Siebie Warci, Kaszubajki i Klabaternik w Stacji Kultura w Rumi

Siebie Warci, Kaszubajki i Klabaternik w Stacji Kultura w Rumi
Reklama
Reklama

Za nami występ zespołu Siebie Warci w Stacji Kultura w Rumi! Licznie zgromadzoną publiczność porwały żeglarskie pieśni i wciągające opowieści znad morza.

Zdjęcie tytułowe: J. Kowalczuk / Stacja Kultura. Jeśli przybyłeś tu z fanpage’u Tymczasem w Rumi – wpisy na blogu (WWW) pojawiają się jeszcze częściej, niż te na Facebooku! Zachęcam do regularnych odwiedzin!

Siebie Warci to zespół, który powstał 20 lat temu w Rumi, przy hufcu ZHP Rumia. Grały w nim dzieci i ich opiekunowie. Odniósł szereg sukcesów m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Szałamaja” w Kwidzynie, festiwalu piosenki „Buchta” w Helu czy festiwalach organizowanych przez w WCK w Wejherowie. Gra i śpiewa tradycyjne utwory szantowe oraz piosenki inspirowane tradycją Nordy – północnych Kaszub.

Szantowy koncert rumskiego zespołu Siebie Warci stał się okazją do wspólnego śpiewania, snucia wspomnień oraz ciepłych spotkań. W tym roku Siebie Warci świętują bowiem jubileusz 20-lecia.

W Stacji Kultura zespół wystąpił w składzie: Czesław Jaks, Wojciech Miotke, Wojciech Adam Miotke, Robert Słucki, Rafał Tarnowski, Adam Kunikowski. (fot. J. Kowalczuk / Stacja Kultura)

Premierowa piosenka o duszku z kaszubskich bajek

W trakcie koncertu muzycy premierowo zagrali piosenkę o Klabaterniku, czyli o opiekuńczym duszku statków pochodzącym z kaszubskich bajek. Napisanie i skomponowanie utworu przez członków zespołu zbiegło się z prezentacją przez bibliotekę Kaszubajek, czyli bajek o potworach z Kaszub. Jednym z bohaterów Kaszubajek jest właśnie Klabaternik, o którym bajkę pt. „O tym, jak Klabaternik piratów przechytrzył” napisała Magdalena Zawadzka-Sołtysek.

Gdzie można przeczytać Kaszubajki?

Kaszubajki powstały w ramach warsztatów literackich realizowanych przez bibliotekę w 2020 roku i dostępne są bezpłatnie na stronie rumskiej biblioteki w formie e-booka oraz polsko- i kaszubskojęzycznego audiobooka. Dodatkowo wzbogacone są ilustracjami pełniącymi funkcję kolorowanek.

Linki do pobrania:

Co jeszcze dzieje się w Rumi?

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *