Co buduje się w Rumi? Inwestycje, remonty, przebudowy. Grudzień 2022

“Czy wiadomo coś o…”, “A co z…”, “Co dzieje się z…”. Pytania o inwestycje w Rumi to znaczna część wiadomości prywatnych i komentarzy od czytelników bloga. Odpowiedzi na część z nich znajdziecie poniżej! Sprawdźcie trwające i zakończone remonty oraz budowy.

Jeśli przybyłeś tu z fanpage’u Tymczasem w Rumi – wpisy na blogu (WWW) pojawiają się jeszcze częściej, niż te na Facebooku! Zachęcam do regularnych odwiedzin!

Swój wpis opracowałem m.in. na podstawie komunikatu Urzędu Miasta Rumi z 05.12.2022 r. i innych materiałów pochodzących od deweloperów/prywatnych firm. 

Budowa węzła integracyjnego Janowo

Węzeł integracyjny i tunel w Rumi Janowie są już dostępne dla kierowców! 26 października 2022 roku mieszkańcy odbyło się oficjalne otwarcie inwestycji.

fot. UM Rumia

Nowe osiedle przy Górze Markowca? Deweloper pokazał wizualizacje!

Firma Euro Styl zapowiedziała budowę nowego osiedla w Rumi. Budynki powstaną w sąsiedztwie przebudowywanej Góry Markowca, na ul. Wyżynnej.

Montaż inteligentnych śmietników

Reklama Reklama

Urząd miasta zakończył prace związane z montażem inteligentnych śmietników na wybranych osiedlach Rumi. Urzędnicy spotkali się z mieszkańcami, aby przedstawić instrukcję obsługi urządzeń oraz omówić zagrożenia wynikające z ewentualnego braku poprawy segregacji odpadów.

W ramach pilotażowej inwestycji na terenie miasta zainstalowano sześć tak zwanych gniazd z inteligentnymi pojemnikami. Pięć gniazd stanęło przy budynkach administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Janowo”, a jedno przy budynkach wielorodzinnych zarządzanych przez miasto.

System pozwoli przypisać ilość i rodzaj generowanych odpadów do konkretnego lokalu. Objęci programem mieszkańcy otrzymali komplet spersonalizowanych naklejek z kodami kreskowymi odpowiednimi dla każdego mieszkania i rodzaju odpadów.

– Program pozwoli na bieżąco kontrolować masę wytwarzanych odpadów z podziałem na frakcję, ale i zlikwiduje anonimowość oraz zbiorową odpowiedzialność, przez co zmotywuje rumian do segregacji odpadów – przekonuje urząd miasta w komunikacie prasowym.

Koszt inwestycji to blisko 5,4 mln zł. Miasto zdobyło na ten cel dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych w wysokości 4,75 mln zł.

Reklama Reklama

Inteligentne śmietniki w Rumi mają zacząć funkcjonować jeszcze w grudniu 2022 r..

Przejścia dla pieszych i progi zwalniające

Dobiega końca realizacja prac związanych z wyniesieniem dwóch przejść dla pieszych zlokalizowanych na ul. Ceynowy i Piłsudskiego oraz montażem dwóch progów zwalniających na ul. Topolowej.

fot. UM Rumia

Łączny koszt tych inwestycji zwiększających bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego to niespełna 36,5 tys. zł.

Budowa węzła integracyjnego Centrum

Zakończono roboty sieciowe związane z budową kanalizacji deszczowej w rejonie ronda. Trwa przebudowa ronda przy Castoramie, chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Grunwaldzkiej, a także budowa ciągu pieszo-rowerowego przy ul. Starowiejskiej (do ul. Abrahama).

Dofinansowanie zdobyte na tę inwestycję wyniosło blisko 4,6 mln zł.

fot. UM Rumia

Budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego przy placu Kaszubskim

Wykonawca zakończył prace fundamentowe i przystąpił do montażu ścian. W ramach inwestycji powstanie dom dla 23 mieszkańców, w tym 8 pobytu całodobowego oraz 15 pobytu dziennego. Budynek będzie przeznaczony dla dorosłych rumian ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Osoby korzystające z programu, oprócz profesjonalnego wsparcia w zakresie potrzeb zdrowotnych oraz kompetencji społecznych, otrzymają również możliwość spróbowania samodzielnego życia. Centrum ma stanowić innowacyjną formę pomocy dla osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin.

fot. UM Rumia

Obiekt będzie się składać między innymi z sal do zajęć, kuchni, szatni, łazienek, pokoi 1- i 2-osobowych oraz pomieszczeń dla personelu. Dodatkowo przy budynku powstanie duży i ogólnodostępny parking przekraczający potrzeby osób przebywających w centrum opiekuńczo-mieszkalnym, który będzie służył mieszkańcom robiącym zakupy na placu Kaszubskim. Łączna wartość zadania to ponad 5 mln zł. Na realizację całej inwestycji miasto zdobyło dotację w wysokości 2,8 mln zł.

Budowa mieszkań komunalnych przy ul. Reja

Zakończono prace związane z wykonaniem kondygnacji podziemnej budynków oraz izolacji przeciwwilgociowej i termicznej. W budynku A2 wykonano podposadzkową instalację kanalizacji sanitarnej, aktualnie murowane są ściany parteru, natomiast w budynku B przystąpiono do wykonywania podposadzkowej instalacji kanalizacji sanitarnej oraz murowania ścian parteru.

fot. UM Rumia

Szacowany koszt całej inwestycji to ponad 18,9 mln zł, z czego 15 mln pokryje zdobyte na ten cel dofinansowanie.

Rewitalizacja Góry Markowca

Wykonawca prowadzi prace związane z budową podkonstrukcji ścianki wspinaczkowej oraz montażem elementów małej architektury. Ze względu na zlecenie przez urząd miasta wykonania dodatkowych robót termin realizacji inwestycji został przedłużony do wiosny 2023 roku.

fot. UM Rumia

Dofinansowanie zdobyte na tę inwestycję wyniosło przeszło 2,3 mln zł.

Trefl inwestuje w Rumi! Umowa podpisana!

Trefl S.A., jeden z największych w Europie producentów puzzli, wybuduje w Rumi swoje centrum logistyczne. Przedsiębiorstwo podpisało umowę na zakup działek przy ulicy Północnej o łącznej powierzchni przekraczającej 9 hektarów.

Nowa kamienica w Rumi Janowie

W centrum Rumi Janowa powstaje nowa kamienica, nosząca nazwę “Valor”. Będą się w niej mieściły 42 mieszkania. Teren został już ogrodzony i zabezpieczony przez dewelopera, firmę Pomorskie Domy. Kliknij, aby przeczytać cały wpis poświęcony na ten temat.

PEWiK z nowoczesnym laboratorium w Rumi

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni otworzyło w Rumi nową bazę. Obiekt, którego powierzchnia użytkowa wynosi blisko 2400 metrów kwadratowych, znajduje się przy ul. Dąbrowskiego w Janowie.

fot. PEWIK Gdynia

Stacja Kultura “numer dwa”? Nowy lokal biblioteki w Rumi!

Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi znajdująca się przy ul. Kościelnej zostanie przeniesiona na plac Kaszubski. Zanim to jednak nastąpi, nowy lokal przejdzie gruntowny remont. Prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku.

Zmiany w Galerii Rumia

Galeria Rumia nadal walczy o klienta. Po przedłużeniu umowy najmu z firmą Biedronka i drogerią Rossman, pojawiają się nowi najemcy, między innymi sklep Action, Sinsay czy House. Sprawdź osobny wpis na ten temat (kliknij, aby przejść).

(mat. prasowe)

Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 6 im. A. Majkowskiego

Zakończyły się prace budowlane. Wkrótce ma zostać wydane pozwolenie na użytkowanie nowego skrzydła szkoły. Dofinansowanie zdobyte na tę inwestycję wyniosło ponad 7,9 mln zł.

fot. UM Rumia

Budżet Obywatelski 2023 w Rumi. Znamy projekty, które wygrały!

W październiku poznaliśmy wyniki dziewiątej edycji Budżetu Obywatelskiego w Rumi! Mieszkańcy ponownie zdecydowali, na co przeznaczyć 1,5 miliona złotych z gminnego budżetu. Na projekty o charakterze inwestycyjnym, społecznym lub ekologicznym można było głosować do 26 września. Sprawdź, jakie projekty zostaną zrealizowane od 2023 roku (kliknij, aby przejść).

Modernizacja parkingu przy cmentarzu komunalnym

Zakończono roboty sieciowe. Trwają prace związane z budową nawierzchni parkingu oraz zatoki i pętli autobusowej. Dofinansowanie zdobyte na tę inwestycję wyniosło ponad 1,1 mln zł.

fot. UM Rumia

Budowa Biblioteki Kaszubskiej

Trwają prace wykończeniowe, w tym malowanie i układanie płytek ceramicznych. Dofinansowanie zdobyte na tę inwestycję wyniosło blisko 1,5 mln zł.

fot. UM Rumia

Budowa nowej siedziby MOPS-u przy ul. Ślusarskiej

Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie projektu nowej siedziby MOPS-u i podpisano umowę z wykonawcą – spółką TBi ARCHiTEKCi z Gdańska. Trwają prace nad wykonaniem pierwszego etapu dokumentacji, czyli koncepcji obiektu wraz z zagospodarowaniem terenu.

Szacowany termin przygotowania pełnej dokumentacji projektowej oraz uzyskania pozwoleń na budowę to czerwiec 2023 roku.

fot. UM Rumia

Był pustostan, będzie…kieszonkowy ogród!

Obszar, na którym do niedawna stał niszczejący prywatny pustostan, stopniowo zmienia się w ogólnodostępny plac edukacyjno-rekreacyjny.

– To kolejna inwestycja, której celem jest zwiększanie terenów zieleni w przestrzeni publicznej. Wyłoniony w miejskim przetargu wykonawca wyznaczył już obszar pod rabaty oraz wytyczył ścieżki piesze. Obecnie realizowane są roboty ziemne – tłumaczy urząd miasta w komunikacie.

Następny etap prac będzie związany z nasadzeniem setek roślin, stworzeniem ogródka przeznaczonego do kształcenia dzieci w zakresie segregacji odpadów oraz montażem plansz edukacyjnych, ławek, stołów i stojaków na rowery. Wykonane zostanie również ogrodzenie oraz oświetlenie.

Wszystkie prace przy ul. Katowickiej mają się zakończyć w drugiej połowie grudnia tego roku.

Kiedy zostaną otwarte pawilony handlowe przy ul. Pomorskiej?

Pawilony handlowe przy ul. Pomorskiej pozostają zamknięte od pożaru, czyli od kwietnia 2022 r. Swoje lokale prowadziły tam m.in. sieci Rosmann i Pepco, cieszące się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców.

Co dalej z Błoniami Janowskimi w Rumi?

Co wiadomo o budowie Błoń Janowskich w Rumi? Kiedy łąki przy Pomorskiej i Dębogórskiej zostaną zabudowane? Informacje na ten temat zbieram w poniższym wpisie: Co dalej z Błoniami Janowskimi w Rumi? (kliknij, aby przejść)

Kiedy powstanie przystanek SKM Rumia Biała Rzeka?

Czy i kiedy zostanie zbudowany nowy przystanek SKM Trójmiasto w Rumi, pod nazwą “Rumia Biała Rzeka”? Wiadomości, które pojawiają się na ten temat, zamieszczam we wpisie: Kiedy powstanie przystanek SKM Rumia Biała Rzeka?.

Będzie nowe osiedle w Rumi. W zamian – remont brzegu Zagórskiej Strugi.

Deweloper Inpro zbuduje nowe osiedle, nazwane “Rumia Centralna”. Znamy pierwsze wizualizacje projektu. Przy okazji budowy, “metamorfozę” przejdzie także fragment brzegu Zagórskiej Strugi.

Inwestycje i budowy na terenie Rumi

Jakie inwestycje zaplanowano w Rumi? Co buduje się w mieście Rumia? Sprawdźcie wiadomości o inwestycjach, przetargach, remontach, modernizacjach i nowych miejscach biznesowych w Rumi.

Reklama Reklama

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *