Reklama
Za nami występ zespołu Siebie Warci w Stacji Kultura w Rumi! Licznie zgromadzoną publiczność porwały żeglarskie pieśni i wciągające opowieści znad morza.
Zdjęcie tytułowe: J. Kowalczuk / Stacja Kultura. Jeśli przybyłeś tu z fanpage’u Tymczasem w Rumi – wpisy na blogu (WWW) pojawiają się jeszcze częściej, niż te na Facebooku! Zachęcam do regularnych odwiedzin!
Siebie Warci to zespół, który powstał 20 lat temu w Rumi, przy hufcu ZHP Rumia. Grały w nim dzieci i ich opiekunowie. Odniósł szereg sukcesów m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Szałamaja” w Kwidzynie, festiwalu piosenki „Buchta” w Helu czy festiwalach organizowanych przez w WCK w Wejherowie. Gra i śpiewa tradycyjne utwory szantowe oraz piosenki inspirowane tradycją Nordy – północnych Kaszub.
Szantowy koncert rumskiego zespołu Siebie Warci stał się okazją do wspólnego śpiewania, snucia wspomnień oraz ciepłych spotkań. W tym roku Siebie Warci świętują bowiem jubileusz 20-lecia.
Premierowa piosenka o duszku z kaszubskich bajek
W trakcie koncertu muzycy premierowo zagrali piosenkę o Klabaterniku, czyli o opiekuńczym duszku statków pochodzącym z kaszubskich bajek. Napisanie i skomponowanie utworu przez członków zespołu zbiegło się z prezentacją przez bibliotekę Kaszubajek, czyli bajek o potworach z Kaszub. Jednym z bohaterów Kaszubajek jest właśnie Klabaternik, o którym bajkę pt. „O tym, jak Klabaternik piratów przechytrzył” napisała Magdalena Zawadzka-Sołtysek.
Gdzie można przeczytać Kaszubajki?
Kaszubajki powstały w ramach warsztatów literackich realizowanych przez bibliotekę w 2020 roku i dostępne są bezpłatnie na stronie rumskiej biblioteki w formie e-booka oraz polsko- i kaszubskojęzycznego audiobooka. Dodatkowo wzbogacone są ilustracjami pełniącymi funkcję kolorowanek.
Linki do pobrania:
- Kaszubajki do czytania (Issuu)
- Kaszubajki do kolorowania (Issuu)
- Kaszubajki do czytania (pobierz)
- Kaszubajki do kolorowania (pobierz)
Co jeszcze dzieje się w Rumi?
- Wypadek na ul. Dębogórskiej w Rumi
- Kradzież roweru za kilka tysięcy złotych. Można było jej uniknąć
- Rumia w czasach II wojny światowej – zapomniana lokalna historia
- Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, ul. Pomorska
- Kiedy powstanie przystanek SKM Rumia Biała Rzeka? [AKTUALIZACJA]
Reklama