Dla mieszkańcaProblemy mieszkańców

O pielęgnacji drzew w Rumi

O pielęgnacji drzew w Rumi
Reklama Reklama

“Kto odpowiada za prace związane z przycinaniem drzew w Rumi? Ile kosztują?” – to pytania, na które odpowiedzi bardzo często poszukują mieszkańcy Rumi. Sprawdźcie wyjaśnienia poniżej. 🙂

W 2022 roku w przycinaniem i pielęgnacją drzew w Rumi zajmuje się firma „Usługi Leśne i Pielęgnacja Zieleni – Janusz Tobiański”. W ostatnich tygodniach pracowników tego przedsiębiorstwa można było uświadczyć między innymi na ulicy Warszawskiej, Pomorskiej, Dąbrowskiego czy Dębogórskiej, gdzie pozbywali się zbyt długich i obumarłych gałęzi, jemioły oraz innych pasożytów.

Efekt “przed i po” na ul. Warszawskiej w Rumi. (fot. UM Rumia)

Przycinka drzew służy nie tylko poprawie estetyki wspólnej przestrzeni, ale i dobru tych roślin. Pierwotnie te żywe istoty radziły sobie same, zrzucając gałęzie po wytworzeniu się tzw. tylców. Ten naturalny proces trwa jednak bardzo długo, a w miejskiej przestrzeni efekt musi pojawiać się szybko, głównie ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców – wyjaśnia Janusz Tobiański, właściciel firmy.

Każde cięcie może mieć negatywny wpływ na rozwój drzewa, a nawet skrócić jego życie. Należy dokonywać go tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Maksymalny zakres prac jest odgórnie określony w ustawie o ochronie przyrody. Zgodnie z prawem usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony drzewa stanowi jego uszkodzenie, a usunięcie 50% gałęzi jest traktowane jako zniszczenie rośliny.

Jakości przycięcia nie można określić w centymetrach. Trzeba mieć wyczucie estetyki i poczucie odpowiedzialności za to, co się robi. Fachowcowi wystarczy podejść pod drzewo, aby ocenić: „O, tutaj jest gałązka do przycięcia, tu jemioła, tu jakiś grzyb. To trzeba usunąć, to skrócić, a reszta zostaje, żeby nie robić krzywdy temu drzewku”. Te prace muszą być wykonane na tyle, ile potrzeba – tłumaczy Janusz Tobiański. – Każde drzewo jest inne, do każdego podchodzimy inaczej. Wielokrotnie się zdarzało, że patrząc z ziemi w koronę drzewa, nie zauważyliśmy wielu rzeczy. Dopiero wchodząc na drzewo, a wykonuję to osobiście od wielu lat, udawało się dostrzec dodatkowe pęknięcia, rozłamania czy nawet określone zagrożenia. Zdarzało się nawet, że ze względów bezpieczeństwa konieczne okazywało się usunięcie znacznej części drzewa, choć z perspektywy stojącego na chodniku człowieka nic na to nie wskazywało – tłumaczy fachowiec.

fot. Urząd Miasta Rumi

W 2022 roku Rumia przeznaczy na przycinkę miejskich drzew około 300 tysięcy złotych. Wynajęta firma dwukrotnie dokona również nawożeń oraz będzie regularnie podlewać rośliny.

Odśnieżanie chodników i ulic w Rumi

W wiadomościach na fanpage’u TwR często pytacie mnie o odśnieżanie chodników i ulic w Rumi. Poświęciłem temu tematu dwa osobne wpisy. Zachęcam do zapoznania się poniżej:

(wpis opracowałem na podstawie materiałów opublikowanych przez Urząd Miasta Rumi)

Reklama Reklama

O czym jeszcze mówi się w Rumi?

Daj znać innym mieszkańcom!


Co sądzisz na ten temat?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.