Co buduje się w Rumi? Inwestycje, remonty, przebudowy

“Czy wiadomo coś o…”, “A co z…”, “Co dzieje się z…”. Pytania o inwestycje w Rumi to znaczna część wiadomości prywatnych i komentarzy od czytelników bloga. Odpowiedzi na część z nich znajdziecie poniżej! Sprawdźcie trwające i zakończone remonty oraz budowy.

Jeśli przybyłeś tu z fanpage’u Tymczasem w Rumi – wpisy na blogu (WWW) pojawiają się jeszcze częściej, niż te na Facebooku! Zachęcam do regularnych odwiedzin!

Swój wpis opracowałem m.in. na podstawie komunikatu Urzędu Miasta Rumi z 06.02.2023 r. i innych materiałów pochodzących od deweloperów/prywatnych firm.

Rewitalizacja Góry Markowca

Budowa Góry Markowca w Rumi
Rewitalizacja Góry Markowca fot. Urząd Miasta Rumi

Wykonawca prowadzi prace związane z budową konstrukcji stalowej wieży widokowej oraz ścianki wspinaczkowej.

– Już na wiosnę będziemy mogli zobaczyć nowe oblicze Góry Markowca. Bardzo się cieszę, że powstanie ogólnodostępny teren rekreacyjny, spełnia się kolejne marzenie mieszkańców Rumi. Miłośnicy historii także będą usatysfakcjonowani, bo zamontowane zostaną tablice edukacyjno-informacyjne oraz odrestaurowany zostanie schron. Chciałbym również uspokoić wszystkich mieszkańców i zapewnić, że na tym terenie zamontowany zostanie monitoring – mówi radny dzielnicy Tomasz Urbaniak-Dzienisz.

Dofinansowanie zdobyte na tę inwestycję wyniosło przeszło 2,3 mln zł.

Budowa mieszkań komunalnych przy ul. Reja

Reklama Reklama

W budynku A2 zakończono murowanie ścian piętra, natomiast w budynku B zakończono murowanie ścian piętra i wykonano strop nad parterem.

W ramach inwestycji powstaną dwa bloki mieszkalne. Znajdą się w nich łącznie 72 lokale (maksymalnie czteropokojowe) z balkonami lub tarasami, a także wózkarnie, pomieszczenia gospodarcze i windy. Bloki będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wokół budynków nie zabraknie ciągów pieszych, dróg, miejsc parkingowych, placu zabaw, ławek, oświetlenia, wiat śmietnikowych oraz urządzonej zieleni, w tym ogrodów deszczowych.

Szacowany koszt całej inwestycji to ponad 18,9 mln zł, z czego 15 mln pokryje zdobyte na ten cel dofinansowanie.

budowa mieszkan komunalnych reja
Budowa mieszkań komunalnych przy ul. Reja, fot. Urząd Miasta Rumi

Budowa węzła integracyjnego Centrum

Trwa budowa chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Grunwaldzkiej, a także budowa ciągu pieszo-rowerowego przy ul. Starowiejskiej (do ul. Abrahama). Przebudowywany jest również układ drogowy w rejonie dworca kolejowego.

Reklama Reklama

Dofinansowanie zdobyte na tę inwestycję wyniosło niemal 4,6 mln zł.

Budowa węzła integracyjnego Centrum
Budowa węzła integracyjnego Centrum fot. Urząd Miasta Rumi

Budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego przy placu Kaszubskim

Wykonano docieplenie elewacji budynku i rozpoczęto prace sanitarne wewnątrz obiektu. Wszystkie roboty budowlane mają się zakończyć w kwietniu tego roku.

W ramach inwestycji powstanie dom dla 23 dorosłych rumian za znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z czego 8 osób będzie mogło w nim przebywać całodobowo, a kolejnych 15 tylko za dnia.

Łączna wartość zadania to ponad 5 mln zł. Na realizację całej inwestycji miasto zdobyło dofinansowanie w wysokości 2,8 mln zł.


Budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego przy placu Kaszubskim
Budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego przy placu Kaszubskim (fot. Urząd Miasta Rumi)

Rewitalizacja schronu na Górze Markowca

Trwają prace związane z wykonaniem okopu ziemnego i rowu dobiegowego. Równocześnie z wnętrza schronu wybierana jest ziemia. Inwestycja realizowana z Budżetu Obywatelskiego.

Rewitalizacja-schronu-na-Gorze-Markowca w Rumi

Remont parkingu przy cmentarzu komunalnym

Trwają prace wykończeniowe i nanoszenie poprawek.

Ostatecznie, otwarcie pętli Cmentarz Komunalny w Rumi i przywrócenie ruchu pojazdów oraz stałych tras autobusów odbędzie się 7 lutego 2023 r. Tym samym, autobusy linii 86 oraz 288 ponownie, w obu kierunkach, kursować będa ul. Górniczą, z pominięciem Hutniczej i Włókienniczej. Przystanek Cmentarz Komunalny w Rumi usytuowany jest teraz w nowym miejscu, bliżej wyjścia z bramy cmentarza.

Modernizacja parkingu przy cmentarzu komunalnym fot. Urząd Miasta Rumi

Kiedy powstanie przystanek SKM Rumia Biała Rzeka?

Czy i kiedy zostanie zbudowany nowy przystanek SKM Trójmiasto w Rumi, pod nazwą “Rumia Biała Rzeka”? Wiadomości, które pojawiają się na ten temat, zamieszczam we wpisie: Kiedy powstanie przystanek SKM Rumia Biała Rzeka?.

Nowe osiedle przy Górze Markowca? Deweloper pokazał wizualizacje

Firma Euro Styl prowadzi budowę nowego osiedla w Rumi. Budynki powstaną w sąsiedztwie przebudowywanej Góry Markowca, na ul. Wyżynnej.

Budowa nowej siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

Trwają prace związane z wykonaniem pierwszego etapu dokumentacji, czyli koncepcji obiektu wraz z zagospodarowaniem terenu. Prawdopodobnie w czerwcu urząd miasta uzyska pozwolenie na budowę.

– Pracujemy nad tym, aby na czas budowy przenieść się do tymczasowej siedziby, jaką będzie prawdopodobnie biurowiec byłej fabryki urządzeń okrętowych. Niemniej już dziś mogę zapewnić, że po wybudowaniu nowej siedziby sprawy z zakresu usług społecznych i wypłat świadczeń w końcu będzie można załatwić w jednym miejscu, w komfortowych warunkach – podkreśla Gabriela Konarzewska, dyrektor MOPS-u.

Budowa nowej siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
Budowa nowej siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej fot. Urząd Miasta Rumi

Budowa nowej siedziby dla strażaków

Nowa siedziba Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Rumi ma powstać u zbiegu ul. Fredry i Reja.

Wykonana została dokumentacja projektowa obiektu oraz uzyskano pozwolenie na budowę. Prawdopodobnie w styczniu 2024 roku przeprowadzone zostanie postępowanie przetargowe na realizację inwestycji. Oddanie siedziby do użytkowania planowane jest do końca 2026 roku.

Zgodnie z projektem wokół strażnicy pojawią się: plac do ćwiczeń, miejsca parkingowe, boisko wielofunkcyjne, bieżnia tartanowa, ścianka wspinaczkowa i mała architektura. Część infrastruktury rekreacyjno-sportowej będzie ogólnodostępna.

Budowa nowej siedziby Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Rumi zostanie sfinansowana z budżetu państwa. Urząd Miasta Rumi, w ramach współpracy ze Starostwem Powiatowym w Wejherowie, przekaże na budowę strażnicy grunty i odkupi z 99-procentową bonifikatą obecną siedzibę jednostki ratowniczo-gaśniczej zlokalizowaną przy pl. Kaszubskim.

Budowa nowej siedziby dla strażaków
Budowa nowej siedziby dla strażaków, fot. Urząd Miasta Rumi

Budowa Biblioteki Kaszubskiej

Zakończono montaż urządzeń sanitarnych i armatury, okładzin ściennych w toaletach i posadzek w kilku pomieszczeniach. Wykonano również schody zewnętrzne i podjazd. Na ukończeniu są roboty malarskie wewnątrz obiektu. Trwa montaż wykładzin.

Budowa Biblioteki Kaszubskiej
Budowa Biblioteki Kaszubskiej fot. Urząd Miasta Rumi

Adaptacja terenu przy ul. Katowickiej

W ramach przedsięwzięcia powstała m.in. ścieżka spacerowa, ogrodzenie, posadzono blisko 700 roślin, zainstalowano tablice edukacyjne, zamontowano system nawodnienia, ławki, stoły, stojaki na rowery oraz kosze na odpady umożliwiające ich segregację.

Teren zostanie udostępniony mieszkańcom na wiosnę. Do tego czasu obiekt pozostanie zamknięty, aby wytyczone ścieżki mogły ulec naturalnemu utwardzeniu.

Dodatkowo w pierwszej połowie roku wymieniony zostanie chodnik prowadzący do ogródka, pojawi się również oświetlenie.

– Obszar, na którym jeszcze do niedawna stał niszczejący prywatny pustostan, zmienił się w ogólnodostępny plac edukacyjno-rekreacyjny. Jest to kolejna inwestycja, której celem jest nie tylko poprawa estetyki w przestrzeni publicznej, ale i zwiększenie powierzchni terenów zieleni. Proces pozyskania i uporządkowania tej działki był bardzo praco- i czasochłonny, ale zasada „nigdy się nie poddawaj” doprowadziła nas do sukcesu – podkreśla Ariel Sinicki, wiceburmistrz do spraw inwestycji.

Adaptacja terenu przy ul. Katowickiej fot. Romuald Król Przedmieścia, zdjęcie czytelnika

Zakup mieszkań dla seniorów i niepełnosprawnej młodzieży

Miasto zakupiło przy ul. Jeziornej dwa wykończone pod klucz mieszkania chronione, w których zamieszka łącznie 7 osób z niepełnosprawnościami. Lokale zostały wyposażone w zabudowy, meble, urządzenia i niezbędne do codziennego funkcjonowania sprzęty.

Mieszkanie chronione jest formą pomocy społecznej przygotowującą osoby tam przebywające do prowadzenia samodzielnego życia lub wspomagającą te osoby w codziennym funkcjonowaniu. Pierwsi lokatorzy zostaną wytypowani podczas rekrutacji realizowanej do połowy tego roku.

Jedno z zakupionych mieszkań będzie pełnić funkcję treningową. Pełnoletnia niepełnosprawna młodzież opuszczająca rumskie placówki opiekuńczo-wychowawcze właśnie w tym lokalu ma pod okiem trenerów socjalnych przygotowywać się do samodzielnego życia.

Drugie mieszkanie zostało zakupione z myślą o niepełnosprawnych seniorach wymagających opieki bądź wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Tym samym beneficjenci nie będą zmuszeni korzystać np. z domów opieki. Koordynatorzy będą prowadzić w lokalu różnego rodzaju terapie i warsztaty.

Łączna wartość zadania to ponad 1,3 mln zł. Miastu udało się zdobyć na ten cel ministerialne dofinansowanie w wysokości prawie 1,1 mln zł.

Mieszkania dla seniorów i niepełnosprawnej młodzieży
Mieszkania dla seniorów i niepełnosprawnej młodzieży fot. Urząd Miasta Rumi

Trefl inwestuje w Rumi! Umowa podpisana!

Trefl S.A., jeden z największych w Europie producentów puzzli, wybuduje w Rumi swoje centrum logistyczne. Przedsiębiorstwo podpisało umowę na zakup działek przy ulicy Północnej o łącznej powierzchni przekraczającej 9 hektarów.

Nowa kamienica w Rumi Janowie

W centrum Rumi Janowa powstaje nowa kamienica, nosząca nazwę “Valor”. Będą się w niej mieściły 42 mieszkania. Teren został już ogrodzony i zabezpieczony przez dewelopera, firmę Pomorskie Domy. Kliknij, aby przeczytać cały wpis poświęcony na ten temat.

Budowa „Park 4 Bike” przy Szkole Podstawowej nr 1

Pracownicy urzędu miasta oczekują na uzgodnienia konserwatorskie, aby móc uzyskać pozwolenie na budowę. Celem inwestycji jest stworzenie zadaszonego, monitorowanego, oświetlonego parkingu rowerowego przy ul. Kościelnej, tuż obok miejskiego targowiska. Inwestycja realizowana z Budżetu Obywatelskiego.

Budowa „Park 4 Bike” przy Szkole Podstawowej nr 1
Budowa „Park 4 Bike” przy Szkole Podstawowej nr 1, fot. Urząd Miasta Rumi

Montaż inteligentnych śmietników

Urząd miasta zakończył prace związane z montażem inteligentnych śmietników na wybranych osiedlach Rumi. Urzędnicy spotkali się z mieszkańcami, aby przedstawić instrukcję obsługi urządzeń oraz omówić zagrożenia wynikające z ewentualnego braku poprawy segregacji odpadów.

