramy uczestników w poszukiwaniu pracy. Mamy również zajęcia dla dzieci. Jeżeli uczestnicy mają pod opieką dzieci w wieku od 3 do 10 lat, to w czasie zajęć my się tymi dziećmi zajmiemy – tłumaczy. 

Ile kosztowała budowa Klubu Integracji Społecznej w Rumi?

Łączny koszt adaptacji i wyposażenia budynku wyniósł ponad 5 milionów złotych.

Wartość całej rewitalizacji Zagórza to ponad 28 mln zł, z czego blisko 13 mln zł, uwzględniając działania społeczne, stanowi zdobyte przez urząd miasta unijne dofinansowanie. Projekt będzie realizowany do czerwca 2023 roku.

Zrealizowana inwestycja jest częścią metropolitalnego programu rewitalizacji, w ramach którego odnawianych jest 13 dzielnic w 8 miastach: Rumi, Gdańsku, Gdyni, Kartuzach, Wejherowie, Tczewie, Pucku i Żukowie. Wartość wszystkich projektów to 334 mln zł, w tym 183 mln zł pochodzi z funduszy unijnych.

Zobacz również:

(wpis opracowałem na podstawie materiałów Urzędu Miasta Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *