Co buduje się w Rumi? Inwestycje, remonty, przebudowy

Co buduje się w Rumi? Inwestycje, remonty, przebudowy
Reklama
Reklama

“Czy wiadomo coś o…”, “A co z…”, “Co dzieje się z…”. Pytania o inwestycje w Rumi to znaczna część wiadomości prywatnych i komentarzy od czytelników bloga. Odpowiedzi na część z nich znajdziecie poniżej! Sprawdźcie trwające i zakończone remonty oraz budowy.

Jeśli przybyłeś tu z fanpage’u Tymczasem w Rumi – wpisy na blogu (WWW) pojawiają się jeszcze częściej, niż te na Facebooku! Zostań tu na dłużej. 🙂

Reklama
Reklama

Zdjęcie tytułowe: Daniel Pietrzykowski Fotografia.

Swój wpis opracowałem m.in. na podstawie komunikatów Urzędu Miasta Rumi oraz innych materiałów pochodzących od deweloperów/prywatnych firm.

We wpisie znajdziesz informacje o następujących inwestycjach w Rumi:

 • Rewitalizacja Góry Markowca w Rumi
 • Rewitalizacja schronu na Górze Markowca
 • Co powstanie w budynku po Komforcie w Rumi (ul. Pomorska)?
 • Budowa boiska przy ul. Starowiejskiej
 • Minipark przy ul. Malinowej
 • Kiedy powstanie przystanek SKM Rumia Biała Rzeka?
 • Ekoskwer przy ul. Gdańskiej
 • Modernizacja wiat autobusowych – „zielone przystanki”
 • Las zamiast betonowych słupów?
 • Otwarcie sklepu Komfort w Rumi
 • Co dalej z Galerią Rumia?
 • Budowa „Park 4 Bike” przy Szkole Podstawowej nr 1
 • Nowa przestrzeń zielona przy Klubie Integracji Społecznej „Zagórze”
 • Budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego „COM” przy Placu Kaszubskim
 • Budowa hal sportowych przy Czwórce i Szóstce
 • Remont ul. Abrahama
 • Budowa chodnika na ul. Świętopełka
 • Budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 7
 • Rewitalizacja historycznego schronu pod placem targowym
 • Osiedle przy ul. Reja
 • Otwarcie sklepu Komfort w Rumi
 • Budowa bloku mieszkalnego w formule SIM
 • Budowa nowej siedziby MOPS-u
 • Budowa tężni solankowej przy ul. Różanej
 • Budowa hali modułowej na terenach inwestycyjnych
 • Budowa tymczasowego ronda na skrzyżowaniu ul. Dąbrowskiego i Piłsudskiego
 • Nowy urządu miasta i centrum Rumi?
 • Co dalej z Błoniami Janowskimi w Rumi?
 • Będzie nowe osiedle w Rumi. W zamian – remont brzegu Zagórskiej Strugi.

Rewitalizacja Góry Markowca w Rumi – kiedy otwarcie?

Trwa montaż elementów małej architektury oraz zestawu do street workoutu.

Góra Markowca w Rumi (fot. UM Rumia)

Uroczyste otwarcie pierwszego sezonu rekreacyjnego na Górze Markowca nastąpi w pierwszej połowie przyszłego roku, na wiosnę.

Wartość całej rewitalizacji Zagórza i Góry Markowca to ponad 28 mln zł, z czego blisko 13 mln zł, uwzględniając działania społeczne, stanowi zdobyte przez urząd unijne dofinansowanie.

Rewitalizacja schronu na Górze Markowca

Schron na Górze Markowca w Rumi
Schron na Górze Markowca w Rumi (fot. UM Rumia)

Z wnętrza schronu częściowo usunięto graffiti oraz ziemię, wykonano rów dobiegowy wraz z oświetleniem oraz zainstalowano tablice edukacyjne.

Otwarcie sklepu Komfort w Rumi

Przy ul. Jęczmiennej w Rumi (pomiędzy sklepami Agata Meble Decathlon, niedaleko Portu Rumia) został otwarty nowy sklep „Komfort”.

Budowa boiska przy ul. Starowiejskiej

Budowa boiska przy ul. Starowiejskiej
Boisko przy ul. Starowiejskiej w Rumi (fot. UM Rumia)

Prace budowlane zakończyły się w październiku, jednak obiekt zostanie oddany do użytkowania w maju 2024 roku ze względu na konieczność odpowiedniego przygotowania murawy (trwa zadarnianie).

Najważniejszym elementem tej inwestycji było wykonanie boiska o naturalnej nawierzchni. Zakres prac obejmował m.in. oczyszczenie terenu z pozostałości po budynkach gospodarskich oraz niwelację polegającą na dowiezieniu podłoża przeznaczonego do optymalnej wegetacji trawy. Dodatkowo boisko zostało ogrodzone płotem o wysokości od 2 do 4 m. Równolegle do tej inwestycji Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi wykonał instalację energetyczną oraz zamontował oświetlenie.

Nowy obiekt umożliwi lokalnym klubom sportowym realizację większej liczby treningów oraz odciąży istniejące boiska.

Minipark przy ul. Malinowej

Wykonawca – firma Unigartex Agata Oleksy – wytyczył ścieżki spacerowe, zainstalował system nawodnienia oraz założył centralną rabatę, a obecnie wykonuje nasadzenia. Łącznie przybędzie w tym miejscu ponad 2000 roślin: około 100 drzew liściastych (m.in. platany, jabłonie, głogi, buki, wiśnie i brzozy), przeszło 200 krzewów iglastych (m.in. jałowce i sosny), ponad 500 krzewów liściastych (m.in. róże i bukszpany, krzewuszki, hortensje, jaśminowce) oraz powyżej 1200 bylin i traw (m.in. miskanty, tulipany, bratki, hiacynty, szałwie, czosnki olbrzymie).

W grudniu nastąpi montaż elementów małej architektury: stołów z siedziskami, ławek, stojaków na rowery, tablic dydaktycznych, koszy do segregacji odpadów oraz dystrybutorów woreczków na psie odchody.

Kiedy powstanie przystanek SKM Rumia Biała Rzeka?

Czy i kiedy zostanie zbudowany nowy przystanek SKM Trójmiasto w Rumi, pod nazwą “Rumia Biała Rzeka”? Wiadomości, które pojawiają się na ten temat, zamieszczam we wpisie: Kiedy powstanie przystanek SKM Rumia Biała Rzeka?.

Co powstanie w budynku po Komforcie w Rumi (ul. Pomorska)?

Jest oficjalne potwierdzenie. W budynku po Komforcie przy ul. Pomorskiej w Rumi powstanie Dom Bankietowy Golden Lion. Otwarcie planowane jest na początek grudnia 2023 r.

Ekoskwer przy ul. Gdańskiej

Ekoskwer przy ul. Gdańskiej w Rumi
Tereny zielone na ulicy Gdańskiej w Rumi (fot. UM Rumia)

Wykonawca – firma Fabryka Zieleni – zakończył już prace. W ramach inwestycji powstało sześć rabat z bylinami i trawami ozdobnymi.

Inwestycja kosztowała 25 tys. zł i została zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Modernizacja wiat autobusowych – „zielone przystanki”

Nowe wiaty przystankowe w Rumi
Nowe wiaty przystankowe w Rumi (fot. UM Rumia)

Zakończyła się realizacja pilotażowej inwestycji polegającej na demontażu kostki lub płyt chodnikowych wokół przystanków autobusowych, a także posadzeniu przy nich roślin (m.in. pnączy, bylin i traw ozdobnych), dzięki temu infrastruktura stała się bardziej przyjazna pasażerom i środowisku naturalnemu.

Zmodernizowano dwa przystanki: przy ul. Derdowskiego oraz przy ul. Kosynierów. Rośliny pojawiły się również na niedawno oddanym do użytkowania węźle Centrum.

Inwestycja kosztowała 25 tys. zł i została zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Las zamiast betonowych słupów?

Nowe malunki pod wiaduktem (fot. UM Rumia)

Artyści z firmy Wallart ożywili przestrzeń pod wiaduktem drogowym przy ul. Starowiejskiej. Betonowe słupy imitują pnie drzew, na których usiadły ptaki oraz wiewiórka.

– To kolejny etap poprawy estetyki w mieście. Do tej pory udało się m.in. nanieść ekologiczne murale na kilkanaście stacji transformatorowych, odświeżyć w podobny sposób tunel prowadzący na dworzec czy przedstawić historię Góry Markowca, odmalowując mur biegnący przy ul. Sabata – informuje Urząd Miasta Rumi.

Co dalej z Galerią Rumia?

Galeria Rumia wydała komunikat prasowy, w którym publikuje informacje m.in. na temat tego, jak często odwiedzają ją klienci. Zgodnie z jego treścią – jest lepiej, niż w poprzednich latach.

Centrum nadal walczy o klienta. Pojawiają się nowi najemcy, między innymi sklep Dealz, Action, Sinsay czy House. Sprawdź osobny wpis na ten temat.

Nowa przestrzeń zielona przy Klubie Integracji Społecznej „Zagórze”

Ogród społeczno-edukacyjny na Zagórzu

Przy miejskiej jednostce powstał ogród społeczno-edukacyjny, w którym głównie podopieczni placówki będą mogli pielęgnować posadzone rośliny.

Wykonawca – firma Unigartex Agata Oleksy – w ramach prac założył rabaty, posadził byliny, krzewy, trawy ozdobne oraz pnącza, a także ustawił donice oraz ułożył chodnik.

Inwestycja kosztowała ponad 30 tys. zł i została w całości zrealizowana ze zdobytego unijnego dofinansowania.

Budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego „COM” przy Placu Kaszubskim

We wrześniu 2023 r. w przetargu wyłoniono firmę, która dostarczy meble i sprzęt do pomieszczeń budynku. Po zakończeniu wszystkich prac powstanie dom dla 23 dorosłych rumian ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Obszerny parking ma służyć nie tylko mieszkańcom COM-u, ale i osobom korzystającym z usług bądź robiącym zakupy na Placu Kaszubskim.

Łączna wartość zadania to ponad 5 mln zł. Na realizację inwestycji miasto zdobyło dofinansowanie w wysokości 2,8 mln zł.

Budowa hal sportowych przy Czwórce i Szóstce

Rozpoczęło się projektowanie dwóch hal sportowych o łącznej wartości niespełna 10 milionów złotych. Nowoczesne obiekty pojawią się przy Szkole Podstawowej numer 4 oraz Szkole Podstawowej numer 6 i będą wyposażone między innymi w poliuretanową nawierzchnię, boiska o wymiarach 40 × 20 metrów, a także łączniki, zaplecza oraz szatnie. Zakupione zostaną również przenośne sceny umożliwiające organizację na halach uroczystości oraz imprez szkolnych.

Obie hale mają zostać wybudowane do końca 2024 roku. Realizacja tych inwestycji stała się możliwa dzięki zdobyciu dofinansowania w kwocie ok. 5 mln zł w ramach ministerialnego programu Olimpia.

Remont ul. Abrahama

Ulica Abrahama w Rumi
Ulica Abrahama w Rumi (fot. UM Rumia)

Zakończyły się prace związane z wymianą nawierzchni jezdni na odcinku od ul. Starowiejskiej do mostka nad Zagórską Strugą.

Inwestycja kosztowała ponad pół miliona złotych, podmiotem odpowiedzialnym za jej wykonanie jest Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A.

Przedsięwzięcie jest finansowane w całości ze środków własnych gminy.

Budowa chodnika na ul. Świętopełka

Ulica Świętopełka w Rumi (fot. UM Rumia)

Trwa budowa chodnika przy ul. Świętopełka – na odcinku pomiędzy ul. Mostową i Malinową. Zakończenie wszystkich prac planowane jest najpóźniej na grudzień tego roku.

Koszt realizacji inwestycji wyniesie blisko 340 tysięcy złotych, podmiotem odpowiedzialnym za jej wykonanie jest firma Usługi w Zakresie Budownictwa Krzysztof Walaszczyk.

Budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 7

Plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 7 (fot. UM Rumia)

Zakończono prace. Obiekt został wyposażony w zestaw zabawowy typu „dżungla”, podwójną huśtawkę, linarium obrotowe, karuzelę oraz tablice edukacyjne. Zamontowane zostały także ławki oraz kosze na śmieci.

Inwestycja kosztowała ponad 179 tys. zł, wykonawcą jest firma FB JELCZ.

Rewitalizacja historycznego schronu pod placem targowym

Okolice rumskiego rynku, gdzie znajduje się historyczny schron.
Okolice rumskiego rynku, gdzie znajduje się historyczny schron. (fot. UM Rumia)

Do połowy grudnia schron przy ul. Dębogórskiej zostanie zabezpieczony przed przeciekaniem, jedno z wejść zostanie odnowione, a drugie – które jest zasypane – zostanie odkryte. Ułożona zostanie również instalacja stylizowana na lata 40. XX wieku.

Projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Osiedle przy ul. Reja

Prace przy ulicy Reja (fot. UM Rumia)

Na budynku A2 trwa wykonywanie elewacji, a wewnątrz instalacji hydraulicznych. W budynku B zakładana jest instalacja elektryczna.

Docelowo w ramach inwestycji powstaną dwa komunalne bloki mieszkalne. Znajdą się w nich łącznie 72 lokale (maksymalnie czteropokojowe) z balkonami lub tarasami, a także wózkarnie, pomieszczenia gospodarcze i windy. Bloki będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wokół budynków nie zabraknie ciągów pieszych, dróg, miejsc parkingowych, placu zabaw, ławek, oświetlenia, wiat śmietnikowych oraz urządzonej zieleni, w tym ogrodów deszczowych.

Szacowany koszt całej inwestycji to ponad 18,9 mln zł, z czego 15 mln pokryje zdobyte na ten cel dofinansowanie.

Budowa bloku mieszkalnego w formule SIM

Budowa bloku przy ulicy Reja (fot. UM Rumia)

Trwa wykonywanie stropu nad podziemną halą garażową zlokalizowaną w bloku mieszkalnym przy ul. Reja. Docelowo w ramach inwestycji powstanie wielorodzinny budynek z 32 lokalami mieszkalnymi i podziemną halą garażową. Zakres prac obejmuje również zagospodarowanie okolicznego terenu w postaci zieleni oraz niezbędnej infrastruktury drogowej.

Inwestycja jest realizowana w ramach społecznej inicjatywy mieszkaniowej przez utworzoną we wrześniu 2021 roku miejską spółkę SIM Rumia. Jej głównym celem jest danie szansy na własne „M” osobom niemającym zdolności kredytowej. Lokale będą mogli wynająć m.in. rodzice samotnie wychowujący dzieci, seniorzy i osoby młode.

Koszt inwestycji to blisko 10,2 mln zł. Źródłem finansowania jest Fundusz Dopłat w Banku Gospodarstwa Krajowego zasilany środkami budżetu państwa, w ramach rządowego programu bezzwrotnego wsparcia budownictwa mieszkaniowego.

Budowa nowej siedziby MOPS-u

Trwają prace związane z projektowanie obiektu wraz z okolicznym terenem. Budowa rozpocznie się po wyburzeniu dotychczasowej siedziby, która mieści się przy ul. Ślusarskiej.

Zgodnie z założeniami powierzchnia użytkowa budynku wyniesie około 1400 m2. Będzie to przestrzeń do pracy dla około 90 zatrudnionych.

W nowej siedzibie znajdzie się m.in. winda i sanitariaty, wszystko w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wokół nowej siedziby powstanie parking, chodniki, tereny zielone i ogrodzenie. Dotychczasowe budynki MOPS-u, które znajdują się przy ul. Ślusarskiej, zostaną rozebrane.

Budowa hali modułowej na terenach inwestycyjnych

Hala przy ul. Krzemowej
Hala przy ul. Krzemowej (fot. UM Rumia)

Dobiega końca budowa hali modułowej przy ul. Krzemowej.

Przeznaczony pod wynajem obiekt ma zapewnić atrakcyjne warunki rozwoju małym, rodzinnym firmom, w tym rzemieślnikom. Do dyspozycji przedsiębiorców będzie 14 modułów, każdy o powierzchni 250 m2, które można łączyć. Hala zostanie wyposażona m.in. w panele fotowoltaiczne i pompy ciepła – wszystko po to, by minimalizować koszty prowadzenia działalności i oddziaływanie obiektu na środowisko naturalne.

Kontakt dla przedsiębiorców zainteresowanych najmem: Barbara Peplińska, koordynator ds. obsługi inwestora – tel. 574 175 560, mail: barbara.peplinska@rumiainvest.pl.

Na realizację projektu spółka Rumia Invest Park pozyskała prawie 7,5 mln zł unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Budowa „Park 4 Bike” przy Szkole Podstawowej nr 1

Do połowy grudnia przy Jedynce powstanie parking rowerowy na blisko 100 rowerów i 10 hulajnóg. Użytkownicy jednośladów będą mogli również korzystać ze stacji napraw. Nie zabraknie także elementów małej architektury: koszy i ławek.  

Wykonawcą jest firma Hydro-Mag. Projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Budowa tymczasowego ronda na skrzyżowaniu ul. Dąbrowskiego i Piłsudskiego

Skrzyżowaniu ul. Dąbrowskiego i Piłsudskiego w Rumi
Skrzyżowaniu ul. Dąbrowskiego i Piłsudskiego (fot. UM Rumia)

Trwają testy nowej organizacji ruchu. Powstała wyspa z prefabrykatów oraz odpowiednie oznakowanie. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, skrzyżowanie zostanie przekształcone w rondo z prawdziwego zdarzenia.

Nowy urządu miasta i centrum Rumi?

Trwa przygotowanie terenu pod realizację inwestycji. Do połowy listopada 2023 r. zakończy się rozbiórka budynku przy ul. Starowiejskiej 12. Kolejne wyburzenia planowane są na początek przyszłego roku.

Celem przedsięwzięcia jest budowa przy skrzyżowaniu ul. Starowiejskiej i Dąbrowskiego siedziby Urzędu Miasta Rumi, wraz z podziemnym parkingiem.

– Urząd zostanie zaprojektowany w oparciu o nowoczesne technologie i odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła i panele fotowoltaiczne, tak by generował możliwie najmniejsze koszty utrzymania i nie wpływał negatywnie na środowisko naturalne – przekonuje miasto.

Część przestrzeni stanowić będzie rezerwę lokalową przeznaczoną na wynajem. Z kolei teren okalający nowy urząd ma pełnić funkcję reprezentacyjną i rekreacyjną. Planowane jest zagospodarowanie brzegu Zagórskiej Strugi w formie kolejnego odcinka ścieżki pieszo-rowerowej. Zmodernizowany zostanie układ drogowy, przybędzie zieleni oraz elementów małej architektury.

Zagospodarowaniem centrum Rumi i zbudowaniem nowego urzędu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) zainteresowanych jest sześć podmiotów, które zostały zaproszone do składania ofert. Na tym etapie postępowania pracownicy urzędu zajmują się udzielaniem odpowiedzi na pytania techniczne zadawane przez potencjalnych partnerów. Termin złożenia ofert mija 1 grudnia 2023 roku, wybór najkorzystniejszej z nich zakończy się podpisaniem umowy oraz przejściem do etapu projektowania i uzyskiwania pozwoleń na budowę nowego urzędu.

– Przypomnijmy, że partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) to forma współpracy w sferze usług publicznych, którą nawiązuje się pomiędzy jednostkami administracji publicznej a podmiotami prywatnymi. Za wybudowane obiekty samorządy mogą oferować prywatnemu partnerowi m.in. gminne nieruchomości – tłumaczy urząd.

Budowa tężni solankowej przy ul. Różanej

Trwa opracowywanie dokumentacji projektowej obejmującej trzy etapy: pierwszy polegający na budowie tężni solankowej; drugi polegający na remoncie boiska do piłki nożnej; trzeci polegający na budowie boiska wielofunkcyjnego.  

Inwestycja będzie wykonywana na działce zlokalizowanej pomiędzy ul. Różaną, 1 Maja, Mackiewicza i Słowackiego.

Projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Budowa Sportowego Placu Królewskiego

Trwa przygotowywanie projektu ogólnodostępnego obiektu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Jagiełły i Królowej Bony. Projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Co dalej z Błoniami Janowskimi w Rumi?

Co wiadomo o budowie Błoń Janowskich w Rumi? Kiedy łąki przy Pomorskiej i Dębogórskiej zostaną zabudowane? Informacje na ten temat zbieram we wpisie: Co dalej z Błoniami Janowskimi w Rumi?.

Będzie nowe osiedle w Rumi. W zamian – remont brzegu Zagórskiej Strugi.

Deweloper Inpro zbuduje nowe osiedle, nazwane “Rumia Centralna”. Znamy pierwsze wizualizacje projektu. Przy okazji budowy, “metamorfozę” przejdzie także fragment brzegu Zagórskiej Strugi.

Co jeszcze buduje się na terenie Rumi?

Najnowsze informacje o tym, co buduje się w mieście Rumia, publikuję we wpisach z kategorii INWESTYCJE W RUMI.

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

11 Comments

 1. lusin3

  Przy okazji rewitalizacji Góry Markowca została zdewastowana ulica Podgórska i Wałowa, my mieszkańcy czekamy na naprawę tych ulic.

 2. Peras

  Te śmietniki inteligentne to jakiś dramat i bat na mieszkańców… jak chcecie sobie zakładać kajdany na ręce to wnoście o kolejne śmietniki…

  • Leon

   jo, ja się nie zgadzam na nowe śmietniki i na szczypionki

   • 1

    bo w nowych śmietnikach szatan siedzi

  • Michał

   Przynajmniej spokój z kloszardami, zgniatają puszki o 12 w nocy i wywalają wszystko z pojemników.

 3. Elżbieta Marczak

  A kiedy będzie nowy Urząd Miasta w Rumii ? ???????

 4. Mieszkaniec

  Ciekawy jest temat osiedla przy Żwirki i Wigury /Tysiąclecia. Dla inwestora zmieniono plan zagospodarowania i dołożono 1 piętro, a takich wyjątków nie robiono dla innych. Kiedy się zaczęła inwestycja a kiedy były zmiany w planie? Konsultacje z zainteresowanymi mieszkańcami?

 5. mieszkańcy Porto Bianco

  Zapraszamy na ulicę Jeziorną, wielkie plany o budowie drogi i od kilku miesięcy tylko dziur coraz więcej… jeszcze trochę to do domu nie dojedziemy bez uszkodzenia auta 😔 najważniejsze,że bloki powstały, a jak do nich mieszkańcy dojadą to już nie problem gminy…

 6. Szczypior

  Ja czekam aż coś ruszy z komunikacją. Mało przystanków i autobusów. Ciężko zrezygnować z auta.

 7. Zbyszek

  A czy prawdą jest , że powstanie w Rumii supercharger Tesli? i może ktoś wie coś na ten temat ?
  Bo jak jeszcze przez dwa lat nie powstaną nowe superchargery w Polsce to zmieniam auto na diesla:) i na Hel będę dieslem jeździł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *