Boża Przystań w Rumi. „Są wśród nas osoby, dla których życie nie było łaskawe”

Boża Przystań w Rumi. „Są wśród nas osoby, dla których życie nie było łaskawe”
Reklama
Reklama

Łaźnia “Boża Przystań” w Rumi to szansa dla ubogich oraz bezdomnych na powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Miejsce z całą pewnością zasługuje na reklamę i wsparcie od mieszkańców. 🙂


(wpis ukazał się po raz pierwszy na blogu w maju 2020 roku i został zaktualizowany: 24 listopada 2022 r.)

Boża Przystań w Rumi

Łaźnia „Boża Przystań” mieści się w Rumi przy ul. Abrahama 15. Placówka ma charakter charytatywny, a jej funkcjonowanie jest oparte o pracę wolontariuszy. W założeniu jest to miejsce dla osób ubogich oraz bezdomnych, gdzie będą mogli umyć się, ogolić się oraz przebrać w czyste ubrania. Wszystko po to, aby móc wrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie: spotkaniach, relacjach, komunikacji z drugim człowiekiem. Projekt jest współtworzony przez Salezjańską Fundację „Zwiastowanie”.

Prace nad powstaniem „Przystani” ruszyły na początku marca 2020 r. Lokal w którym znajduje się obecnie łaźnia, przez 12 lat stał niezagospodarowany. Nieszczelny dach i komin sprawiły, że pomieszczenia stały się bardzo zawilgocone i zagrzybione. Ściany i sufity wymagały generalnego remontu, podobnie jak elewacja i okna witrynowe. Nowi gospodarze zmuszeni byli wykonać nowe instalacje: grzewczą, wentylacyjną i hydrauliczną. 

Do prac remontowych zgłosili się ochotnicy oraz grono wolontariuszy. Łaźnia powstała wyłącznie dzięki środkom pozyskanym od darczyńców. Na wyremontowanie i funkcjonowanie lokalu została zorganizowana zbiórka środków, dzięki której zdobyto 30 000 zł. Z pomocą finansową dla Przystani i jej podopiecznych przyszli proboszczowie rumskich Parafii, gwarantując wspólne pokrycie comiesięcznej opłaty za wynajem lokalu. 

Oficjalne otwarcie łaźni „Boża Przystań” odbyło się 4 czerwca 2020 roku.

Jak pomaga Boża Przystań w Rumi?

W idei “Bożej Przystani” w Rumi nie chodzi jednak tylko o “okazję do wzięcia prysznica”. Łaźnia ma być dla potrzebujących także szansą do spotkania życzliwych ludzi, wspólnej modlitwy i wsparcia. Inicjatywę w przeszłości wsparł finansowo i pobłogosławił sam papież Franciszek.

Cele łaźni Boża Przystań – w 6 punktach:

  1. Pomoc w przywracaniu godności osobom żyjącym w ubóstwie oraz pozostającym w kryzysie bezdomności.
  2. Zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób ubogich oraz pozostających w kryzysie bezdomności, niezaradnym życiowo, uwikłanym w różnego typu uzależnienia.
  3. Stworzenie miejsca, w którym mogliby zadbać o higienę osobistą, otrzymać czyste ubranie- tak, aby nie wyróżniać się spośród społeczeństwa.
  4. Zapewnienie możliwości nowego zaistnienia w społeczeństwie, zwiększenie szansy na możliwość podjęcia pracy, poszerzenie horyzontów.
  5. Pomoc w wyprowadzaniu z uzależnień, złych nawyków, niedostosowanych społecznie zachowań,  poprzez wskazanie i doprowadzanie do miejsc profesjonalnej pomocy społecznej, terapii uzależnień, wspieranie merytoryczne poprzez przyjazne  towarzyszenie osobom zmagającym się z uzależnieniami oraz przechodzącymi kryzysy.
  6. Zaproszenie i włączenie w ideę wolontariatu osób wychodzących z kryzysów zachowań, zaangażowanie ich w służbę innym potrzebującym.

Wsparcie od mieszkańców

„Wszystkich, którym pomoc osobom najuboższym, niezaradnym życiowo oraz bezdomnym leży na sercu zapraszamy do włączenia się w to nasze wspólne dzieło. Potrzebujemy wsparcia ludzi dobrej woli, aby Boża Przystań mogła służyć tym którzy z niej korzystają.”

Osoby chcące wesprzeć finansowo funkcjonowanie Bożej Przystani w Rumi mogą to zrobić poprzez:

(Od 4 lutego 2022 r podmiotem prawnym Bożej Przystani jest Fundacja „Z Miłości”, KRS 0000939554, NIP 588 24 76 195)

Pieniądze przekazane na rzecz Bożej Przystani w Rumi zostaną wydane na:

  • Poprawę warunków egzystencjalnych podopiecznych

– Staramy się poprawiać warunki egzystencjalne osób w kryzysie bezdomności oraz ubogich poprzez zakup: plecaków, kocy, śpiworów, zakup biletów komunikacji miejskiej. Finansujemy też ich podróże do ośrodków terapii z uzależnień. Opatrujemy ich drobne skaleczenia, rany. Zaopatrujemy w środki okażające, kompresy, gaziki, bandaże, plastry, maści przeciw świerzbowi, przeciw grzybicy, środki odwszawiające.

  • Zaopatrzenie podopiecznych w bieliznę, odzież i obuwie

– Nasi ubodzy nie mają własnej, czystej bielizny i odzieży na zmianę. Po kapieli każdy otrzymuje czyste skarpety i slipki oraz resztę odzieży ( swetry, t-shirty, spodnie, podkoszulki, kalesony, kurtki, czapki, rękawice zimą)i i obuwie, w zalezności od indywidualnych potrzeb.

  • Zakup środków kosmetyczno-higienicznych, chemicznych i dezynfekujących

– Jako łaźnia zapewniamy naszym ubogim Przyjaciołom: mydła w płynie, żele dokąpieli, pianki do golenia , kremy po goleniu, maszynki jednorazowe do golenia, dezodoranty, grzebienie, gąbki, obcinaczki do paznokci, szczoteczki i pasty do zębów, żele i płyny do dezynfekcji rąk, podłóg, płyny do podłóg, odświeżacze powietrza, papier toaletowy, ręczniki papierowe, worki do śmieci, maszynki do strzyżenia włosów itp. Środki te są niezbędne aby Boża Przystań mogła pełnić swoją rolę: łaźni dla osób bezdomnych i ubogich.

  • Środki spożywcze i naczynia jednorazowe

– Nasi podopieczni gdy przychodzą są bardzo zziębnięci, częstujemy ich gorącymi napojami (kawa, herbata), wodą mineralną oraz kruchymi ciasteczkami, które bardzo często są ich pierwszym posilkiem. Do serwowania napojów niezbedne są kubeczki jednorazowe, mieszadełka, łyżeczki i talerzyki jednorazowe. Kupujemy kawę, herbatę, cukier

  • Koszty utrzymania Bożej Przystani

– Kwota ta obejmuje miesieczne wydatki: wynajmu lokalu, opłaty za media (woda, prąd, wywóz śmieci) oraz wynagrodzenie koordynatora wraz z opłata ZUS. Są to niezbędne koszty potrzebne do funkcjonowania Bożej Przystani – łaźni dla bezdomnych.

Więcej informacji

Kontakt z prowadzącymi Bożą Przystań w Rumi: tel. 500 488 255. Losy Bożej Przystani w Rumi można na bieżąco śledzić na często aktualizowanym fanpage’u: facebook.com/BozaPrzystanRumia. Polecam. 🙂

Społeczna lodówka w Rumi

Jakiś czas temu w Rumi stanęła specjalna lodówka, do której mieszkańcy mogą wkładać jedzenie dla potrzebujących. Sprawdź gdzie się znajduje i jakie produkty są potrzebne.

(wpis opracowałem z wykorzystaniem materiałów Bożej Przystani w Rumi oraz Urzędu Miasta Rumi)


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *