Reklama Reklama

Co buduje się w Rumi? Inwestycje, remonty, przebudowy

“Czy wiadomo coś o…”, “A co z…”, “Co dzieje się z…”. Pytania o inwestycje w Rumi to znaczna część wiadomości prywatnych i komentarzy od czytelników bloga. Odpowiedzi na część z nich znajdziecie poniżej! Sprawdźcie trwające i zakończone remonty oraz budowy.

Reklama Reklama

Jeśli przybyłeś tu z fanpage’u Tymczasem w Rumi – wpisy na blogu (WWW) pojawiają się jeszcze częściej, niż te na Facebooku! Zachęcam do regularnych odwiedzin!

Swój wpis opracowałem m.in. na podstawie komunikatów Urzędu Miasta Rumi oraz innych materiałów pochodzących od deweloperów/prywatnych firm.

We wpisie znajdziesz informacje o następujących inwestycjach w Rumi:

 • Rewitalizacja Góry Markowca
 • Budowa nowoczesnego budynku społecznego dla seniorów
 • Budowa hal sportowych przy Czwórce i Szóstce
 • Kiedy powstanie przystanek SKM Rumia Biała Rzeka?
 • Budowa węzła integracyjnego Centrum
 • Budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego „COM” przy Placu Kaszubskim
 • Stworzenie miniparku przy ul. Malinowej
 • Nowe oblicze osiedla przy ul. Reja
 • Budowa nowej siedziby MOPS-u
 • Budowa „Park 4 Bike” przy Szkole Podstawowej nr 1
 • Budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 7
 • Co powstanie pomiędzy Agatą Meble, a Decathlonem w Rumi?
 • Modernizacja ul. Abrahama
 • Modernizacja układu drogowego przy ul. Ks. Lucjana Gierosa
 • Remont ul. Torowej
 • Budowa tężni solankowej przy ul. Różanej
 • Trefl inwestuje w Rumi! Umowa podpisana!
 • Zielone przystanki
 • Zmiany w Galerii Rumia
 • Będzie nowe osiedle w Rumi. W zamian – remont brzegu Zagórskiej Strugi.

Rewitalizacja Góry Markowca

Trwa montaż małej architektury oraz konstrukcji do street workoutu, równocześnie wykonywane są schody terenowe i zabudowa wieży widokowej.

Całkowite zakończenie inwestycji planowane jest na październik.

Reklama Reklama

Wartość całej rewitalizacji Zagórza i Góry Markowca to ponad 28 mln zł, z czego blisko 13 mln zł, uwzględniając działania społeczne, stanowi zdobyte przez urząd unijne dofinansowanie.

Budowa nowoczesnego budynku społecznego dla seniorów

Trwają prace ziemne oraz budowa płyty fundamentowej.

Dzięki wygranej Rumi w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) na gminnej działce zlokalizowanej w obrębie ul. Reja, Nałkowskiej i Sędzickiego powstanie budynek komunalny realizowany w technologii przyszłości. W obiekcie znajdzie się 28 mieszkań dostosowanych do potrzeb seniorów.

– W konkursie uzyskaliśmy pierwszą lokatę, zdobywając największą liczbę punktów w zakresie budownictwa senioralnego. Wkrótce NCBR wybuduje taki wzorcowy, pilotażowy budynek dla seniorów, do którego starsze osoby będą mogły się przeprowadzić i samodzielnie w nim mieszkać. Inwestycja zawiera wiele nowatorskich rozwiązań, które trzeba będzie przetestować. Budynek ma być samowystarczalny energetycznie, woda szara będzie wracała do obiegu, pojawi się też przestrzeń do integracji, sporo zieleni wokół, gabinet lekarski. To będzie należący do miasta budynek wyposażony i zaprojektowany typowo z myślą o seniorach, wspólna przestrzeń służąca integracji mieszkańców – wyjaśnia Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Koszt budowy pokryje NCBR, gmina w ramach wkładu własnego zapewni działkę oraz sfinansuje budowę chodników, miejsc parkingowych oraz realizację zorganizowanej zieleni.

Reklama Reklama

Inwestycja powinna zostać oddana do użytkowania jeszcze w tym roku.

fot. Urząd Miasta Rumi

Budowa hal sportowych przy Czwórce i Szóstce

Rozpoczęło się projektowanie dwóch hal sportowych o łącznej wartości niespełna 10 milionów złotych. Nowoczesne obiekty pojawią się przy Szkole Podstawowej numer 4 oraz Szkole Podstawowej numer 6 i będą wyposażone między innymi w poliuretanową nawierzchnię, boiska o wymiarach 40 × 20 metrów, a także łączniki, zaplecza oraz szatnie. Zakupione zostaną również przenośne sceny umożliwiające organizację na halach uroczystości oraz imprez szkolnych.

Obie hale mają zostać wybudowane do końca 2024 roku. Realizacja tych inwestycji stała się możliwa dzięki zdobyciu dofinansowania w kwocie ok. 5 mln zł w ramach ministerialnego programu Olimpia.

– Czekamy również na rozstrzygnięcie konkursu dotacyjnego, dzięki któremu przy Szkole Podstawowej nr 7 może powstać boisko, oraz innego konkursu grantowego na budowę sali gimnastycznej przy tej placówce. To wszystko świetnie wpisuje się w koncepcję rozbudowy przyszkolnego kompleksu Siódemki – informuje Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

fot. Urząd Miasta Rumi

Kiedy powstanie przystanek SKM Rumia Biała Rzeka?

Czy i kiedy zostanie zbudowany nowy przystanek SKM Trójmiasto w Rumi, pod nazwą “Rumia Biała Rzeka”? Wiadomości, które pojawiają się na ten temat, zamieszczam we wpisie: Kiedy powstanie przystanek SKM Rumia Biała Rzeka?.

Budowa węzła integracyjnego Centrum

We wrześniu – po oklejeniu wiat autobusowych i rowerowych – nastąpi uroczyste otwarcie obiektu.

Reklama Reklama

W ramach inwestycji m.in. nastąpiła przebudowa ronda przy Castoramie, powstała droga rowerowa na odcinku od dworca do ul. Abrahama, zmodernizowana została pętla autobusowa i parking przy ul. Towarowej, pojawiły się też elementy małej architektury i urządzony został teren zielony.

Dofinansowanie zdobyte na tę inwestycję wyniosło niemal 4,6 mln zł.

fot. Urząd Miasta Rumi

Budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego „COM” przy Placu Kaszubskim

W przetargu wyłoniono firmę, która dostarczy meble i sprzęt do pomieszczeń budynku.

Po zakończeniu wszystkich prac powstanie dom dla 23 dorosłych rumian ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Obszerny parking ma służyć nie tylko mieszkańcom COM-u, ale i osobom korzystającym z usług bądź robiącym zakupy na Placu Kaszubskim.

Łączna wartość zadania to ponad 5 mln zł. Na realizację inwestycji miasto zdobyło dofinansowanie w wysokości 2,8 mln zł.

fot. Urząd Miasta Rumi

Stworzenie miniparku przy ul. Malinowej

Reklama Reklama

Wykonawca – firma Unigartex Agata Oleksy – rozpoczął prace, przewidywany termin zakończenia inwestycji to grudzień.

Teren jest oczyszczany z odpadów, odchwaszczany i wyrównywany. Od strony południowej zamontowane zostanie ogrodzenie, wykonawca wytyczy również 400-metrową ścieżkę spacerową. Pojawią się także lampy oświetleniowe oraz elementy małej architektury: stoły z siedziskami, ławki, stojaki na rowery, tablice dydaktyczne, kosze do segregacji odpadów oraz dystrybutory woreczków na psie odchody.

Dużym elementem inwestycji będą trawniki i nasadzenia, łącznie przybędzie ponad 2000 roślin: około 100 drzew liściastych (m.in. platany, jabłonie, głogi, buki, wiśnie i brzozy), przeszło 200 krzewów iglastych (m.in. jałowce i sosny), ponad 500 krzewów liściastych (m.in. róże i bukszpany, krzewuszki, hortensje, jaśminowce) oraz powyżej 1200 bylin i traw (m.in. miskanty, tulipany, bratki, hiacynty, szałwie, czosnki olbrzymie). Istniejące drzewa i krzewy zostaną uporządkowane.

fot. Urząd Miasta Rumi

Nowe oblicze osiedla przy ul. Reja

Trwa układanie instalacji elektrycznej w budynku A2 oraz montaż stolarki okiennej w budynku B2. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się najprawdopodobniej w drugim kwartale 2025 roku.

W ramach inwestycji powstaną dwa komunalne bloki mieszkalne. Znajdą się w nich łącznie 72 lokale (maksymalnie czteropokojowe) z balkonami lub tarasami, a także wózkarnie, pomieszczenia gospodarcze i windy. Bloki będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wokół budynków nie zabraknie ciągów pieszych, dróg, miejsc parkingowych, placu zabaw, ławek, oświetlenia, wiat śmietnikowych oraz urządzonej zieleni, w tym ogrodów deszczowych.

Szacowany koszt całej inwestycji to ponad 18,9 mln zł, z czego 15 mln pokryje zdobyte na ten cel dofinansowanie.

fot. Urząd Miasta Rumi

Budowa nowej siedziby MOPS-u

Prawdopodobnie w październiku zakończy się projektowanie obiektu wraz z okolicznym terenem. Budowa rozpocznie się po wyburzeniu dotychczasowej siedziby, która mieści się przy ul. Ślusarskiej.

Zgodnie z założeniami powierzchnia użytkowa budynku wyniesie około 1400 m2. Będzie to przestrzeń do pracy dla około 90 zatrudnionych. W nowej siedzibie znajdzie się m.in. winda i sanitariaty, wszystko w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wokół nowej siedziby powstanie parking, chodniki, tereny zielone i ogrodzenie. Dotychczasowe budynki MOPS-u, które znajdują się przy ul. Ślusarskiej, zostaną rozebrane.

Budowa „Park 4 Bike” przy Szkole Podstawowej nr 1

W wyniku postępowania przetargowego wyłoniono wykonawcę inwestycji.

Celem przedsięwzięcia jest stworzenie zadaszonego, monitorowanego, oświetlonego parkingu rowerowego na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 od ul. Świętopełka, niedaleko miejskiego targowiska.

Budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 7

Obiekt zostanie wyposażony w zestaw zabawowy typu „dżungla”, podwójną huśtawkę, linarium obrotowe, karuzelę oraz tablice edukacyjne. Zamontowane zostaną także ławki oraz kosze na śmieci.

Termin realizacji został przedłużony do 29 września z powodu konieczności usunięcia kolizji ze studzienką kanalizacyjną.

Celem inwestycji jest budowa ogólnodostępnego, bezpiecznego, funkcjonalnego i nowoczesnego placu zabaw, który pomoże w rozwoju psychoruchowym dzieci, w tym maluchów z niepełnosprawnościami.

Co powstanie pomiędzy Agatą Meble, a Decathlonem w Rumi?

W ostatnim czasie często pytacie mnie, czy mam jakieś wiadomości na temat budowy, która odbywa się przy ul. Jęczmiennej w Rumi. To tereny znajdujące się pomiędzy sklepami Agata Meble Decathlon, niedaleko Portu Rumia.

Wszystko wskazuje, że będzie to „Komfort”. Informacje na ten temat zbieram w osobnym wpisie.

Modernizacja ul. Abrahama

Rozpoczyna się modernizacja ul. Abrahama – na odcinku od ul. Starowiejskiej do mostku – polegająca na wymianie asfaltowej nawierzchni na kostkę. Remont zakończy się w październiku tego roku.

fot. Urząd Miasta Rumi

Modernizacja układu drogowego przy ul. Ks. Lucjana Gierosa

Zakończono roboty drogowe na ul. Ks. Lucjana Gierosa. W październiku zostaną zrealizowane prace związane z przycinką żywopłotów i uporządkowaniem okolicznej zieleni.

Trwa układanie nawierzchni jezdni na ul. Morskiej – na odcinku pomiędzy ul. Abrahama i ul. Dąbrowskiego.

Podmiotem odpowiedzialnym za wykonanie inwestycji jest Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A.

Koszt tego przedsięwzięcia pokrywany jest wyłącznie ze środków własnych gminy.

fot. Urząd Miasta Rumi

Remont ul. Torowej

Trwa układanie nawierzchni jezdni.

Podmiotem odpowiedzialnym za wykonanie inwestycji jest Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A.

fot. Urząd Miasta Rumi

Budowa tężni solankowej przy ul. Różanej

Podpisana została umowa na przygotowanie dokumentacji projektowej dotyczącej zagospodarowania terenu inwestycji – działki zlokalizowanej pomiędzy ul. Różaną, 1 Maja, Mackiewicza i Słowackiego.

Przedsięwzięcie będzie podzielone na trzy etapy: budowę tężni solankowej, remont boiska do piłki nożnej oraz budowę boiska wielofunkcyjnego.

fot. Urząd Miasta Rumi

Trefl inwestuje w Rumi! Umowa podpisana!

Trefl S.A., jeden z największych w Europie producentów puzzli, wybuduje w Rumi swoje centrum logistyczne. Przedsiębiorstwo podpisało umowę na zakup działek przy ulicy Północnej o łącznej powierzchni przekraczającej 9 hektarów.

Zielone przystanki

Realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego projekt zakłada demontaż kostki lub płyt chodnikowych wokół przystanków i posadzenie roślin, dzięki temu infrastruktura ma być bardziej przyjazna pasażerom i środowisku naturalnemu. W ramach inwestycji zmodernizowane zostaną dwa przystanki: przy ul. Derdowskiego oraz przy ul. Kosynierów. Wyłoniono wykonawcę, który ma zrealizować to zadanie do połowy października.

Przy ul. Derdowskiego zdemontowane zostanie betonowe podłoże, a teren zostanie przygotowany pod wykonanie nasadzeń – pojawią się m.in. pnącza, byliny oraz trawy ozdobne. Przy ul. Kosynierów zakres prac obejmuje odmalowanie wiaty przystankowej, ustawienie donic oraz wykonanie nasadzeń.

fot. Urząd Miasta Rumi

Zmiany w Galerii Rumia

Galeria Rumia wydała komunikat prasowy, w którym publikuje informacje m.in. na temat tego, jak często odwiedzają ją klienci. Zgodnie z jego treścią – jest lepiej, niż w poprzednich latach.

Centrum nadal walczy o klienta. Po przedłużeniu umowy najmu z firmą Biedronka i drogerią Rossman, pojawiają się nowi najemcy, między innymi sklep Dealz, Action, Sinsay czy House. Sprawdź osobny wpis na ten temat.

Co dalej z Błoniami Janowskimi w Rumi?

Co wiadomo o budowie Błoń Janowskich w Rumi? Kiedy łąki przy Pomorskiej i Dębogórskiej zostaną zabudowane? Informacje na ten temat zbieram we wpisie: Co dalej z Błoniami Janowskimi w Rumi?.

Będzie nowe osiedle w Rumi. W zamian – remont brzegu Zagórskiej Strugi.

Deweloper Inpro zbuduje nowe osiedle, nazwane “Rumia Centralna”. Znamy pierwsze wizualizacje projektu. Przy okazji budowy, “metamorfozę” przejdzie także fragment brzegu Zagórskiej Strugi.

Inwestycje i budowy na terenie Rumi

Jakie inwestycje zaplanowano w Rumi? Co buduje się w mieście Rumia? Sprawdźcie wiadomości o inwestycjach, przetargach, remontach, modernizacjach i nowych miejscach biznesowych w Rumi.

Reklama Reklama

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

8 Comments

 1. Przy okazji rewitalizacji Góry Markowca została zdewastowana ulica Podgórska i Wałowa, my mieszkańcy czekamy na naprawę tych ulic.

 2. Te śmietniki inteligentne to jakiś dramat i bat na mieszkańców… jak chcecie sobie zakładać kajdany na ręce to wnoście o kolejne śmietniki…

 3. Reklama Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *