InwestycjeWiadomości

Budżet Obywatelski 2023 w Rumi. Na co wydać 1,5 miliona złotych?

Budżet Obywatelski 2023 w Rumi. Na co wydać 1,5 miliona złotych?
Reklama Reklama

Ruszyła dziewiąta edycja Budżetu Obywatelskiego w Rumi! Mieszkańcy ponownie zdecydują, na co przeznaczyć 1,5 miliona złotych z gminnego budżetu. Projekty o charakterze inwestycyjnym, społecznym lub ekologicznym można składać do 29 kwietnia.

(wpis opracowałem na podstawie materiałów Urzędu Miasta Rumi)

Czym jest Budżet Obywatelski?

Budżet Obywatelski to wydzielona część budżetu miasta Rumia, o której przeznaczeniu zadecydujemy w głosowaniu my – mieszkańcy. Pomysły mogą dotyczyć zarówno kwestii inwestycyjnych, takich jak place zabaw, ścieżki rowerowe, boiska czy remonty chodników, jak i spraw prospołecznych w postaci zajęć rekreacyjnych, warsztatów plenerowych oraz koncertów.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy Rumi od 2014 roku mogą zmieniać swoje otoczenie. Sami decydują o tym, na co przeznaczyć część gminnych pieniędzy (1,5 mln zł). W tej edycji pulę środków podzielono na 3 kategorie: projekty inwestycyjne (1,2 mln zł), projekty prospołeczne (200 tys. zł) oraz projekty zielone (100 tys. zł).

Kto może wziąć udział w budżecie obywatelskim?

Każdy rumianin może zaproponować własny projekt lub zagłosować – nie trzeba być ani zameldowanym, ani pełnoletnim mieszkańcem.

Reklama Reklama

Co zmienia się w Budżecie Obywatelskim 2023?

Od tegorocznej edycji do projektów inwestycyjnych zostały włączone zakupy różnego rodzaju sprzętów i urządzeń. Zmiany dotknęły również czasu realizacji, który w przypadku projektów zielonych może zostać wydłużony o kolejny rok budżetowy. Zmodyfikowany został także formularz zgłoszeniowy – pojawiła się tabelka z ważnymi informacjami dla wnioskodawców, a wymagany opis został skrócony.  

Niezmienne pozostają maksymalne kwoty przeznaczane na poszczególne sektory i przedsięwzięcia:

 • 1,2 mln zł na realizację projektów inwestycyjnych, przy czym wartość pojedynczego projektu nie może przekroczyć 300 tys. zł,
 • 200 tys. zł na realizację projektów prospołecznych, przy czym wartość pojedynczego projektu nie może przekroczyć 50 tys. zł,
 • 100 tys. zł na realizację projektów zielonych, przy czym wartość pojedynczego projektu nie może przekroczyć 25 tys. zł.

Zobacz: Problemy mieszkańców Rumi – o czym mówi się w Rumi?

Etapy Budżetu Obywatelskiego 2023 w Rumi

 • od 1 do 29 kwietnia 2022 r. – składanie projektów przez mieszkańców oraz możliwość konsultacji z pracownikami urzędu.
 • od 9 do 16 maja 2022 r. – weryfikowanie przez pracowników urzędu złożonych projektów pod względem formalnym
 • od 17 maja do 15 lipca 2022 r. – weryfikowanie przez pracowników urzędu złożonych projektów pod względem merytorycznym
 • 5 sierpnia 2022 r. – ogłoszenie listy projektów pozytywnie zweryfikowanych, które zostaną poddane pod głosowanie
 • Od 12 do 26 września 2022 r. – elektroniczne i papierowe głosowanie
 • 11 października 2022 r. – ogłoszenie wyników podczas uroczystej gali.

Jak zgłosić swój pomysł do Budżetu Obywatelskiego?

Wnioskodawca, który zdecydował, jaki projekt bądź projekty chce złożyć, powinien wypełnić formularz zgłoszeniowy i zebrać 20 podpisów na liście poparcia. Druki są dostępne na stronie rumia.budzet-obywatelski.org (wersja elektroniczna) oraz w Biurze Obsługi Mieszkańców (wersja papierowa). Komplet dokumentów można złożyć na kilka sposobów:

Weryfikacja projektów

Na etapie weryfikacji formalnej pracownicy urzędu miasta sprawdzą kompletność dokumentacji, natomiast na etapie weryfikacji merytorycznej zaopiniują celowość projektu. Przedsięwzięcie musi być ogólnodostępne (w tym dla osób z niepełnosprawnościami), technicznie wykonalne, a także mieścić się w przewidzianej dla swojej kategorii kwocie. Równocześnie projekt nie może mieć komercyjnego charakteru czy kolidować z działaniami realizowanymi przez urząd miasta.

Jak wypromować swój pomysł?

Każdy pozytywnie zweryfikowany projekt pojawi się na platformie rumia.budzet-obywatelski.org wraz z opisem oraz materiałami graficznymi bądź filmowymi przygotowanymi przez wnioskodawcę. Pomysłodawca może też odebrać w urzędzie miasta ulotki i plakaty propagujące jego inicjatywę. Dobrą praktyką jest również promowanie projektu w mediach społecznościowych.

Głosowanie i ogłoszenie wyników (11 października 2022 r.)

Głosowanie odbywa się w formie papierowej (urny i karty do głosowania dostępne w wyznaczonych punktach) i elektronicznej (poprzez platformę www.rumia.budzetobywatelski.org). Każdy, kto oświadczy, że jest mieszkańcem Rumi, może zagłosować na maksymalnie trzy projekty – po jednym z każdej kategorii.

Ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej gali, zaplanowanej na 11 października. Równocześnie zostaną one opublikowane w internecie.

Kiedy zostaną zrealizowane projekty Budżetu Obywatelskiego 2023?

Realizacja projektów prospołecznych musi nastąpić w ciągu 12 miesięcy, natomiast w przypadku projektów inwestycyjnych i zielonych okres ten może zostać wydłużony do 24 miesięcy. Co bardzo istotne – wnioskodawca może, ale nie musi, być realizatorem swojego projektu. Zgodnie z przepisami dotyczącymi zamówień publicznych wybór wykonawcy pozostaje w gestii urzędu miasta bądź jednostki organizacyjnej odpowiedzialnej za realizację przedsięwzięcia.

Jakie projekty wygrały w 2022 roku?

https://tymczasemwrumi.pl/2021/10/12/budzet-obywatelski-2022-w-rumi-15-mln-zlotych-do-wydania-przez-mieszkancow-projekty/

Co jeszcze dzieje się w Rumi?

Daj znać innym mieszkańcom!


Co sądzisz na ten temat?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.