W ramach pilotażowej inwestycji na terenie miasta zainstalowano sześć tak zwanych gniazd z inteligentnymi pojemnikami. Pięć gniazd stanęło przy budynkach administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Janowo”, a jedno przy budynkach wielorodzinnych zarządzanych przez miasto.

System pozwala przypisać ilość i rodzaj generowanych odpadów do konkretnego lokalu. Objęci programem mieszkańcy otrzymali komplet spersonalizowanych naklejek z kodami kreskowymi odpowiednimi dla każdego mieszkania i rodzaju odpadów.

– Program pozwoli na bieżąco kontrolować masę wytwarzanych odpadów z podziałem na frakcję, ale i zlikwiduje anonimowość oraz zbiorową odpowiedzialność, przez co zmotywuje rumian do segregacji odpadów – przekonuje urząd miasta w komunikacie prasowym.

Koszt inwestycji to blisko 5,4 mln zł. Miasto zdobyło na ten cel dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych w wysokości 4,75 mln zł.

PEWiK z nowoczesnym laboratorium w Rumi

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni otworzyło w Rumi nową bazę. Obiekt, którego powierzchnia użytkowa wynosi blisko 2400 metrów kwadratowych, znajduje się przy ul. Dąbrowskiego w Janowie.

fot. PEWIK Gdynia

Zmiany w Galerii Rumia

Galeria Rumia nadal walczy o klienta. Po przedłużeniu umowy najmu z firmą Biedronka i drogerią Rossman, pojawiają się nowi najemcy, między innymi sklep Action, Sinsay czy House. Sprawdź osobny wpis na ten temat (kliknij, aby przejść).

(mat. prasowe)

W Galerii Rumia przebudowuje się sklep Pepco, który będzie nieczynny do 28 marca 2023 roku.

Budżet Obywatelski 2023 w Rumi. Znamy projekty, które wygrały!

W październiku poznaliśmy wyniki dziewiątej edycji Budżetu Obywatelskiego w Rumi! Mieszkańcy ponownie zdecydowali, na co przeznaczyć 1,5 miliona złotych z gminnego budżetu. Na projekty o charakterze inwestycyjnym, społecznym lub ekologicznym można było głosować do 26 września. Sprawdź, jakie projekty zostaną zrealizowane od 2023 roku (kliknij, aby przejść).

Kiedy zostaną otwarte pawilony handlowe przy ul. Pomorskiej?

Pawilony handlowe przy ul. Pomorskiej pozostają zamknięte od pożaru, czyli od kwietnia 2022 r. Swoje lokale prowadziły tam m.in. sieci Rosmann i Pepco, cieszące się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców.

Co dalej z Błoniami Janowskimi w Rumi?

Co wiadomo o budowie Błoń Janowskich w Rumi? Kiedy łąki przy Pomorskiej i Dębogórskiej zostaną zabudowane? Informacje na ten temat zbieram w poniższym wpisie: Co dalej z Błoniami Janowskimi w Rumi? (kliknij, aby przejść)

Będzie nowe osiedle w Rumi. W zamian – remont brzegu Zagórskiej Strugi.

Deweloper Inpro zbuduje nowe osiedle, nazwane “Rumia Centralna”. Znamy pierwsze wizualizacje projektu. Przy okazji budowy, “metamorfozę” przejdzie także fragment brzegu Zagórskiej Strugi.

Co buduje się na ul. Grunwaldzkiej? Będzie nowy sklep?

Na ul. Grunwaldzkiej w Rumi od pewnego czasu powstaje nowy budynek handlowo-usługowy. Inwestorem budowy jest firma TERG S.A.. Więcej o niej w osobnym wpisie.

Inwestycje i budowy na terenie Rumi

Jakie inwestycje zaplanowano w Rumi? Co buduje się w mieście Rumia? Sprawdźcie wiadomości o inwestycjach, przetargach, remontach, modernizacjach i nowych miejscach biznesowych w Rumi.

Reklama Reklama

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

4 Comments

  1. Reklama Reklama
  2. Przy okazji rewitalizacji Góry Markowca została zdewastowana ulica Podgórska i Wałowa, my mieszkańcy czekamy na naprawę tych ulic.

  3. Te śmietniki inteligentne to jakiś dramat i bat na mieszkańców… jak chcecie sobie zakładać kajdany na ręce to wnoście o kolejne śmietniki…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *